Haber Detayı
10 Mart 2020 - Salı 09:53 Bu haber 2490 kez okundu
 
Akıl Oyunları Yarışmaları Başladı
Yarışmalar Hüdavend Hatun Sosyal Tesislerinde Yapılıyor..
EĞİTİM Haberi
Akıl Oyunları Yarışmaları Başladı

Fatih Emlak 665x90

NİĞDE - Niğde’de Milli Eğitim ile akıl ve Zeka Oyunları Federasyonu işbirliği ile düzenelenen yarışmalara kendine güvenen çok sayıda öğrenci katılıyor..

Niğde Hüdavend Hatun Sosyal Tesislerinde gerçekleştirilen “Akıl ve Zeka Oyunları Yarışmaları” na Niğde de bulunan İlk Öğretim Okulları katılıyor. Çok sayıda öğrencinin katıldığı yarışmalar gün boyu sürecek.. 

TURNUVA KURALLARI ŞU ŞEKİLDE BELİRLENDİ

1.Turnuva başlamadan önce tüm geometrik şekillerin tam olup olmadığı kontrol edilir ve masa üzerinde yer alan evanın üstüne sınırlandırma olmaksızın yerleştirilir. Eva üzerinde yapılacak düzenleme için yarışmacılara ekstra bir süre verilmeyecektir. 
 
2. Turnuvada yarışmacılara orjinal kitapçıkta yer alan dizilimlerden 41. Sayfaya kadar olan şekiller sorulacak olup (41. Sayfa sorulmayacak) Türkiye Akıl ve Zeka Oyunları Turnuvasında kitapçık dışından da şekillere yer verilebilir. 
 
3. Turnuva İsviçre Sistemi ile oynanacak olup iki kişinin karşılaşması sonucunda daha fazla kartı doğru ve önce bitiren oyuncu 1 puan alacaktır. 
 
4. Yarışmacılar kendilerinden istenen şekli verilen parçalarla oluşturmaya çalışırlar. Parçaları istenen şekil ile doğru eşleştiren ilk yarışmacı 1 puan alır. 
 
5. Bir turda 5 şekil kartı uygulanır. Her bir kart 1 puan değerinde olup, en fazla puanı alan yarışmacı İsviçre Sistemine göre 1, diğer oyuncu 0 puan alır.  
 
 
6. İstenen şeklin yapımını ilk tamamlayan yarışmacı ‘Bitirdim' diyerek el kaldırır ve masa gözlemcisi/ hakemine haber verir. Bu sırada diğer yarışmacı/yarışmacılar dizilime devam eder. Gözlemci veya hakemler kontrollerini yaptıktan sonra oyuncu tarafından yapılan şekil, verilen kart ile eşleşiyorsa hakem onay verir ve oyuncu kazanır, onaylanmazsa oyun devam eder. 
 
7. Oyunda dizilimini bitirmeden “bitirdim” diyen ya da centilmenlik dışı harekette bulunan oyuncu uyarı cezası alır. Bir turda 2. uyarı cezasını alan oyuncu o turu kaybeder. 
 
8. Durum ve şartlara göre yarışmalar süre sınırlı yapılabilir. 
 
9. Süre ölçümünde zamanlayıcılar (kum saati, kronometre vb.) kullanılır. 

 

Kaynak: (NHA) - NİĞDE HABER AJANSI Editör: Lerzan KARABAYIR
Etiketler: Akıl, Oyunları, Yarışmaları, Başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı