Haber Detayı
15 Mayıs 2020 - Cuma 17:07 Bu haber 7134 kez okundu
 
BORDA 100 YILLIK İÇME SUYU YATIRIMI
Niğde'nin Bor İlçesinde Belediye tarafından ilçesinin 100 yıllık sağlıklı suyunu karşılayacak altyapı çalışmalarına başlandı.
YAŞAM Haberi
BORDA 100 YILLIK İÇME SUYU YATIRIMI

Fatih Emlak 665x90

Hayrettin YENEL

NİĞDE - Niğde’nin Bor İlçesinde vatandaşın daha sağlıklı suyu uzun yıllar içebilmesi için altyapı çalışması başlatıldı.

Bor Belediyesi İlçenin 100 yılını karşılayacak çalışmaya başladı.  Ana arterlerden başlatılan altyapı çalışmaları ilçenin tamamını kapsayacak. Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Bor Belediye Başkanı Serkan Baran, Bor’da 2020 yılının sonuna kadar çalışmaların tamamlanacağını söyledi.

1 METRE BİLE ASBESTLİ BORU KALMAYACAK

Bor Belediye Başkanı Serkan Baran,  İlçenin tamamın da 36 kilometre asbestli boru değişiminin olacağını ve bu değişimde iller bankası standartlarındaki en kaliteli ve sağlıklı borular kullanılacağını belirterek çalışmaların başlatıldığını açıkladı. Baran yaptığı açıklamada;

“ Kullandığımız Borular iller bankası standartlarındaki kalitesi en yüksek olan boruları kullanıyoruz. Bu borular 50 ve 60 bar basınca kadar dayanabilecek borulardır.  Bu borular ilçede hem su kayıplarını ortadan kaldıracak hem de 100 yıl ilçenin daha sağlıklı su içmesini sağlayacak. Mayıs ayın sonunda geriye kalan bordaki bütün asbestli boruları değiştirmek için ihalesini yapıyoruz.  Hedefim 2020 yılı sonuna kadar borda 1 metre dahi asbestli boru kalmayacak şekilde bir planlama yaptım. Bu boruların 100 yıl dayanabileceği ön görülüyor. ” dedi.

Bu yılın sonuna kadar boru değiştirme işlerinin kesintisiz devam edeceğini  anlatan Baran;

 “ Buradaki avantajımız  belediye olarak  sadece boruyu satın alıyoruz. Geri kalan işçilikle alakalı olan kısmını da kendi personelimiz ve makine parkımız yapıyor. Ben dışarıdan birkaç sefer makine kirası haricinde makine ihtiyacı duymadık.  Kendi personelimiz çalışıyor kendi makinemiz çalışıyor. Belediye personellerimize bu konuda eğitimler verdik.  Ekiplerimiz kendilerini geliştirdi. Biz bu işi gerçekten profesyonel  bir ekip oluşturduk. Bu ekip günde aşağı yukarı 300 ile 400 metre boru hattı döşemesi yapıyor. Bor’da 270 kilometre içme suyu hattımız var. Bunu 46 kilo metresi  asbestli boru.  Diğer dönemde 10 kilometresi değiştirilmiş. Geriye kalan 36 kilometrelik boruyla uğraşıyoruz. 36 kilo metrelik hattı yıl sonuna kadar  değiştireceğiz ve ondan sonrada üst  yapıya başlayacağız” dedi.

Kaynak: (NHA) - NİĞDE HABER AJANSI Editör: Hayrettin YENEL
Etiketler: BORDA, 100, YILLIK, İÇME, SUYU, YATIRIMI,
Yorumlar
Haber Yazılımı