Haber Detayı
13 Haziran 2020 - Cumartesi 22:40 Bu haber 14032 kez okundu
 
Dolu Niğde'de Zarara Neden Oldu
Türkiye'nin en büyük tarımsal üretim merkezlerinden biri olan Niğde'de etkili olan dolu yağışı lahana patates ve marul tarlalarında büyük zarara neden oldu.
EKONOMİ Haberi
Dolu Niğde'de Zarara Neden Oldu

Fatih Emlak 665x90

Hayrettin YENEL

NİĞDE - Türkiye'nin en büyük lahana üretim merkezlerinden biri olan Niğde'de etkili olan dolu yağışı lahana ve marul tarlalarında büyük zarara neden oldu.

Türkiye'nin özellikle patates ve lahanada üretiminde en ön sıralarda yeralan Niğde'de etkili olan dolu yağışı ürüne büyük zarar verdi. Niğde'de özellikle Ulukışla İlçesi Eminlik ve Hüsniye köylerinin olduğu bölgede 700 aile lahana ve marul üretimi gerçekleştiriyor. Adana ve Mersin bölgesinde 15 Mayıs tarihinden sonra hasadın sona ermesinin ardından ilk turfanda lahanayı Niğde üretiyor. Eminlik ve Hüsnüye köylerinde yaklaşık 1 saat kadar dolu yağışı etkili oldu. Yarım saat süren aşırı dolu yağışı lahana ve marul yarlalarını vurdu. Patates üreten bazı köylerde de dolu yağışının ürüne zarar verdiği belirtiliyor. 

Bölgede her yıl özellikle marul çeşitleri ve lahana üretimi gerçekleştirdiğini belirten üretici Hasan Baykara, Eminlik, Hüsniye ve Ovacık köylerinde marul çeşitleri ve lahana yetiştirdiğini belirterek, 5000 dönüm arazide dolunun etkili olduğunu söyledi. Mersin ve Adana bölgesinde lahana üretiminin ardından ilk turfanda lahananın Niğde'den çıktığını belirten Baykara dolu yağışı nedeniyle tarladaki mahsülün çok büyük zarara uğradığını ve zararları konusunda devletimizin kendilerine yardımcı olmasını istedi. 

Lahana ve Marul üretiminden Niğde'nin en önemli üretim merkezlerinden biri olan Hüsniye Köyü Muhtarı Mahmut Karakaya, Adana Çukurova bölgesindeki lahana üretimi bittikten sonra ilk turfanda ürünün Niğde Bölgesinden yapıldığına dikkat çekerek, yağan dolunun lahana üreticisine büyük zarar verdiğini söyledi. 700 aile geçimini lahanadan sağladığını anlatan Muhtar Karakaya, Çiftçilerin kullandıkları banka kredilerinin ödemelerinin ertelenmesi ertelenmesini istedi. 

 

 

Kaynak: (NHA) - NİĞDE HABER AJANSI Editör: Hayrettin YENEL
Etiketler: Dolu, Niğde'de, Zarara, Neden, Oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı