Haber Detayı
31 Ocak 2020 - Cuma 14:26 Bu haber 1123 kez okundu
 
İşçiler Zaferlerini Kutladılar
Türk Metal Sendikası Niğde Bölge Temsilciliği üyelerinin DİTAŞ fabrikası içerisinde yaklaşık 2 aydır sürdürdüğü eylem anlaşma ile sonuçlandı.
- Haberi
İşçiler Zaferlerini Kutladılar

Fatih Emlak 665x90

NİĞDE - türk Metal Sendikası Niğde Bölge Temsilciliği üyelerinin DİTAŞ fabrikası içerisinde yaklaşık 2 aydır sürdürdüğü eylem zaferle sonuçlandı.

Türk Metal Sendikası Niğde Bölge Temsilcisi Musa Alaş, Türk Metal İle Metal Sanayicileri Sendikası MESS arasında devam eden 2019-2021 yıllarını kapsayan grup toplu iş sözleşmesinin zaferle sonuçlandığını söyledi.

Alaş yaptığı açıklamada: “30 Ocak 2020 Perşembe günü Aksaray 1 Nolu şube başkanımız Muhterem Taşdemir ile birlikte Ditaş A.Ş. işyerimizde üyelerimizle ile bir araya gelerek imzlanan toplu iş sözleşmesine yönelik açıklamada bulunduk . Üyelerimize yönelik yapmış olduğumuz açıklama ; değerli üyelerimiz , son derece zorlu ve çetin geçen 48 saatlik bir müzakere süreci yaşadık. 7 Ekim 2019 gününden başlayarak, bu sabahın ilk ışıklarına kadar devam eden toplu sözleşme mücadelemiz, son derece önemli kazanımlarla sona ermiştir. Mess genel merkezinde bir araya geldik. Sabahın ilk ışıklarına kadar süren çetin bir müzakere ve mücadele sonucunda, masadan sizlerin beklentilerinin de üzerinde bir kazanımla, el sıkışarak ayrıldık. Üyelerimize verdiğimiz söz gereğince, metal işçisinin bir kuruşunu bile masada bırakmadık. Yine tarih yazdık. Yine kazandı. Ülkemizde yaşanan ekonomik kriz, işyerlerimizin içinde bulunduğu olumsuz koşullar, başka işkollarında çift haneye bile ulaşamadan biten sözleşmeler dikkate alındığında, elde ettiğimiz kazanım, bizim için yeni bir zafer olmuştur. Bildiğiniz gibi ülkemizde; -memurlar ve memur emeklileri yüzde 4 + 4 -işçi emeklileri yüzde 5 + 5 -kamu işçileri yüzde 8 + 4 -tekstil grup sözleşmesi yüzde 8 + enflasyon -türk hava yolları sözleşmesi yıllık yüzde 12 -tüpraş gibi dev bir kuruluş, yüksek hakem kurulunda yüzde 6 oranında zam alırken, biz toplamda ilk altı ay için yüzde 18.49 oranında bir zaferin altına imza attık. İnanıyorum ki bu imza, geçen sefer elde ettiğimiz yüzyılın sözleşmesinin taçlandırılması olmuştur” dedi.

Sözleşme hakkında bilgi veren Alaş: “ 1 Eylül 2019 tarihi itibariyle, 12 tl’nin altında olan saatlik ücretlere, 12 tl’yi geçmeyecek şekilde 30 kuruş iyileştirme alınmıştır. Bunun üzerine tüm saatlik ücretlere, sözleşmenin birinci altı ayında yüzde 17 oranında zam alınmıştır. İkinci altı ay için yüzde 6 oranında artış sağlanmıştır. Enflasyon yüzde 6’nın, yani bu oranın altına düşerse dahi, yüzde 6 alınacaktır. Bu oranı geçmesi halinde ise enflasyon farkı alınacaktır. Üçüncü ve dördüncü aylara enflasyon oranında zam alınmıştır. Tüm sosyal haklara birinci yıl yüzde 20 oranında, ikinci yıl için de enflasyon oranında artış sağlanmıştır. Bütün bu kazanımların ilk altı aylık toplam değeri, ortalama yüzde 18.49, birinci yıl için toplam değeri, ortalama yüzde 25.50 olmuştur. Bunlara ek olarak, üyelerimizin büyük önem verdiği tamamlayıcı sağlık sigortası uygulamasına bu sözleşme döneminde de aynen devam edilecektir. Türk metal sendikası, üyeleri için en iyi sözleşmeleri imzalayan sendikadır. Bunu bir kez daha gösterdik. Bu yalnızca bizim değil, öncelikle bize destek olan, güç veren değerli üyelerimizin başarısıdır. Kimse bizim sözleşmemizi yüksek hakeme gönderemez dedik, göndertmedik. Grev ertelense de çaresiz değiliz dedik, çare ürettik. Üç yıllık sözleşmeyi çöpe attık, iki yıllık bağıtladık. İyileştirme hakkımız dedik, aldık. İkramiyeler kıstalyevm esasına dayalı olacak dediler, kabul etmedik. Denkleştirmeyi asla kabul etmedik. Ne söz verdiysek hepsini yaptık. Bunun mutluluğunu yaşıyoruz. Bu sözleşme, hepimizin ortak kazanımı ve başarısıdır. Altı aylık enflasyonun 6.05 olduğu koşullarda, yüzde 18’i aşan oranlarda zam aldık” dedi.

Kaynak: (NHA) - NİĞDE HABER AJANSI Editör:
Etiketler: İşçiler, Zaferlerini, Kutladılar,
Yorumlar
Haber Yazılımı