Haber Detayı
03 Nisan 2020 - Cuma 22:58 Bu haber 3719 kez okundu
 
Kesintisiz Tarım İçin Önlemler Konuşuldu
Niğde Valisi Yılmaz Şimşek'in başkanlığında bir araya gelen tarım temsilcileri ve STK lar tarımda üretimin kesintisiz devam etmesi için yapılması ve alınması gereken tedbirler için toplandılar.
EKONOMİ Haberi
Kesintisiz Tarım İçin Önlemler Konuşuldu

Fatih Emlak 665x90

Hayrettin YENEL

 

NİĞDE – Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, tarımsal üretimin devamlığının sağlanması ve alınması gereken tedbirleri görüşmek üzere İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri ve ilimiz tarım sektöründe faaliyet gösteren STK temsilcileri ile bir araya geldi. 

Niğde Valisi Yılmaz Şimşek Başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, İl Jandarma Komutanı J. Albay Garip Gümüş, İl genel Meclis Başkanı Bülent Küçüktuna, Tarım ve Orman İl Müdürü Asım Baş, Özel İdare Genel Sekreteri Ali Nebol ve tarımsal faaliyetlerde bulunan Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri katıldılar. 

Toplantının açılış konuşmasını Vali Yılmaz Şimşek yaptı. Tarımsal ve hayvansal üretimin kesintisiz devam etmesi gerektiğini belirtirken Vali Şimşek; 

“ Bilindiği üzere tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de pandemi niteliği kazanan Covid-19 (coronavirüs)  yayılmaya ve can kayıplarına neden olmaktadır. Bu virüsteki temel risk unsuru bulaşıcılığının yüksek olması nedeniyle vatandaşlarımızın toplu olarak bulunduğu alanlardır. Devletimiz bugüne kadar bu salgının yayılması önlemek ve vatandaşlarımızın sağlığını korumak için birçok tedbir aldı. Tüm bu tedbirlerin yanında bu sürecin tarıma olan olumsuz etkilerinin en aza indirilmesi, gıda üretim ve tedarik zincirinin korunması büyük önem arz etmektedir. Bu doğrultuda tarım kenti olan Niğde’nin tarımının korunmasına yönelik yapılacak çalışmalar ve alınması gereken önlemleri görüşmek üzere bir araya geldik” dedi.

Tarımsal üretim kesintiye uğramadan devam ettirirken tüm birimlerin coronavirus tedbirlerini de göz ardı etmeden saha çalışmalarını sürdürmeleri gerektiğine dikkat çeken Vali Yılmaz Şimşek; 

“ Bu kapsamda gerekli denetim, kontrol ve aşılama gibi çalışmalara azami hassasiyet göstererek devam edilmesi gerekir.

Bu süreçte ilgili tüm tarafların yapılan çalışmalar, Bakanlık ve Valilik dahil gelen tüm talimatlar, alınması gereken önlemler ve ortaya çıkan sorunlar ile ilgili olarak yetkili makamları sürekli olarak bilgilendirmesi, İlimize dışardan gelen veya ilimiz içerisinden işletmelerde mevsimlik olarak çalışan tarım işçilerinin coronavirüs tedbirleri kapsamında;

Tarım işçilerinin çalışma ve barınma alanlarının İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerince sürekli olarak kontrol edilmesi ve risk görülen alanlar olması durumunda hızlı bir şekilde Sağlık Müdürlükleri ile işbirliği halinde tedbirlerin alınması gerekmektedir. “ dedi. 

Tarım işlerinde çalışanların üretim alanlarına erişimi kısıtlanmaması, tarım ürünlerinin pazara ulaşımının engellenmeyecek şekilde tarımsal üretimin aksatılmadan devamının sağlanması, konularınında görüşüldüğü toplantıda Acil durumlarda Bakanlığa bağlı diğer kuruluşlar ile bağlantıya geçilerek işbirliği yapılması gerektiği karara bağlandı. 

Toplantı katılımcıların görüş ve önerilerini bildirmesinin ardından son buldu.

 
Kaynak: (NHA) - NİĞDE HABER AJANSI Editör: Hayrettin YENEL
Etiketler: Kesintisiz, Tarım, İçin, Önlemler, Konuşuldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı