Haber Detayı
26 Mart 2020 - Perşembe 15:27 Bu haber 1603 kez okundu
 
Niğde'de Mahkumlar Maske Üretmeye Başladı
Niğde'de Bulunan Açık Tarım Cezaevi adeta bir fabrika gibi çalışıyor. Cezaevinde corona virüsüne karşı günde 20 bin adet maske üretilerek sağlık kuruluşlarına teslim ediliyor.
SAĞLIK Haberi
Niğde'de Mahkumlar Maske Üretmeye Başladı

Fatih Emlak 665x90

Hayrettin YENEL

NİĞDE -  Niğde Açık Ceza İnfaz Kurumunda kalan hükümlüler, korona virüs salgını nedeniyle günlük 20 bin maske üretmeye başladı. 

Türkiye'de bulunan cezaevlerinin neredeyse tamamına temizlik, gıda, mobilya, tekstil, tarım ve hayvancılık gibi 80'e yakın alanda tescilli Alter, Zenbay, Elban, Adeko, Mimderi, Edemoda, Adnora gibi bir çok ihtiyaç malzemesi üreten Niğde Açık Ceza İnfaz Kurumu bu kez de korona virüsü salgını nedeniyle en çok ihtiyaç duyulan maske üretimine başladı. Türkiye'nin Hükümler tarafından günlük ilk aşamada 20 bin adet maske üretimine başlandı. 

Açık Ceza Evinde başlayan maske üretimi ile ilgili olarak açıklama yapan Kurum Müdürü Ramazan Fidanoğlu,  Ceza İnfaz Kurumları ile Tutukevler İşyurtları kurumu bünyesinde oluşturulan atölyelerde tutuklu ve hükümlülere, topluma kazandırılması amacıyla mesleki bilgi ve beceri eğitimleri verildiğini belirterek, son olarak en çok ihtiyaç duyulan maske üretimine de başlandığını söyledi. 

Açık Cezaevi İnfaz Kurumu bünyesinde başta Adsim, Adven markalarıyla faaliyet gösteren İş yurtları kurumunun sağlık alanında da ekonomiye katma değer oluşturmak yönünde adımlar attığına dikkati çekerek, şunları kaydetti: 

"Bu doğrultuda cerrahi alan dışı maske, tulum, spanç gibi ürünlerin üretimi iş yurtları atölyelerimizde yapılmaktadır. Adalet Bakanımız Abdulhamit Gül Bey'in bilgisiyle Niğde Açık Ceza İnfaz Kurumu İş yurdu Müdürlüğümüz bünyesinde 1 Mart'ta kurulan ve 1000 metrekare kapalı alanda üretim faaliyetini gerçekleştiren tekstil atölyemizde öncelikle hükümlülere iş sağlığı, iş güvenliği, iş yerinde hijyen gibi konularda eğitimler verilerek, alanında yetkin ve deneyimli personeller önderliğinde korona virüsüle mücadele kapsamında ve karantina süreçlerinde kullanılan maske üretimine başlandı. “ dedi. 

Korona virüsle mücadele seferberliğinde yoğun olarak ihtiyaç duyulan piyasaya arzı düşük ve talebi yüksek olan maskesinin piyasa fiyatlarının 3'te 1 oranında düşürdüğüne dikkat çeken kurum müdürü, Ramazan Fidanoğlu, açıklamasının devamında şunları söyledi. 

“ Yapılan üretimin kamu hastanelerine sevk edilerek hem salgınla mücadeleye hem de milli ekonomiye katkı sağlanacağı öngörülmektedir. İlk etapta 70 hükümlünün istihdam edildiği atölyemizde günlük 20 bin maske üretiliyor. Daha fazla hükümlü istihdamıyla üretim miktarının artırılarak tıbbi tekstil alanında da taleplerin yerli ve milli imkanlarla karşılanması yönünde yoğun çaba harcanmaktadır. “

 

Kaynak: (NHA) - NİĞDE HABER AJANSI Editör: Hayrettin YENEL
Etiketler: Niğde'de, Mahkumlar, Maske, Üretmeye, Başladı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı