Haber Detayı
24 Haziran 2020 - Çarşamba 15:38 Bu haber 6064 kez okundu
 
Nİğde'nin 131 Köyüne İçme Suyu Otomasyonu Yapıldı
İçme Suyu Otomasyon Projesinin 685.000 TL si Kalkınma Ajansı, 1.551.000 TLise Niğde Özel İdaresi Tarafından Karşılandı..
GÜNDEM Haberi
Nİğde'nin 131 Köyüne İçme Suyu Otomasyonu Yapıldı

Fatih Emlak 665x90

Hayrettin YENEL

NİĞDE - Niğde Valiliği Proje ve Yatırım Ofisi (NİPYO) tarafından hazırlanan “Niğde Otomasyonla Kalkınıyor” projesi il genelindeki 131 köyde uygulanmaya başlandı.

Niğde’nin köylerinde bulunan içme suyu tesislerine yapılan bu yatırıma, Kalkınma Ajansının 685.000 TL katkı sağladı. Toplam maliyeti 2.236.000 TL bedelli proje ile birlikte içme suyu depolarında sıklıkla meydana gelen klor dozaj pompası ve motopomp arızası, su seviyesinde azalma, depo taşması sorunları tamamen önlenerek bunların neden olduğu zaman, iş gücü ve enerji kayıpları giderilmiş olacak.

Proje ile ilgili açıklamada bulunan Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, “Valiliğimize bağlı proje ve yatırım ofisimiz (NİPRO) tarafından hazırlanan projeyle birlikte tüm köyleri içine alacak bir merkezi otomasyon sistemi Türkiye’de ilk defa Niğde’mizde kurulmuş durumdadır. Gerek kapsama alanı ve gerekse genişliği açısından projemiz, Ülkemizde ilk olup diğer illerimize örnek teşkil edilecektir” dedi.

Vali Şimşek açıklamasının devamında; “Köylerde yaşayan vatandaşlarımızın günlük yaşam kalitesinin yükseltilmesini, köylerimizin sosyo-ekonomik cazibesinin artırılmasını hedefleyen örnek projemizin ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Söz konusu Projeyle; Niğde’nin 131 köyüne  içme suyu sağlayan 168 adet içme suyu deposunun, 6 adet terfi merkezinin, 98 adet su kuyusunun ve terfi merkezinin de dâhil olduğu toplam 278 adet noktaya Scada otomasyon sistemleri kurularak sağlıklı içme suyu temini ve yönetimi tek merkezden izlenir ve yönetilir hale geldi.

Hizmete giren otomasyon sistemi sayesinde; Niğde’nin köylerinde yaşayanların içme ve kullanma suyunun kalitesi yükseltilmiş oldu.  İçme suyu depolarının yönetimi için kamu bütçesinden harcanan kontrol, bakım, tamirat, işgücü giderleri en aza indirilerek kamu kaynaklarından tasarruf sağlandı. Proje ile Niğde İl Özel İdaresi personelinin otomasyon sistemleri konusunda bilgi düzeyleri artırılarak, bu alanda sunulan hizmetlerin sürdürülebilirliği sağlandı. İhtiyaç duyulan suyun yer altından çıkarılması ve köylere iletimi için ihtiyaç duyulan elektrik tüketimi azaltılarak içme suyu kurulumlarının enerji verimliliği artırılmış oldu. Depolarda sıklıkla meydana gelen klor dozaj pompası ve motopomp arızası, su seviyesinde azalma, depo taşması sorunları tamamen önlenerek bunların neden olduğu zaman, iş gücü ve enerji kayıpları da ortadan kaldırılmış oldu.  

BİLGİ TEKNOLOJİSİ ve GÜNEŞ ENERJİSİ KULLANIYOR

Uygulanan projede Smart-Android uyumlu yazılım-donanımla arızalardan anında haberdar olunması sağlanmış, bu sayede arızalara hızlı müdahale edilerek köylerde yaşayanlara kesintisiz, daha sağlıklı ve kaliteli su temin edilmeye başlandı. Tesislerde ortaya çıkabilecek arızalara hızlı müdahale ile vatandaş memnuniyeti artırılmıştır. Sistemin ihtiyaç duyduğu enerji ihtiyacı off-grid PV-güneş panellerle karşılanarak yenilenebilir enerjinin kullanım alanı genişletilmiştir. Ekolojik-yenilikçi sistem ve teknolojilerin optimum konfigürasyonu sağlanmış, bu sayede diğer illerimizce örnek model alınabilmesi için teknik bilgi veri tabanı oluşturulmuştur.  Köylerimizdeki günlük yasam kalitesinin artırmasıyla kent merkezine göç yoğunluğu azalmış, köylerdeki demografik yapı muhafaza edilerek İlimizde sürdürülebilir kırsal kalkınmaya katkı sağlanmıştır. Büyük bir özveri, teknik bilgi birikimi ve azimli çalışmayla hazırlanıp uygulamaya alınan Projemizin ülkemize örnek olmasını, ilimize hayırlı olmasını temenni ediyor, emeği geçen arkadaşlarımıza ve projeye finansal destek sağlayan Ahiler Kalkınma Ajansı ile İl Özel İdaremize teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: (NHA) - NİĞDE HABER AJANSI Editör: Hayrettin YENEL
Etiketler: Nİğde'nin, 131, Köyüne, İçme, Suyu, Otomasyonu, Yapıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı