Haber Detayı
24 Nisan 2020 - Cuma 22:15 Bu haber 4409 kez okundu
 
Niğde'nin Milli Patatesleri Yozgat'ta Toprakla Buluşuyor
Geçtiğimiz yıl çok verimli geçen milli patatesler bu yılda Yozgat'ta toprakla buluşuyor.
EKONOMİ Haberi
Niğde'nin Milli Patatesleri Yozgat'ta Toprakla Buluşuyor

Fatih Emlak 665x90

YOZGAT - Geçtiğimiz yıl çok verimli geçen milli patatesler bu yılda Yozgat'ta toprakla buluşuyor

Geçtiğimiz sezon Yozgat'ın Kuşçu Köyünde demonstrasyon dikimi yapılan 6 adet yerli ve milli patateslerin hasadını, Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile beraber yapılan tarla günlerinde gerçekleştirilmiş ve verimli bir dönem geçirilmişti. 

Niğde Patates Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen yerli ve milli patates çeşitleri bu yılda Yozgat çiftçisinin elleri ile toprakla buluşuyor. Geçtiğimiz yıl başarılı bir sezon geçiren Yozgat çiftçisi tarafından büyük beğeni toplayan yerli ve milli patates çeşitleri; ONARAN2015, NAHİTA, ÜNLENEN, NAM, ÇAĞLI ve LEVENTBEY çeşitlerimiz ile beraber, 2019 yılında tescil edilen NİĞDE SARISI ve SARUHAN çeşitlerimiz ile toplamda 8 adet yerli ve milli çeşitlerin deneme dikimleri Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından gerçekleştiriliyor. 

Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürü Uğur Pırlak Yogatta gerçekleştirilen yerli ve milli çeşitler ile ilgili olarak yaptığı açıklamada ;

" Yerli ve milli çeşitlerimizin tanıtılmasında destekleri ve gayretleri için başta Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'ne ve Yozgatlı patates üreticilerimize çok teşekkür ediyoruz..." dedi. 

Kaynak: (NHA) - NİĞDE HABER AJANSI Editör: Hayrettin YENEL
Etiketler: Niğde'nin, Milli, Patatesleri, Yozgat'ta, Toprakla, Buluşuyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı