Haber Detayı
19 Şubat 2020 - Çarşamba 19:12 Bu haber 1866 kez okundu
 
Niğde Türkiye Birincisi Oldu.
Niğde kırsal kalkınma hibelerinde Türkiye birincisi oldu.
- Haberi
Niğde Türkiye Birincisi Oldu.

Fatih Emlak 665x90

Niğde kırsal kalkınma hibelerinde Türkiye birincisi oldu

TARIM ve Orman Bakanlığınca uygulamaya konulan Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı 13. Etap Ekonomik Yatırımlar kapsamında Türkiye genelinde yapılan proje başvurularında Niğde en yüksek hibeyi almaya hak kazanarak birinci oldu.

Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, Niğde’nin Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı Yatırımlar kapsamında 160 proje için 57 milyon 908 bin 629 TL hibe almaya hak kazandığını söyledi. Tarım ve Orman Bakanlığınca kabul edilen 160 projenin toplam maliyetinin 122 milyon 17 bin 888 TL olduğunu belirten Vali Şimşek, "Projelerden 114 adedi çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesi 25 adedi tarımsal üretime yönelik sabit yatırımlar, 8 adedi bitkisel ürün işleme, paketleme ve depolama tesisi, 7 adedi soğuk hava deposu, 2 adedi çelik silo, 2 adedi hayvansal ve bitkisel orjinli gübre işleme tesisi ve 2 adedi ise hayvansal ürün işleme, paketleme ve depolama tesisidir” dedi.

Kabul edilen projelerin ve projelere verilen hibe desteğinin Niğde ekonomisine büyük katkısı olacağını belirten Vali Şimşek; “Hepimizin bildiği üzere ilimiz ekonomisinin büyük bir ölçeği tarıma dayalıdır. Fakat bir şehrin tarım şehri olarak ifade edilmesi potansiyelinin sadece bundan ibaret olduğu algısına neden olmamalıdır. Çok iyi bilinmelidir ki; ilimiz, sahip olduğu turizm potansiyelinden dolayı tarım şehri olabileceği gibi bununla birlikte bir turizm şehri olma potansiyeline de sahiptir. Bu nedenle önümüzdeki süreçte hedefimiz tarım projeleri üretmek olduğu kadar turizmi geliştirmeye, tetiklemeye yönelik projeleri de üretmek olacaktır. Niğde’nin bu projelerin uygulamaya konulması bakımından mükemmel bir kapasiteye sahip olduğu kanaatindeyim” şeklinde konuştu.

Kaynak: (NHA) - NİĞDE HABER AJANSI Editör: Hayrettin YENEL
Etiketler: Niğde, Türkiye, Birincisi, Oldu., ,
Yorumlar
Haber Yazılımı