Haber Detayı
28 Mart 2020 - Cumartesi 23:34 Bu haber 1578 kez okundu
 
Otobüs Bileti Fiyatlarındaki Artış Kanuna Aykırıdır!
Otobüs Bileti Fiyatlarındaki Artış Kanuna Aykırıdır!
- Haberi
Otobüs Bileti Fiyatlarındaki Artış Kanuna Aykırıdır!

Fatih Emlak 665x90

 

FİYAT ARTIŞININ KANUNDA YAPTIRIMI VAR!

İçişleri Bakanlığı’nın Kovid-19 salgını ile mücadele için aldığı önlemler kapsamında, şehirler arası otobüs seferlerinin bugün saat 17.00 itibarıyla sınırlandırmış olmasının ardından bazı otobüs firmalarının bilet fiyatlarında yaptığı artışı değerlendiren Sözleşme Hukuku Uzmanı Doç. Dr. Umut Yeniocak “Bizim hukukumuza göre yaptırımı olan ve hukuka aykırı bir davranıştır. İnsanların zor durumda kalmalarından yararlanılarak aşırı fiyat artışı uygulanması durumunda Kanun bunu aşırı yararlanma (gabin) olarak kabul etmekte ve müşteriye, fazladan verdiği paranın iade edilmesini talep etme imkânı vermektedir” dedi.

 

“ŞİKAYET EDİN, HAKEM HEYETİ YA DA MAHKEMEYE BAŞVURUN!”

Yeniocak, bu tür aşırı fiyat uygulamalarına maruz kalan kişilerin, hem ilgili firmayı Ticaret Bakanlığı’na şikâyet edebileceklerini hem de fazladan verdikleri paranın iadesi için tüketici hakem heyetlerine ya da mahkemelere başvuru yapabileceklerini vurguladı.

Hakem heyetlerine ya da mahkemelere yapılacak başvurunun hemen yapılması gerekmediğinin de altını çizen Yeniocak “Kanun, bu başvuru için bir yıllık bir süre öngörmektedir. Başvuranlar mutlaka sonuç alacakladır” dedi.

Kaynak: (NHA) - NİĞDE HABER AJANSI Editör: Lerzan KARABAYIR
Etiketler: Otobüs, Bileti, Fiyatlarındaki, Artış, Kanuna, Aykırıdır!,
Yorumlar
Haber Yazılımı