Haber Detayı
14 Mayıs 2020 - Perşembe 13:25 Bu haber 11345 kez okundu
 
Tarım İl Müdürlüğü Çalışma Başlattı
Çin'e kiraz ihraç etmeye hazırlanan Niğde'de kiraz ağaçlarına Akdeniz meyve sineği tuzağı yerleştirildi.
EKONOMİ Haberi
Tarım İl Müdürlüğü Çalışma Başlattı

Fatih Emlak 665x90

Hayrettin YENEL

NİĞDE – Kirazı ile ünlü Niğde’nin Ulukışla İlçesinde Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri, tarafından meyveye zarar veren haşerelere karşı çalışma başlatıldı.

Niğde Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri Türkiye’nin en lezzetli kirazlarının yetiştirildiği Ulukışla İlçesi bölgesinde tedbir alınmadığı takdirde kiraz meyvesine çok büyük zararlar verebilen Akdeniz sineğine karşı tuzak yerleştirme çalışması gerçekleştiriyorlar. Tarım ve Orman İl Müdürü Asım Baş, gazetecilere yaptığı açıklamada, kirazın Niğde'nin en önemli ihraç kalemlerinden biri olduğunu belirterek her yıl olduğu gibi bu yılda Çin'e kiraz ihracatı ile ilgili görüşmelerinin devam ettiğini söyledi. Baş, konu ile ilgili olarak şu açıklamayı yaptı.

"Hastalık ve zararlı yönden üretimi riske etmemek için tedbirimizi alıyoruz. Arkadaşlarımız sürekli sahadalar. Akdeniz meyve sineğiyle ilgili tedbir amaçlı çalışmalar yapıyoruz. Birinci derecede riskli alanda değiliz ama Mersin ve Adana ile sınır olduğumuz için kontrol ve tedbir amaçlı çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Tuzak asımlarımız devam ediyor. Tuzaklardan ilaçlama zamanını tespit etmiş oluyoruz. Daha sonra ilaçlama ilanları vereceğiz. Bu sene kirazda inşallah Çin pazarına gireceğiz. Üreticimiz açısından ciddi anlamda getirisi yüksek bir pozisyon elde edilmiş olacak. “dedi.

Niğde’nin özellikle patates ve elma da çok iyi bir merkez haline geldiğine dikkat çeken Niğde Tarım ve Orman İl Müdürü Asım Baş, Türkiye’nin son turfanda kirazını Niğde'nin yetiştirdiğini ve fiyatının da tatmin edici olduğuna işaret ederek, aynı zamanda ürünün yüksek yerlerde yetiştiği için tadı ve aromasının da güzel olduğunu sözlerine ekledi.

 

Kaynak: (NHA) - NİĞDE HABER AJANSI Editör: Hayrettin YENEL
Etiketler: Tarım, İl, Müdürlüğü, Çalışma, Başlattı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı