19 Ocak 2019 Cumartesi

Gürer: Kadro dışı kalan tüm taşeron çalışanlara da kadro verilsin

-gurer-kadro-disi-kalan-tum-taseron-calisanlara--da-kadro-verilsin

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’den haksızlığa uğrayan taşeron işçilerle ilgili Kanun Teklifi
21 Nisan 2018 Cumartesi 18:02

 
CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’den haksızlığa uğrayan taşeron işçilerle ilgili Kanun Teklifi:

 

Gürer: “Kadro dışı kalan tüm taşeron çalışanlara  da kadro verilsin”


CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ‘taşeron işçilerin kadroya alınması’ sürecinde, binlerce çalışanın haksızlığa uğradığı gerekçesiyle, kadro dışında kalan tüm taşeron işçilere kadro verilmesi için TBMM Başkanlığına Kanun Teklifi sundu. CHP Niğde Milletvekili ve CHP Emek Büroları Merkez Yöneticisi Ömer Fethi Gürer, Kanun Teklifinde, kadroya geçiş sürecinde haksızlığa uğrayan taşeron işçilerin yaşadığı mağduriyete dikkat çekti. 

 

BEKLENTİLER YERİNE GETİRİLMEDİ

 

375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi veren CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, taşeron işçilerin beklentilerinin yerine getirilmediğini, binlerce çalışanın kadro dışında kaldığını belirtti. 

 

BİNLERCE TAŞERON İŞÇİ KADRO DIŞI KALDI 

 

26 Kamu İktisadi Teşebbüsü, 26 Özel Bütçeli Kuruluş ve buralarda çalışan 70 bin işçi ile ihale şartına takılan binlerce çalışanın kadroya alınmadığını anımsatan Ömer Fethi Gürer, “Tipik torba kanun zihniyetiyle hazırlanan ve onlarca kanunda değişiklik yapan bir KHK söz konusu ve “torba KHK” ile düzenlenen pek çok konu Anayasa’da çizilen çizgilerin dışına çıkılarak düzenlenmiş. Taşeron işçiye kadro konusunun olağanüstü halin gerekli kıldığı bir konu olmadığı çok açık” ifadelerini kullandı. 

 

KAPALI KAPILAR ARDINDA DÜZENLEME YAPILDI 

 

Aileleriyle birlikte yaklaşık 4 milyon işçiyi kapsayan ‘taşeron işçiye kadro düzenlemesinin oldubitti ile tartışılmadan ve kapalı kapılar ardında hazırlandığını anlatan Ömer Fethi Gürer, konunun işçilerin temsilcisi olan sendikalardan kaçırıldığını ve sendikalar ile müzakere edilmediğini belirtti. 

 

ÜÇLÜ DANIŞMA KURULU BİLE TOPLANMADI 

 

İş Kanunu’nun 119. Maddesi gereği, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının “Üçlü Danışma Kurulu’nu” toplayıp konuyu sendikalarla müzakere etmesi gerektiğini anlatan Ömer Fethi Gürer, düzenlemenin Anayasal bir kurum olan ve bu gibi konuları görüşmek üzere oluşturulan Ekonomik ve Sosyal Konsey’de de görüşülmeden hazırlandığını ifade etti. 

 

MECLİS’TEN KAÇIRILDI 

Taşeron işçinin kadroya alınması konusunun, milli iradenin temsilcisi olarak Meclis’ten de kaçırıldığını vurgulayan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, düzenlemenin TBMM’de çok kısa sürede sonuçlandırılarak oldubittiye getirildiğini söyledi. 

 

BİR GECEDE OLDUBİTTİYE GELDİ 

 

Konunun Meclis’ tartışılmış olması halinde, kamuoyunun bilgilendirilip eksikliklerinin giderilmiş olacağını ifade eden Ömer Fethi Gürer, “Konu Meclise gelseydi olumlu ve olumsuz yönleri kamuoyunda bilinecek ve düzeltme imkânı olacaktı fakat olmadı. Konu senelerce bekledi acelesi yok gibi davranıldı, senelerce umutla kadro bekleyen taşeron işçiler görmezden gelindi ve bir anda acelesi olduğu düşünülerek tam anlamıyla düzenlenemeyen ‘taşerona kadro’ bir gecede KHK ile çıkarıldı” açıklamasında bulundu.

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Vermiş olduğumuz bu kanun teklifi ile senelerce umudu sömürülen ve büyük bir haksızlığa uğrayarak kadro dışı kalan taşeron işçilerin kadroya geçmesini sağlayarak yapılan büyük haksızlığın önüne geçilmesi amaçlanmıştır” şeklinde konuştu. Haber okunma sayısı: 1018

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

TÜRKİYE 5 ÜLKEYLE ANLAŞMA İMZALANDI

NÜKLEER SANTRALLER ZİRVESİNDE 5 ÜLKEYLE ANLAŞMA İMZALANDI

AMBULANSLAR SİZDEN ŞİKAYETÇİ

Sağlık Bakanlığımızca sağlık hizmetlerinin ulaşılabilirliğinin ve kalitesinin arttırılmasına yönelik

Kanser Kadınlardan Korksun

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de giderek yaygınlaşan, kadınların ‘korkulu rüyası’ olarak tanımlanan bir

500 Yıllık Osmanlı Kayıtları Gün Yüzüne Çıkıyor

Osmanlı Devleti’ni tarihin en önemli uygarlıklarından biri haline getiren Tahrir Defterleri gün yüzüne

Zekâ Gelişimi İçin Sütten...

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman

Çevresel harcamalar 1.83 milyar TL oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) "Girişimlerde Çevresel Harcama" araştırmasına göre 2010 yılında toplam

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

NİĞDE - HAVA DURUMU

NIGDE