12 Kasım 2019 Salı

Niğde Haberci

BİLİNÇLİ TARIM VERİMİ ARTIRDI

bilincli-tarim-verimi-artirdi

Bilinçli tarımı yaygınlaştırma uygulamaları kapsamında Türkiye’nin dört bir yanında ve yurtdışında model üretim alanları kuran Özel Gübre Üretim Firması,..
06 Eylül 2019 Cuma 15:31

 Bilinçli tarımı yaygınlaştırma uygulamaları kapsamında Türkiye’nin dört bir yanında ve yurtdışında model üretim alanları kuran Özel Gübre Üretim Firması, hasat döneminde yüksek verim artışlarına imza atıyor. Bu yıl Türkiye’de 27 arazinin yanı sıra KKTC’de 2 ve Azerbaycan’da 1 noktada farklı bitkisel ürünler için örnek uygulamalar gerçekleştiren Özel Gübre Üretim Firması, bu sonuçları Hasat Günü etkinlikleriyle paylaşmaya da devam ediyor.

Özel Gübre Üretim Firması patates tarımında kalite ve verimliliği artırmak amacıyla Niğde’de yaptığı örnek uygulama sonucu, dekar başına 4,5 ton hasatla il ortalamasına oranla %25 ve Türkiye ortalamasına göre %35 üzerinde verime ulaşılması bekleniyor.

Sektörün öncü şirketi Özel Gübre Üretim Firması, yenilikçi ürünlerinin yanı sıra özellikle bilinçli tarımı yaygınlaştırmaya yönelik faaliyetleriyle tarım sektörü için katma üretmeye devam ediyor. Geliştirdiği “bitkiye ve bölgeye özel” gübre çeşitleri ile tarımda verimlilik ve kaliteyi arttırmayı hedefleyen Özel Gübre Üretim Firması, bu ürünlerin sağlayacağı sonuçları göstermek üzere Türkiye’nin farklı illerinde model üretim alanları kuruyor. Toprak analizine dayalı bitki besleme programlarının uygulandığı bu arazilerdeki sonuçlar ise hasat döneminde yapılan etkinliklerle bölgedeki bilinçli üreticilerle paylaşılıyor.

Özel Gübre Üretim Firması iyi tarım uygulamalarını yaygınlaştırma kapsamında düzenlediği bu örnek uygulamalardan biri de Niğde’de patates tarlasında yapıldı. Niğde’deki model üretim alanı çalışmasında da toprak analizi sonuçları, arazi yapısı ve iklim şartları gibi tarımsal üretimi etkileyen faktörleri dikkate alarak geliştirilen bitki besleme programı uygulandı. Bu uygulamaların sonucunda hem verim hem de kalite açısından ülke ve bölge ortalamasına göre daha yüksek bir sonuç elde edildi.

Patateste dekar başına 3,3 ton olan Türkiye verim ortalaması, 2018 TÜİK verilerine göre patates tarımının lideri Niğde il genelinde 3,6 ton olarak gerçekleşmişti. Bu yıl Özel Gübre Üretim Firması uygulama yaptığı Niğde’deki arazide ise dekar başına 4,5 ton hasatla il ortalamasına oranla %25 ve Türkiye ortalamasına göre %35 üzerinde verime ulaşılması bekleniyor.ÖZEL GÜBRE ÜRETİM FİRMASI uzman ziraat mühendislerinin oluşturduğu bitki besleme programıyla Niğde’de önder üreticiye ait 14 dekarlık alanda yapılan deneme ekiminin sonuçları, düzenlenen Hasat Günü etkinliğinde paylaşıldı. Merkeze bağlı Hasaköy’de gerçekleştirilen etkinliğe Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, Niğde Milletvekili Selim Gültekin, Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü ve aynı zamanda Özel Gübre Üretim Firması Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Fahrettin Poyraz, Özel Gübre Üretim Firması Genel Müdürü İbrahim Yumaklı ile bölgedeki kooperatif yetkilileri, ziraat mühendisleri ve önder patates üreticilerinden oluşan tarım paydaşları katıldı.

Etkinlikte konuşan Özel Gübre Üretim Firması Genel Müdürü İbrahim Yumaklı, “Türkiye patates tarımı için uygun coğrafi koşullara sahip ülkemizde 1,4 milyon dekar alanda patates üretimi yapılmaktadır. Patates ekim alanı en geniş ilimiz, 238 bin dekar (%16,4) ile Niğde bu alanda lider konumda. 2018 yılı verilerine 71 ilimizde toplam 4,5 milyon tonun üzerinde patates üretilmiştir’’ dedi.

Türkiye’de verim ortalamasının dekar başına 3,3 ton civarında olduğunu belirten Yumaklı, bu oranın Niğde il genelinde 3,6 ton olduğunu hatırlatarak, Özel Gübre Üretim Firması model üretim alanı uygulaması yaptığı bu araziden ise dekar başına 4,5 ton verim beklendiği söyledi. Yumaklı, “Burada elde ettiğimiz sonuçlar, bölge ortalamasının %25 ve Türkiye ortalamasının %35 üzerinde. Üstelik böyle yüksek bir verime ulaşırken, bölgedeki kullanım alışkınlığına oranla %50 daha az azotlu gübre kullandık. Daha az ama bilinçli gübre kullanımıyla Türkiye ortalamasının daha üzerinde verime ulaştık. Çiftçilerimize çağrımız, topraklarını analiz ettirerek bilinçli tarımı uygulamalarıdır. Bilinçli tarım sayesinde en uygun girdi maliyetiyle en yüksek verim almak mümkün. Niğde’de de bunun bir örneğini göstermiş olduk” diye konuştu.

Özel Gübre Üretim Firması bilinçli tarımı yaygınlaştırmak için yaptığı model üretim alanları çalışmaları ve bu arazilerden elde edilen sonuçlar hakkında da bilgi veren Genel Müdür Yumaklı, şunları söyledi:

“Geçen yıl 18 noktada yaptığımız model üretim alanı uygulamasının sayısını 2019 yılında katlayarak artırdık. Yaygın üretimi yapılan 13 farklı farklı tarımsal ürün için bu yıl toplam 30 farklı noktada model üretim alanı kurduk. Bu alanlardan 27 tanesi ülkemizin farklı noktalarında yapılırken, iki tanesi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ve biri Azerbaycan’da yapıldı.

Bu model üretim alanlarındaki çalışmaların sonuçlarını ise hasat dönemlerinde düzenlediğimiz tarla ve bahçe günü etkinlikleriyle bölgedeki önder çiftçilerimiz ve kamuoyuyla paylaşıyoruz. Bu yılki hasat günlerinde de, üreticilerimizi mutlu eden sonuçlara ulaştık: Ordu’daki fındık hasadından Türkiye ortalamasının 4 katı verim aldık, Kahramanmaraş’ta mısır üretiminde Türkiye verimlilik ortalamasının 2 katının üzerinde verim elde ettik, Konya’da yaptığımız ayçiçeği hasadında da Türkiye veriminin %40 üzerinde sonuca ulaştık. Önümüzdeki günlerde diğer alanlardaki hasatlar yapıldıkça da sonuçlarını paylaşmaya devam edeceğiz. Hepsinde güzel sonuçlara ulaşacağımıza inanıyorum.

Bütün bu çabalarımızın ortak amacı, ülke tarımında verimlilik ve kaliteyi artırarak, hem en önemli paydaşımız olan çiftçilerimiz için hem de ülke ekonomisi için ekonomik katma değer sağlayabilmektir.”

Programda bir konuşma yapan Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü ve aynı zamanda Özel Gübre Üretim Firması Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Fahrettin Poyraz ise artan nüfusla birlikte tarımda verimliliğin daha önemli hale geldiğini vurguladı. Poyraz, “Verimlilik ve kalite konusu; sadece çiftçilerimiz için değil, sektörümüz ve ülkemiz için de önemli bir nokta… Son yıllarda hızla gelişen Türkiye tarımının, milli ekonomiye katkısını artırmak için mutlaka daha yüksek verim elde edilmesi ve kalitenin artırılması gerekmektedir. Bunu sağlayabildiğimiz takdirde, siz üreticilerimiz patatesten ve diğer ürünlerden daha fazla gelir elde ederken, tarım sektörünün dünyayla rekabet gücü de artacaktır” dedi.

Tarımda en önemli konulardan birinin toprak sağlığı olduğuna dikkat çeken Fahrettin Poyraz, “Toprak sağlığını koruyabilmek için bilinçli tarımı yaygınlaştırmamız gerekiyor. Bilinçli tarımın en önemli adımı ise önce toprak analizini yaptırmakla başlıyor. Bu amaçla hem Tarım Kredi Kooperatifleri’nin hem de iştirakimiz Özel Gübre Üretim Firması ziraat mühendisleri, Türkiye’nin her yerinde bilinçli tarım konusunda üreticilerimize ücretsiz danışmanlık hizmeti vermektedir” diye konuştu.

Konuşmaların ardından arazi sahibi Mehmet Emin Demiray da katılımcılarla görüşlerini paylaştı. Kendi hazırladığı tohumu kullanmasına rağmen beklediğinin çok üzerinde bir verim aldığını belirten Demiray, “Özel Gübre Üretim Firması ziraat mühendisleri geldiler, yapacaklarını anlattılar. Bizim normalde kullandığımızdan farklı bir uygulama önerileri vardı. Bölgede yaygın kullanılan yeni gübre çeşitlerini bu vesileyle tanıdık” dedi. Arazisinin bir bölümünde kendi bildiği yöntemle uygulama yaptığını söyleyen üretici, “Özel Gübre Üretim Firması gübreleme programının uygulandığı alandaki verim, benim kendi bildiğim şekilde uygulama yaptığım bölüme göre %25-30 daha yüksek görünüyor. Ayrıca bu yıl bölgede görülen patates tarımındaki hastalıktan etkilenmeyen ve daha kaliteli olduğunu gördüğümüz bu ürün, Türkiye verimin çok daha üzerindedir” dedi. Konuşmanın sonunda Mehmet Emin Demiray’a, Özel Gübre Üretim Firması Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Poyraz tarafından günün anısına bir plaket verildi.

Daha sonra etkinlikte deneme alanının planlanması ve takibinde görev yapan Özel Gübre Üretim Firması uzman ziraat mühendisi İlhan Konuk, bu arazide yaptıkları çalışmalar hakkında katılımcılara bilgiler verdi. Araziden alınan toprak numunelerini ÖZEL GÜBRE ÜRETİM FİRMASI laboratuvarında analiz ettikten sonra bu verilere göre gübreleme programı oluşturup üretici ile paylaşan saha ekibi olarak, uygulamaların her aşamasında tarla sahibinin yanında olarak teknik desteği sürdürdüklerini belirtti.

Üreticinin daha önceki yıllarda kullandığı klasik taban gübresi yerine Özel Gübre Üretim Firması’ın özel taban gübresi 13.18.15+2(MgO)+10(SO3)’un kullanımının daha uygun olacağına karar veren uzman ziraat mühendisleri, yine analiz sonuçlarını dikkate alarak tabandan tek tip besleme yerine bitkinin ihtiyacı olan bitki besin maddelerini yapraktan uyguladılar. Ayrıca azotlu gübre kullanımında bölge ortalamasına göre %50 daha az gübre kullandılar. Uzman ziraat mühendislerinin önerdiği bu bitki besleme (gübreleme) programı, patates tarlasında verimi artırdı. Haber okunma sayısı: 513

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

11-milyon-fidan-bu-gun-dikiliyor

11 Milyon Fidan Bu Gün Dikiliyor.

11 Kasım 2019 Pazartesi 08:31
ozal-saat-acildi

ÖZAL SAAT AÇILDI

07 Kasım 2019 Perşembe 20:29
protokolden-seker-fabrikasi-ziyareti

Protokolden Şeker Fabrikası Ziyareti

06 Kasım 2019 Çarşamba 10:07
gece-eksi-dereceye-dustuk-dikkat

Gece eksi dereceye düştük dikkat!...

03 Kasım 2019 Pazar 07:49
seri-yagislar-basliyormu

Seri yağışlar başlıyormu?

26 Ekim 2019 Cumartesi 22:42

GÜNCEL ÜLKE GÜNDEMİ

TÜRKİYE 5 ÜLKEYLE ANLAŞMA İMZALANDI

NÜKLEER SANTRALLER ZİRVESİNDE 5 ÜLKEYLE ANLAŞMA İMZALANDI

AMBULANSLAR SİZDEN ŞİKAYETÇİ

Sağlık Bakanlığımızca sağlık hizmetlerinin ulaşılabilirliğinin ve kalitesinin arttırılmasına yönelik

Kanser Kadınlardan Korksun

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de giderek yaygınlaşan, kadınların ‘korkulu rüyası’ olarak tanımlanan bir

500 Yıllık Osmanlı Kayıtları Gün Yüzüne Çıkıyor

Osmanlı Devleti’ni tarihin en önemli uygarlıklarından biri haline getiren Tahrir Defterleri gün yüzüne

Zekâ Gelişimi İçin Sütten...

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman

Çevresel harcamalar 1.83 milyar TL oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) "Girişimlerde Çevresel Harcama" araştırmasına göre 2010 yılında toplam

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

NİĞDE - HAVA DURUMU

NIGDE
bursa escort bayan bursa escort bayan bursa merkez escort bayan escort bursa bayan escort bursa escort bursa istanbul elit escort beşiktaş escort bayan istanbul escort bayan şirinevler escort kadıköy escort bayan beylikdüzü escort bayan sakarya escort bayan izmit escort bayan datça escort bayan gümbet escort illegal bahis porno film indir porno sex hd porno