Asil Aluminyum

23 Eylül 2018 Pazar

Niğde Haberci

Gürer: Hükümet kamu görevlisini enflasyonun altında ezdiriyor

gurer-hukumet-kamu-gorevlisini-enflasyonun-altinda-ezdiriyor

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, hükümetin kamu görevlileri ve memur emeklileri için yaptığı zam teklifinin yıllık enflasyon artışının bile çok altında olduğunu söyledi.
17 Ağustos 2017 Perşembe 12:28CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, hükümetin kamu görevlileri ve memur emeklileri için yaptığı zam teklifinin yıllık enflasyon artışının bile çok altında olduğunu söyledi. Gürer, “yüzde 3+3 oranındaki bu komik rakamlar, hükümetin memuruna ve emeklisine hangi gözle baktığının bir göstergesidir” dedi.

 

CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, hükümetin kamu görevlileri ve memur emeklileri için yaptığı 2018 yılının ilk ayı için yüzde 3 ve ikinci altı ayı için de 3 oranındaki zam teklifini eleştirdi. Yüzde 3+3’lük teklifi en hafif bir ifadeyle ‘komik’ olarak değerlendirdiğini belirten Ömer Fethi Gürer, enflasyon rakamlarının çift hanelerde gezindiği bir ülkede hükümetin kamu görevlileri ve memur emeklileri için yüzde 3 oranında zam teklif etmesinin kabul edilemeyeceğini vurguladı. 

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yüzde 3+3 zammın birinci altı ay için ortalama devlet memuru maaşında 88 lira, en düşük devlet memuru maaşında ise 69 lira seviyesinde bir artışa tekabül ettiğini belirterek, “Temmuz ayında yıllık enflasyon yüzde 9.79 olarak açıklanmıştı. Ancak ağustos ayından itibaren de enflasyonda çift haneli rakamlara öngörülmüştü. Enflasyonun çift haneli rakamlarda seyrettiği ülkemizde, hükümetin kamu görevlileri ve memura yüzde 3+3 oranında zam teklif etmesi, akılla, mantıkla izah edilemez ve anlaşılamaz bir durumdur” diye konuştu.  

Enflasyon rakamlarının belirlenmesindeki kriterlerin de Türkiye’deki gerçek enflasyonu yansıtmadığını ifade eden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “TÜİK verilerine baktığımız zaman pek çok temel gıda ürünü, yüzde 12 ila yüzde 50 arasında geçen yıla göre zamlanmış. En düşük oranda artış gösteren gıda ürünü ile açıklanan enflasyon rakamının çok üstünde görünüyor. Memurun, emeklinin alım gücü sürekli düşüyor. Temel gıda ürünlerinin çoğunda geçen yıla göre yüzde 50’ye varan artışların yaşandığı ülkemizde kamu görevlileri ve memurların maaş artışının yüzde 3+3 olması hükümetin kamu görevlilerine, memuruna ve emeklisine hangi gözle baktığının net bir ifadesidir” şeklinde konuştu. 

 

Hükümetin zam teklifinin açıklanan enflasyon rakamlarının üçte 1’i bile olmadığını kaydeden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, hükümetin yeniden bir değerlendirme yaparak, kamu görevlileri ve memur emeklilerini en azından enflasyonun altında ezdirmeyecek oranda zam teklifinde bulunması gerektiğini de sözlerine ekledi. Haber okunma sayısı: 820

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

dikkat-son-gun-1-ekim-2018

DİKKAT! SON GÜN 1 EKİM 2018

22 Eylül 2018 Cumartesi 15:06
nigde--ankara-otoyolu-o-tarihte-acilacak

NİĞDE – ANKARA OTOYOLU O TARİHTE AÇILACAK

19 Eylül 2018 Çarşamba 20:41
gurer-ciftciye-faiz-oyunu

Gürer: Çiftçiye faiz oyunu

14 Eylül 2018 Cuma 12:30
ohude-tohumculuk-kongresi-basladi

ÖHÜ'DE TOHUMCULUK KONGRESİ BAŞLADI

10 Eylül 2018 Pazartesi 12:20

ÜLKE GÜNDEMİ

TÜRKİYE 5 ÜLKEYLE ANLAŞMA İMZALANDI

NÜKLEER SANTRALLER ZİRVESİNDE 5 ÜLKEYLE ANLAŞMA İMZALANDI

AMBULANSLAR SİZDEN ŞİKAYETÇİ

Sağlık Bakanlığımızca sağlık hizmetlerinin ulaşılabilirliğinin ve kalitesinin arttırılmasına yönelik

Kanser Kadınlardan Korksun

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de giderek yaygınlaşan, kadınların ‘korkulu rüyası’ olarak tanımlanan bir

500 Yıllık Osmanlı Kayıtları Gün Yüzüne Çıkıyor

Osmanlı Devleti’ni tarihin en önemli uygarlıklarından biri haline getiren Tahrir Defterleri gün yüzüne

Zekâ Gelişimi İçin Sütten...

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman

Çevresel harcamalar 1.83 milyar TL oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) "Girişimlerde Çevresel Harcama" araştırmasına göre 2010 yılında toplam

NİĞDE - HAVA DURUMU

NIGDE
Sağ Blok Ust Sabit