Asil Aluminyum

23 Eylül 2018 Pazar

Niğde Haberci

Gürer: TOKİ Vatandaşın Mağduriyetine Artık Son Vermeli

gurer-toki-vatandasin-magduriyetine-artik-son-vermeli

VATANDAŞTAN TOKİYE İSYAN. BELEDİYE VE VALİLİK ÖNÜNDE TOPLANAN NİĞDELİLER TOKİ'YE İSYAN ETTİLER.
07 Eylül 2017 Perşembe 11:30

 

 
Gürer: “TOKİ Vatandaşın Mağduriyetine Artık Son Vermeli!”

 

NİĞDE'DE VATANDAŞ TOKİ'YE İSYAN ETTİ. 

Niğde'de Kentsel Dönüşüm çerçevesinde   TOKİ konutları yapılan vatandaşlar  ödeme artışına isyan etti. Belediye ve Valilik önünde toplanan vatandaşlar sorunlarına çözüm istedi.

 

CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu üyesi Ömer Fethi Gürer, Efendibey, Şahinali ve Şehitler mahallelerini kapsayan Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yapımı devam eden TOKİ konutlarında belirlenen metrekare fiyatlarının değişmesi ile vatandaşın neye uğradığını şaşırdığını ve ödeme sorunu yaşadığını ifade etti. Konuyu meclis gündemine taşıyacağını  belirterek, Vatandaşların aldatıldık duygusu içinde olduklarını ve belediye ile valilikten sorunlarına çözüm aradıklarını belirtti. Gürer:  “Niğde merkezde tarihi doku dikkate alınmadan rant odaklı dönüşüm yapıldı. Bölge özünden koparıldı. Vatandaşa verilen vaatler ise  daha inşaatlar tamamlanmadan değişime uğradı. TOKİ mağduruyuz diyen  yüzlerce vatandaşımız var. Metrekare birim fiyatındaki artışı TOKİ olağan uygulama olarak değerlendiriyor ancak bölgede  evlerini veren vatandaşların çoğunluğu yoksul ve dar gelirli. Daha inşaatlar tamamlanmadan zam uygulaması vatandaşı mağdur etti. Soruna acil çözüm üretilmelidir." dedi.

 

Hak sahiplerinin 850 lira olan metrekare birim fiyatı daha proje tamamlanmadan 1280 liraya çıkarıldı. 2013 yılında anlaşma gereği olarak 850 lira olan metrekare birim fiyatının 430 lira birden artmış olmasının hak sahiplerini mağdur edeceğine değinen Gürer, anlaşmanın dışına çıkılarak oluşan farkın vatandaşları mağdur edeceğini belirtti.

 

CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu üyesi Ömer Fethi Gürer, 6 bin 500 konutluk TOKİ projesinin ek ödeme ve faiz çıkarılmayacağının  vatandaşa sözünün verilmesine rağmen oluşan fiyat farkının  vatandaşın kabul etmediğini söyledi. Hak sahiplerinin yaptıkları anlaşmaya göre evler teslim olduktan 6 ay sonra ödemeler başlayacak ve memur maaş katsayısına göre artım gösterecekti. Ancak daha daireler teslim edilemeden 850 lira olan metrekare birim fiyatı 1280 liraya çıkarıldı.
Konuyla ilgili konuşan Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu üyesi Ömer Fethi Gürer yaptığı açıklamalarda şunları söyledi: “Kentsel dönüşüm kapsamında yapımı devam eden konutlarda vatandaşlardan ciddi şikâyetler gelmeye devam ediyor. Daha önceden belirlenmiş fiyatların üzerine eklemeler yapılarak hak sahiplerinin ödeme yapamayacağı fiyatlara çıkılmış durumda. 2013 yılında belirlenmiş fiyata kendilerini hazırlamış olan vatandaşlarımız böyle bir uçurumdan dolayı zor durumdalar. Vatandaşlarımız mağdur edilmelerinin gerekçelerini anlayabilmiş durumda değiller. 4 yıl önce belirlenen fiyatlara göre imzalar atılmışken bugün metrekare birim fiyatının üzerine 430 lira eklenmesi tam anlamıyla bir skandal olarak değerlendirilmelidir” dedi.


HAK SAHİPLERİ MAĞDUR


Efendibey, Şahinali ve Şehitler mahallelerini kapsayan 6 bin 500 daireden oluşan Kentsel Dönüşüm Projesi TOKİ konutlarında hak sahibi olan vatandaşlar artan metrekare birim fiyat farkından dolayı mağdur edildiklerini söylediler. Efendibey mahallesinde esnaf ve vatandaşlarla bir araya gelen Gürer, artan fiyat artışının yarattığı sorunları vatandaşlardan dinledi. 2013 yılında imzalanan belgeleri gösteren vatandaşlar mağdur olduklarını anlaşma gereği 850 liradan satışın yapılması gerektiğini ifade ederlerken, sorunlarının çözüme kavuşturulmasını istediler.

 Haber okunma sayısı: 848

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

dikkat-son-gun-1-ekim-2018

DİKKAT! SON GÜN 1 EKİM 2018

22 Eylül 2018 Cumartesi 15:06
nigde--ankara-otoyolu-o-tarihte-acilacak

NİĞDE – ANKARA OTOYOLU O TARİHTE AÇILACAK

19 Eylül 2018 Çarşamba 20:41
gurer-ciftciye-faiz-oyunu

Gürer: Çiftçiye faiz oyunu

14 Eylül 2018 Cuma 12:30
ohude-tohumculuk-kongresi-basladi

ÖHÜ'DE TOHUMCULUK KONGRESİ BAŞLADI

10 Eylül 2018 Pazartesi 12:20

ÜLKE GÜNDEMİ

TÜRKİYE 5 ÜLKEYLE ANLAŞMA İMZALANDI

NÜKLEER SANTRALLER ZİRVESİNDE 5 ÜLKEYLE ANLAŞMA İMZALANDI

AMBULANSLAR SİZDEN ŞİKAYETÇİ

Sağlık Bakanlığımızca sağlık hizmetlerinin ulaşılabilirliğinin ve kalitesinin arttırılmasına yönelik

Kanser Kadınlardan Korksun

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de giderek yaygınlaşan, kadınların ‘korkulu rüyası’ olarak tanımlanan bir

500 Yıllık Osmanlı Kayıtları Gün Yüzüne Çıkıyor

Osmanlı Devleti’ni tarihin en önemli uygarlıklarından biri haline getiren Tahrir Defterleri gün yüzüne

Zekâ Gelişimi İçin Sütten...

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman

Çevresel harcamalar 1.83 milyar TL oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) "Girişimlerde Çevresel Harcama" araştırmasına göre 2010 yılında toplam

NİĞDE - HAVA DURUMU

NIGDE
Sağ Blok Ust Sabit