18 Ocak 2019 Cuma

İŞTE O OTOMOBİL

iste-o-otomobil

…. Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi öğrencileri 1 TL ile 80 Km ve 110 Km hız yapan elektrikli araç ürettiler.. Öğrenciler şimdi ise insansız hava aracı üretmek için proje hazırlıyorlar..
21 Aralık 2017 Perşembe 15:52

Hayrettin YENEL

 

NİĞDE – Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi öğrencileri 1 TL ile 80 Km ve 110 Km hız yapan elektrikli araç ürettiler.

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi yerli otomobil ile ilgili son günlerde yoğunlaşan projelere yeni bir boyut kazandırdı. Niğde Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencileri 1 TL’lik elektrikle 80 Km uzaklığa gidebilen ve saatte 110 km hıza ulaşabilen iki kişilik bir araç üretti. Araçla ilgili Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü ve Proje başkanı araç ile ilgili bilgileri paylaştılar. Kısıtlı imkanlarla yapılan elektrikli otomobil için sponsor bulmakta zorlandıklarını fakat kendi imkanları ile bu otomobili ürettiklerini belirten projenin danışmanlığını yapan Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümünden Yard. Doc. Remzi İnan, 12 kişilik bir grup öğrenci ile bu aracı yaptıklarını belirterek araç hakkında teknik bilgiler verdi. Remzi inan yaptığı açıklamasında,“ 4.4 KW gücünde motor kullandık. Batarya gruplarını artırarak menzili daha uzun bir yolculuk yapılması için iyileştirme yapılacak. Şimdilik 80 Km yolu 1 TL ile gidebiliyor. 1 litre Benzi Fiyatı ile yaklaşık 400 Km yol gidebilecek. Bataryaların dolumu 1 TL yi bulmuyor. “ dedi.

İNSANSIZ HAVA ARACI GELİŞTİRECEKLER

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhsin Kar’da Üniversite öğrencilerinin yaptıkları otomobil ile ilgili olarak yaptığı açıklamada,

“ Mühendislik fakültesinin daha önceki yıllarda hazırladıkları otomobil geçen yıl 51 üniversite arasında 17. oldular. Bu yılki ki otomobil de milli ve yerlileştirme ç.abaları yanında daha iyi bir netice almak için çalışmalar devam ediyor. Öğrencilerimiz daha iyi bir eğitim alarak daha iyi bir mühendis olarak yetişmesi için gayret ediyoruz. Sanayinin ihtiyaç duyduğu mühendis olarak yetişmesi. Bu kapsamda mevcut aracı geliştiren arkadaşlarımız insansız hava aracı geliştirmeye ve TUBİTAK ın yarışmasına katılmak için çalışmalara başladılar. Bu yıl yeni bir ekip bu aracın daha verimli olabilmesi için çaba harcayacak. Cumhurbaşkanımız da yerli otomobil konusunda her türlü desteği herkese veriyor. “ dedi. 

             HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ
 
 Haber okunma sayısı: 1276

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

TÜRKİYE 5 ÜLKEYLE ANLAŞMA İMZALANDI

NÜKLEER SANTRALLER ZİRVESİNDE 5 ÜLKEYLE ANLAŞMA İMZALANDI

AMBULANSLAR SİZDEN ŞİKAYETÇİ

Sağlık Bakanlığımızca sağlık hizmetlerinin ulaşılabilirliğinin ve kalitesinin arttırılmasına yönelik

Kanser Kadınlardan Korksun

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de giderek yaygınlaşan, kadınların ‘korkulu rüyası’ olarak tanımlanan bir

500 Yıllık Osmanlı Kayıtları Gün Yüzüne Çıkıyor

Osmanlı Devleti’ni tarihin en önemli uygarlıklarından biri haline getiren Tahrir Defterleri gün yüzüne

Zekâ Gelişimi İçin Sütten...

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman

Çevresel harcamalar 1.83 milyar TL oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) "Girişimlerde Çevresel Harcama" araştırmasına göre 2010 yılında toplam

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

NİĞDE - HAVA DURUMU

NIGDE