21 Temmuz 2019 Pazar

MAÇLARIN KEYFİ TARAFTAR CİPSİ İLE ÇIKACAK

maclarin-keyfi-taraftar-cipsi-ile-cikacak

Niğde Patates Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen yerli ve milli patates tohumlarından ortaya çıkan renkli patatesler kısa bir süre sonra sofralarda girmeye hazırlanıyor.
07 Mart 2019 Perşembe 15:41

 Hayrettin YENEL

NİĞDE -  Niğde Patates Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen yerli ve milli patates tohumlarından ortaya çıkan renkli patatesler kısa bir süre sonra sofralarda girmeye hazırlanıyor.

Türkiye’nin en önemli patates araştırma merkezlerinden biri olan Niğde Patates araştırma Enstitüsü gerçekleştirdiği çalışmalarla ilk kez yerli ve milli tohumları üretmeye başladı. Dünyada patates 4,5 milyon ton ile ilk on içerisine giren bir ülke. Tüketimden ise dünya ortalaması yıllık 35 KG iken Türkiye’de 50 kg üzerinde kişi başı tüketim var. Patates konusunda iddialı bir ülke olunması nedeniyle daha önce yurt dışından temin edilen patates tohumları artık Niğde Patates Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen yerli ve milli tohumlarla dışa bağımlılıktan kurutulmak hedefleniyor. Yapılan araştırmalarda her yıl 100 bin melez patates tohumu elde ediliyor. Elde edilen tohumlar verimlilik, hastalıklara dayanıklılık, lezzet gibi testlerden sonra üretilip üretilmemesine karar veriliyor.

Türkiye’de patates tohumu konusunda ilkleri gerçekleştiren Niğde Patates Araştırma Enstitüsü ürettiği yerli ve milli patates tohumlarını sertifikalandırarak patates tohumu üreticilerine üretme izni vererek tohumların yaygınlaşması ve üreticiye ulaşmasını sağlıyor. Son 1 yılda geliştirilen 4 adet yerli ve milli patates sertifikasyon işlemleri tamamlandıktan sonra özel sektöre devredilerek üretim izinleri verildi. Geliştirilen yerli milli patates tohumları içerisinde yeni üretilen ürünler arasında çift renkli patateslerde elde edildi. Araştırmaları devam eden sarı kırmızı, sarı lacivert, mor beyaz gibi patates tohumlarından da elde edilen yeni ürünlere de taraftar patatesleri adı verildi. Süper Lig takımlarının renklerini içeren renkli patatesler şimdiden ilgi görmeye başladı.

TARAFTAR CİPLERİ ELDE EDİLDİPatates araştırma enstitüsü Müdürü Uğur Pırlak, yerli ve milli patates tohumu üretimi konusunda geçtiğimiz yıl içerisinde sertifikasyon işlemleri tamamlanan tohumların özel sektöre devri yapılarak üretilme izni verildiğini yerli ve milli patates tohumlarının üretimine başlandığını belirterek,

“- Enstitümüz tarafından geliştirilen yemeklik, sanayilik, hastalıklara dayanıklı yerli ve milli tohumları Ülkemizde ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde toprakla buluşturduk. Yeni türler için araştırma çalışmaları aralıksız devam ediyor. Yaptığımız çalışmalar arasında iki renkli olarak elde edilen ürünlerde var. Taraftar patatesi olarak anılmaya başlanan bu ürünlerden Türkiye’de ilk kez cips elde edildi. Renkli olarak elde edilen yerli ve milli ürünlerde sarı kırmızı, sarı lacivert, mor beyaz renkler cips üretimi gerçekleştirildi. Bu cipsler cips sektörüne yeni bir soluk kazandıracak. Bu ürünler sertifika işlemleri tamamlandıktan sonra sofraların vazgeçilmezi olmaya aday. “ dedi.


 Haber okunma sayısı: 876

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


GÜNCEL ÜLKE GÜNDEMİ

TÜRKİYE 5 ÜLKEYLE ANLAŞMA İMZALANDI

NÜKLEER SANTRALLER ZİRVESİNDE 5 ÜLKEYLE ANLAŞMA İMZALANDI

AMBULANSLAR SİZDEN ŞİKAYETÇİ

Sağlık Bakanlığımızca sağlık hizmetlerinin ulaşılabilirliğinin ve kalitesinin arttırılmasına yönelik

Kanser Kadınlardan Korksun

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de giderek yaygınlaşan, kadınların ‘korkulu rüyası’ olarak tanımlanan bir

500 Yıllık Osmanlı Kayıtları Gün Yüzüne Çıkıyor

Osmanlı Devleti’ni tarihin en önemli uygarlıklarından biri haline getiren Tahrir Defterleri gün yüzüne

Zekâ Gelişimi İçin Sütten...

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman

Çevresel harcamalar 1.83 milyar TL oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) "Girişimlerde Çevresel Harcama" araştırmasına göre 2010 yılında toplam

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

NİĞDE - HAVA DURUMU

NIGDE