Asil Aluminyum

25 Haziran 2018 Pazartesi

Niğde Haberci

NİĞDE’NİN PROJESİ DÜNYA BİRİNCİSİ OLDU

nigdenin-projesi-dunya-birincisi-oldu

Niğde Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-ge Biriminden oluşturulan proje grubu tarafından gerçekleştirilen teknolojik akıllı baret projesi uluslararası proje yarışmasında dünya birincisi oldu.
07 Haziran 2018 Perşembe 09:11

Hayrettin YENEL

NİĞDE – Niğde Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-ge Biriminden oluşturulan proje grubu tarafından gerçekleştirilen teknolojik akıllı baret projesi, Finlandiya Eğitim Bakanlığı ve Helsinki Üniversitesi tarafından ortaklaşa düzenlenen uluslararası proje yarışması Luma StarT’ de dünya birincisi oldu.

Finlandiya’da düzenlenen Luma StarT proje yarışmasının ödül töreni Helsinki Üniversitesinde düzenlendi. 40 dan fazla ülkeden yapılan ve 500 projenin yer aldığı  projeler arasında teknolojik akıllı baret projesi ilk turda ilk 100 e, daha sonra ilk 10a, sonra ise ilk 3 e girdi. “First Winner” ünvanını alan proje dünya 1.si oldu. Düzenlenen töreninde dünya birincisi olan öğrenciler ödüllerini Finlandiya Eğitim Bakanlığı Genel Müdürü Olli-Pekla Heinoen’in elinden aldı.

Akıllı Baret adlı proje kapsamında ortaya konulan ürün, üzerinde barındırdığı GPS haberleşme modülü ile çalışan kişinin coğrafi konumunu belirliyor. Bu konum GSM modülü ve internet aracılığı ile harita üzerinden bilgisayara aktarılıyor. Baret üzerinde bulunan Gaz sensörlü işçiyi çalıştığı ortamda anlık olarak uyarıyor ve çalışanın ve çevresindekilerin tehlikeli ortamdan bir an önce uzaklaşmasını sağlıyor.  Akıllı baret aynı zamanda ısı ve nem sensörlü ile çalışana sürekli bilgi veriyor.Projenin ilk düşüncesi Niğde Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-ge Bölümü öğretmeni Süleyman Gezici tarafından başlatıldı. Proje ye daha sonra 3 öğrenci ve Ertugrul Ozar, Cüneyt Akyol Mehmet, Özel Osman Hoca adlı 4 öğretmen yer aldı.

Yapılan çalışmalar sonunda ortaya çıkan teknolojik akıllı baret 40 ülkenin katıldığı 500 proje arasından dünya birincisi oldu.

18 Kasım 2016 tarihinde yaşanan ve Siirt’te meydana gelen açık maden işletmesindeki olayda toprak altında kalan işçilerin yerleri anlık olarak belirlenemediği için son maden işçisinin cesedi ancak 26 gün sonra bulunabilmişti. Akıllı baret artık bu gibi kazalarda işçinin anlık nerede olduğunu tespit ettiği ve ayrıca erken gaz uyarısı da yapacağı için bu tür kazalarda hayat kurtaracak..
Haber okunma sayısı: 1131

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

TÜRKİYE 5 ÜLKEYLE ANLAŞMA İMZALANDI

NÜKLEER SANTRALLER ZİRVESİNDE 5 ÜLKEYLE ANLAŞMA İMZALANDI

AMBULANSLAR SİZDEN ŞİKAYETÇİ

Sağlık Bakanlığımızca sağlık hizmetlerinin ulaşılabilirliğinin ve kalitesinin arttırılmasına yönelik

Kanser Kadınlardan Korksun

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de giderek yaygınlaşan, kadınların ‘korkulu rüyası’ olarak tanımlanan bir

500 Yıllık Osmanlı Kayıtları Gün Yüzüne Çıkıyor

Osmanlı Devleti’ni tarihin en önemli uygarlıklarından biri haline getiren Tahrir Defterleri gün yüzüne

Zekâ Gelişimi İçin Sütten...

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman

Çevresel harcamalar 1.83 milyar TL oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) "Girişimlerde Çevresel Harcama" araştırmasına göre 2010 yılında toplam

NİĞDE - HAVA DURUMU

NIGDE
Sağ Blok Ust Sabit