21 Temmuz 2019 Pazar

NİĞDE'YE İKİ BÜYÜK YATIRIM TEMELİ ATILDI...

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez atılacak olan iki yatırım ve incelemeler yamak üzere Niğde’ye geldi.
13 Mart 2019 Çarşamba 11:33

 Hayrettin YENEL 

NİĞDE - Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez  atılacak olan iki yatırım ve incelemeler yamak üzere Niğde’ye geldi.

Kayseri den Niğde’ye kara yolu ile gelen Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Merkeze bağlı Edikli kasabasında Ak Parti Belde teşkilatının açılışını yaptı. Bakan Dönmez burada yaptığı konuşmasında, "Kısa süre içerisinde elektrik sektörüne yaptığımız yatırımlarla Türkiye'de arz sorunu, sorun olmaktan çıktı. Elektriği verimli kullanacağız. Elektriği üretmek için yurt dışından doğal gaz ve kömür ithal ediyoruz. O kaynaklar bakımından dışa bağımlıyız. Onun için dedik ki güçlü Türkiye için bağımsız enerjiye ihtiyaç var. Kendi kaynaklarımızı yerli, yenilenebilir ne varsa sonuna kadar kullanacağız " dedi.

Bakan Dönmez daha sonra Niğde Valiliğini ziyaret etti. Ziyaret sırasında açıklama yapan Bakan Dönmez; 

“Ülkemizin büyümesine paralel olarak enerji potansiyelimiz yenilenebilir kaynaklar açısından oldukça yüksek bunu da yapacağımız projelerle en kısa süre içerisinde hayata geçirmiş olacağız. Niğde’nin eskisi gibi tarım kendi hüviyetinde değil hızla sanayileşen bir kentimiz. “ dedi. Valilik ziyaretinin ardından Yıllık 1 GW kapasiteli güneş paneli üretim tesisinin temel atma törenine  katıldı. Bor Karma Organize Sanayi Bölgesinde temeli atılan Türkiye’nin entegre güneş enerji paneli üretim fabrikasının CEO su 

Üretimi yapılacak olan güneş panellerinin % 80 ihraç hedefli olan, Niğde Bor Karma organize Sanayi Bölgesindeki % 100 yerli imkanlarla kurulacak ve üretim yapacak olan tesisin törenin de konuşan Bakan Dönmez;

“-  kimi zaman siyasete müdahale ettiler. Kimiz zaman içimizdeki hainleri harekete geçirdiler. Bu günün Türkiye si artık o tür girişimlerle yıkılacak bir ülke değil. Türk ekonomisi tarih yazmaya devam ediyor. 2019 yılı rekorlar yılı olacak Ekonomik anlamda bir üst lige çıkacağız. Bunun için enerjide bütün yükün eşit ve dengeli bir şekilde olması için yerli imkanları kullanmamız gerekiyor. Daha fazla yerli daha fala yenilenebilir. Türkiye yi modern ülke haline getirmek için son iki yılda ciddi mesafeler kat ettik. Yenilebilir enerjide üretim miktarımız % 60  yenilenebilir güneş enerjisinde kurulu güç 5 bin mw yükselttik. Sadece üretimde değil teknolojide de söz sahibi olmak istiyoruz. Dünyanın her yerine made in Turkey markalı ürünleri dünyanın her yerine ihracat yapacak. Bu tesis yaklaşık 1500 kişiye istihdam sağlayacak. 620 bin m2 arazi üzerinde 125 bin m2 kapalı alanla yıllık bin MW üretim gerçekleştirecek. 

-“ dedi. 

Daha sonra Niğde ile Bor ilçesi arasında bulunan ve kirliliği nedeniyle çevreye olumsuz etkisi bulunan Akkaya Barajı İleri düzey biyolojik arıtma tesisinin temelini atan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez göçmen kuşların uğrak noktalarından biri olan Bölgede daha temiz bir sulak alan olacağını ve Niğdelilerin de arıtma dan sonra temiz bir ortam da ailesi ile piknik yapabilecekleri bir ortamın Niğdelilere kazandırılmış olacağını söyledi. Bakan Dönmez tesisin 15o milyon liraya mal olacağını ve en kısa sürede bitirilerek hizmete sunulacağını sözlerine ekledi. Arıtma tesisi için hemen yanına kurulacak olan 1 mw lık güneş enerji panelleri ile enerjisini sağlayacak. 

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez daha sonra Ak Parti İl Binasını ziyaret ederek partililerle görüştü. Esnaf gezisi de gerçekleştiren Bakan Dönmez daha sonra STK lar ile bir toplantı gerçekleştirdi.  

 Haber okunma sayısı: 759

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


GÜNCEL ÜLKE GÜNDEMİ

TÜRKİYE 5 ÜLKEYLE ANLAŞMA İMZALANDI

NÜKLEER SANTRALLER ZİRVESİNDE 5 ÜLKEYLE ANLAŞMA İMZALANDI

AMBULANSLAR SİZDEN ŞİKAYETÇİ

Sağlık Bakanlığımızca sağlık hizmetlerinin ulaşılabilirliğinin ve kalitesinin arttırılmasına yönelik

Kanser Kadınlardan Korksun

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de giderek yaygınlaşan, kadınların ‘korkulu rüyası’ olarak tanımlanan bir

500 Yıllık Osmanlı Kayıtları Gün Yüzüne Çıkıyor

Osmanlı Devleti’ni tarihin en önemli uygarlıklarından biri haline getiren Tahrir Defterleri gün yüzüne

Zekâ Gelişimi İçin Sütten...

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman

Çevresel harcamalar 1.83 milyar TL oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) "Girişimlerde Çevresel Harcama" araştırmasına göre 2010 yılında toplam

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

NİĞDE - HAVA DURUMU

NIGDE