24 Mart 2019 Pazar

O ÜRÜNDE MİLAT

o-urunde-milat-

Türkiye her konuda millileşiyor. O üründe ilk kez satış gerçekleştirildi. HABERİN DEVAMI İÇİN AŞAĞI KAYDIRIN ... >>>
09 Mart 2018 Cuma 10:43


Hayrettin YENEL

NİĞDE -  Türkiye’de ilk defa Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nde yapılan ıslah çalışmaları neticesinde geliştirilen yerli ve milli patates tohumluklarının ihale yoluyla satışı gerçekleştirildi.

Patates Araştırma Enstitüsünün 2005 yılından beri yürüttüğü AR-GE çalışmaları sonucunda şu ana dek 8 adet milli patates çeşidi tescil edildi. Tescil edilen 8 adet yerli patates çeşidinden ilk etapta 4 tanesinin enstitüde yapılan ihalede “Tohumluk Üretim ve Pazarlama Hakkı” satışa çıkartıldı. Yapılan ihalede Nahita adlı yerli çeşidin satış hakkı ülkemizde tohumluk patateste en fazla üretim yapan firmalardan biri olan Ar Tarım’ın oldu. İhaleye şirketin Genel Müdürü Ekrem Suat Sadak ve Operasyon Direktörü Korel Aklan katıldı. Yapılan ihalede Ar Tarım Şirketi yapılan bu satışla, Nahita adlı çeşitten yılda en az 480 bin 200 kg tohumluk üretimini gerçekleştirecek. Eğer çeşide talep fazla olursa daha fazla üretim yapılması mümkün olacak.

 Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Patates Araştırma Enstitü Müdürü Uğur Pırlak; “Ülkemizde ticarete konu olmuş ve üretim programlarına giren tescilli çeşitlerimiz bulunmamaktaydı. Bu sorunun çözümüne yönelik olarak Patates Araştırma Enstitü Müdürlüğümüzde yürütülen ıslah projeleri ile birlikte şu an 8 adet yerli patates çeşidimiz tescil edilmiştir. Islah çalışmalarımız Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın destekleriyle son hızıyla sürdürülmektedir. Ayrıca her yıl en az iki yerli çeşit tescile sunulacak şekilde patates ıslah çalışmaları değişik projeler ile devam ettirilmektedir. Türkiye’de bir ilk olarak tescil edilen 8 adet yerli patates çeşidimizden ilk etapta 4 tanesini “Tohumluk Üretim ve Pazarlama Hakkı” ihale yoluyla satışa çıkarttık. Enstitümüzde yapılan bu ihale sonucunda; Niğde İlimizin antik çağlardaki ismi de olan Nahita adlı patates çeşidimiz, Türkiye’nin en büyük tohumculuk firmalarından biri olan Ar Tarım adlı şirket tarafından alınmıştır. Nahita çeşidi erkenci ve yemeklik bir çeşit olup, gerek görünüşü gerekse kalitesiyle piyasada çok rağbet göreceğine inanıyoruz. “ dedi.

 

Türkiye her alanda olduğu gibi tarımda da millileşme adımlarını sürdürüyor. Son olarak Niğde Patates Araştırma Enstitüsü 8 adet yerli tohum üretmeyi başarmıştı. Üretilen tohumlara da yerli isimler verildi. Yerli çeşitlerin üretilmesi ile patates tohumu konusunda ithalatın en aza indirilmesi hedefleniyor. Üretim Türkiye de yapılacağı için, tohumlar çiftçiye daha kısa zamanda ulaşacak. Yerli ve milli patates tohumları talebe göre yurt dışına da ihraç edilecek. Bu sayede milli ekonomiye de büyük katkı sağlanacak.

 

 Haber okunma sayısı: 1297

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


GÜNCEL ÜLKE GÜNDEMİ

TÜRKİYE 5 ÜLKEYLE ANLAŞMA İMZALANDI

NÜKLEER SANTRALLER ZİRVESİNDE 5 ÜLKEYLE ANLAŞMA İMZALANDI

AMBULANSLAR SİZDEN ŞİKAYETÇİ

Sağlık Bakanlığımızca sağlık hizmetlerinin ulaşılabilirliğinin ve kalitesinin arttırılmasına yönelik

Kanser Kadınlardan Korksun

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de giderek yaygınlaşan, kadınların ‘korkulu rüyası’ olarak tanımlanan bir

500 Yıllık Osmanlı Kayıtları Gün Yüzüne Çıkıyor

Osmanlı Devleti’ni tarihin en önemli uygarlıklarından biri haline getiren Tahrir Defterleri gün yüzüne

Zekâ Gelişimi İçin Sütten...

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman

Çevresel harcamalar 1.83 milyar TL oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) "Girişimlerde Çevresel Harcama" araştırmasına göre 2010 yılında toplam

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

NİĞDE - HAVA DURUMU

NIGDE