Asil Aluminyum

11 Aralık 2018 Salı

ÇOCUKLARA ÖNEMLİ EĞİTİM

cocuklara-onemli-egitim

Niğde İl Milli Eğitim Müdürlüğü “Çocuk ve Gençlerde İhmal, İstismar ve İntiharı Önleme Eğitimi” gerçekleştirdi.
12 Şubat 2018 Pazartesi 13:09

Hayrettin YENEL

 

NİDĞE - Niğde İl Milli Eğitim Müdürlüğü Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğünce il genelindeki okullarda  “ Çocuk ve Gençlerde İhmal, İstismar ve İntiharı Önleme Eğitimi ” gerçekleştirildi.

Niğde İl Milli Eğitim Müdürlüğü Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğünce il genelindeki okullarda görev yapan 148 Rehber Öğretmene Ahiler Kalkınma Ajansı (AHİKA) destekli İstanbul Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Itır Tarı Cömert tarafından gerçekleştirilen eğitim programında, toplumlardaki en önemli değerlerden biri çocuk ve gençler olduğu onların geleceğin teminatı olduğu, çocukların en önemli ruhsal gereksinimi sevgi olduğu belirtildi. Yapılan açıklamada şu ayrıntılara yer verildi. “Temel ihtiyaçları ve sevgiden mahrum bırakılan çocuklar ihmal edilmiş çocuklardır. Çocukların, gelişim düzeyi olarak bazı sosyal becerileri daha yeni kazanıyor olmaları bazı kişilerin onları kullanabilecekleri veya üzerlerinde insana dair olmayan muameleleri rahatça gerçekleştirebilecekleri bir alan oluşturmaktadır.İhmal edilmiş çocuklar, davranış problemleri yaşama ve istismara uğrama bakımından risk grubunu oluşturmaktadır. Bu durum çocukların zarar görebilecekleri etkenlerden korunmalarının sağlanması ile haklarının korunmasını da beraberinde getirir.

Bütün dünyada her türlü önleme çalışmalarına rağmen; çocuklara karşı ihmal, şiddet ve istismar önemli boyutlara ulaşmakta ve gün geçtikçe artmaktadır.

Bu sebeple, çocukların cinsel yönden istismar edilmelerinin etkileri tüm hayatları boyu aşılamaz sonuçlar doğurmakta, zihinlerde ve bedenlerde yıllar boyu devam ederek ciddi sonuçlara yol açabilmektedir.

Çocuk, ihmal ve istismar gibi geçmişte yaşanan olayların olumsuz etkileriyle baş edemiyorsa problem daha da artarak depresyona dönüşebilmektedir. Müdahale edilmediğinde depresyonun en acı sonucu ise intihardır.

Bu eğitimle rehberlik öğretmenleri; çocuk ihmal, istismarlarının tespiti, önleyici çalışmalar, yasal süreç, gençlerde intihar riski ve sinyallerinin anlaşılması, müdahale ve iletişim teknikleri gibi bilgiler kazanmışlardır.” denildi. Haber okunma sayısı: 1238

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

TÜRKİYE 5 ÜLKEYLE ANLAŞMA İMZALANDI

NÜKLEER SANTRALLER ZİRVESİNDE 5 ÜLKEYLE ANLAŞMA İMZALANDI

AMBULANSLAR SİZDEN ŞİKAYETÇİ

Sağlık Bakanlığımızca sağlık hizmetlerinin ulaşılabilirliğinin ve kalitesinin arttırılmasına yönelik

Kanser Kadınlardan Korksun

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de giderek yaygınlaşan, kadınların ‘korkulu rüyası’ olarak tanımlanan bir

500 Yıllık Osmanlı Kayıtları Gün Yüzüne Çıkıyor

Osmanlı Devleti’ni tarihin en önemli uygarlıklarından biri haline getiren Tahrir Defterleri gün yüzüne

Zekâ Gelişimi İçin Sütten...

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman

Çevresel harcamalar 1.83 milyar TL oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) "Girişimlerde Çevresel Harcama" araştırmasına göre 2010 yılında toplam

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

NİĞDE - HAVA DURUMU

NIGDE
Sağ Blok Ust Sabit