Asil Aluminyum

23 Eylül 2018 Pazar

Niğde Haberci

GÜRER: AKKAYA MUTLAKA KURTARILMALI

gurer-akkaya-mutlaka-kurtarilmali

Gürer çevre felaketi Akkaya Barajı için Bakan Özhaseki ile görüştü. HABERİ DEVAMI İÇİN AŞAĞI KAYDIRINIZ ...
09 Ekim 2017 Pazartesi 11:31


NİĞDE- CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’yi makamında ziyaret ederek, Niğde’nin çevre sorunları hakkında  görüşmede bulundu. Ziyarette, Akkaya Barajı ve Bor Kızılca köyündeki derenin oluşturduğu çevre felaketinin yarattığı olumsuz tablo masaya yatırıldı. Ziyaret sırasında ilgili birimlere talimat veren Bakan Özhaseki, Gürer’in çözüm önerilerinin dikkate alınarak yeniden bir değerlendirme ve çalışma yapılmasını istedi. 

 BAKAN ÖZHASEKİ, GÜRER’İ MAKAMINA DAVET ETMİŞTİ

 Geçtiğimiz hafta içinde gerçekleştirilen TBMM Genel Kurul Toplantısında, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in 27 soru önergesine sözlü yanıt veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, konuları daha detaylı değerlendirebilmek amacıyla Gürer’i, Bakanlıktaki makamına davet etmişti.  

ÇEVRE SORUNLARI KONUŞULDU  CHP Niğde Milletvekili KİT Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer de davet üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’yi makamında ziyaret etti. Gürer,  Niğde’nin önemli çevre sorunlarıyla ilgili Bakan Özhaseki’ye bilgi verdi.  

AKKAYA’DA KİRLİLİK HAT SAFHAYA ULAŞTI 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Akkaya Barajı’ndaki kirliliğin artık hat safhaya ulaştığını belirtti. Niğde ve Bor ilçesine yayılan kötü kokunun yanı sıra binlerce insanın sağlığını da olumsuz yönde etkileyen Akkaya Barajı’ndaki sorunun, mevcut yöntemlerle çözülemeyeceğini anlatan Gürer, “Barajdaki kirlilik öyle boyutlara ulaştı ki, artık suda canlı yaşamaz oldu” dedi.  

BELEDİYENİN YAPACAĞI ARITMA TESİSİ SORUNU ÇÖZMEZ

CHP Niğde Milletvekili Gürer, Niğde Belediyesi’nin yaptıracağı arıtma tesisi ile sorunun kökten çözülme şansının olmadığına da dikkat çekti. Barajdaki dip çamurlarının geçtiğimiz yıllarda temizlendiğini ancak, süreç içinde yeniden dip çamurlarının oluştuğunu vurgulayan Gürer, barajda oluşan dip çamurlarının yeniden temizlenmesinin kaçınılmaz olduğunu kaydetti. Gürer, “buraya yakın diğer yerleşim birimlerinden gelen atıkların arıtma sistemine dahil edilmesi gerekiyor. Burada kalıcı çözüm; baraja akan sulara fiziksel, kimyasal ve biyolojik arıtma yapılması ve  atıkların arıtılmadan baraja ulaşmasının engellenmesinden geçmektedir” diye konuştu. 

AKKAYA RAMSAR SÖZLEŞMESİNE DAHİL EDİLMEDİ  

Gürer, ülkemizdeki kuş türlerinin yarısına yakınına ev sahipliği yapan ve flamingo ve 217 çeşit kuş türünün uğrak yeri olan Akkaya Barajı’nın 2005 yılında önemli sulak alan ilan edildiğinin söylendiğini ancak yazılı soru önergesine buranın Ramsar sözleşme kapsamında olmadığının bildirildiğini belirterek gereğinin yapılmadığını, daha önce duyurulmasına rağmen buranın henüz Ramsar Sözleşmesine dahil edilmediğini de söyledi. Gürer, baraja akan su kaynaklarının önemli ölçüde kurumuş olmasının da burada oluşan çevre felaketine katkıda bulunduğunu ifade ederek, doğal su kaynaklarının baraja akmasının önündeki engellerin kaldırılmasının gerektiğini belirtti.  

KIZILCA KÖYÜNDEKİ ÇEVRE SORUNU… 

CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’yi ziyaretinde, Bor ilçesine bağlı Kızılca köyündeki çevre sorununa da değinde. Bor Organize Sanayi Bölgesi’nin atıklarının, Kızılca köyünden geçen açık dereye ulaştığını ve bunun Kızılca ve çevresindeki yerleşim alanlarında ciddi bir kötü koku oluşturduğunu anlatan Gürer, “Bu köylerdeki vatandaşlarımız kötü kokudan ve sağlık açısından riskli olan bu durumdan çok rahatsız. Kızılca deresinin kapalı bir havzaya alınıp yerleşim yerlerinin dışına akacak şekilde bir çalışma yapılması gerekiyor” şeklinde konuştu.  

TUZ GÖLÜNE DİKKAT  

CHP Niğde milletvekili Gürer, Bakan Özhaseki’ye gerçekleştirdiği ziyarette sadece Niğde’nin değil, Türkiye’nin önemli çevre sorunlarıyla ilgili de bilgiler verdi. Tuz gölündeki tehlikeye dikkat çeken Ömer Fethi Gürer, “ ülkemizin ikinci büyük bölü olan ve Tuz alınan Tuz gölündeki batağın da mutlaka temizlenmesi gerekiyor. Konya’nın kanalizasyonu ve oradaki 1000’in üzerinde fabrikanın atığı 2004 yılına kadar Devlet Su İşleri’nin (DSİ) kanalıyla Tuz Gölüne akıyordu. 2004 yılında DSİ, Konya’nın kanalizasyonunun ve fabrikaların atığının Tuz Gölü’ne sevkini durdurdu. Ancak 2004 yılına kadar Tuz Gölü’ne sevk edilen kanalizasyon ve fabrika atıkları gölün dibinde bataklık oluşturdu” dedi.  

TUZ TABAKASININ ALTINDA KANALİZASYON ATIKLARI VAR.. 

Konuyu sözlü soru önergesi olarak Meclis gündemine taşıdığını ancak bakanlığın, gölün dibinde bataklık bulunmadığı, 60 santim yüksekliğinde tuz tabakasının olduğu yönünde bir yanıt verdiğini anımsatan Gürer, yanıtım muhtemelen detaylı ve teknik araştırma yapılmadan verilmiş olduğuna vurgu yaptı.

GÖL TEMİZLENMELİ 

Kanalizasyon ve fabrika atıklarının oluşturduğu bataklığın, gölün dibindeki 60 santimlik tuz tabakasının altında kalmış olduğuna dikkat çeken Ömer Fethi Gürer, 2004 yılına kadar oluşan ve şu anda tuz tabakasının altında kalan bataklığın mutlaka bertaraf edilmesi gerektiğine değindi.  

BAKAN ÖZHASEKİ: “ÖNERİLERİ DİKKATE ALACAĞIZ” 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ise CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer ile beraberindeki heyetin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti ifade etti. Gürer’in Akkaya Barajı ve Bor ilçesinin Kızılca köyündeki derenin yaydığı kokuyla ilgili bilgi ve çözüm önerilerini mutlaka dikkate alacaklarını söyleyen Bakan Özhaseki, “ Bu bilgileri, çalışma yapan ekiplere aktaracağız. Oradaki durum gerçekten çok vahim. Bu konularla ilgili yeniden bir değerlendirme yapıp, çalışma şeklimizi belirleyeceğiz ve sorunun takipçisi olarak çözüme ulaştırılmasını sağlayacağız” dedi.  

TUZ GÖLÜNDE ARAŞTIRMA YAPILACAK 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in Tuz Gölü konusunda dikkat çektiği tehlikeyle ilgili olarak da konu üzerinde çalışma yürüten birimlere talimat vererek, burada yeniden bir teknik araştırma ve analiz yapılmasını istedi. Bakan Özhaseki, Göl’e akıtılan kanalizasyon ve fabrika atıklarının oluşturduğu kirlenme varsa gerekli girişimlerde bulunacaklarını ve sorunun çözümüne yönelik çalışmalara ivedilikle başlayacaklarını açıkladı.  

BAKAN ÖZHASEKİ’DEN GÜRER’E TEŞEKKÜR 

Bakan Özhaseki, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’e, bölgenin ve Türkiye’nin sorunlarına yönelik duyarlılığından dolayı da teşekkür etti. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’ye gerçekleştirdiği ziyarete CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu ve CHP Trabzon Milletvekili Harun Pekşen de eşlik etti. 

 Haber okunma sayısı: 708

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

nigdede-vefat-edenler-17092018-21092018

Niğde'de vefat edenler (17.09.2018-21.09.2018)

22 Eylül 2018 Cumartesi 16:27
nigde-gunleri-tam-gaz

NİĞDE GÜNLERİ TAM GAZ

21 Eylül 2018 Cuma 22:36
su-damacanalari-ile-kacakcilik-

SU DAMACANALARI İLE KAÇAKÇILIK

20 Eylül 2018 Perşembe 09:38
nigdenin-kalbi-ankarada-atacak-

NİĞDE'NİN KALBİ ANKARA'DA ATACAK

19 Eylül 2018 Çarşamba 23:18
vekiller-gazetecilerle-bulustu

VEKİLLER GAZETECİLERLE BULUŞTU

19 Eylül 2018 Çarşamba 22:04
gaziler-gunu-kutlandi

Gaziler Günü Kutlandı

19 Eylül 2018 Çarşamba 21:47

ÜLKE GÜNDEMİ

TÜRKİYE 5 ÜLKEYLE ANLAŞMA İMZALANDI

NÜKLEER SANTRALLER ZİRVESİNDE 5 ÜLKEYLE ANLAŞMA İMZALANDI

AMBULANSLAR SİZDEN ŞİKAYETÇİ

Sağlık Bakanlığımızca sağlık hizmetlerinin ulaşılabilirliğinin ve kalitesinin arttırılmasına yönelik

Kanser Kadınlardan Korksun

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de giderek yaygınlaşan, kadınların ‘korkulu rüyası’ olarak tanımlanan bir

500 Yıllık Osmanlı Kayıtları Gün Yüzüne Çıkıyor

Osmanlı Devleti’ni tarihin en önemli uygarlıklarından biri haline getiren Tahrir Defterleri gün yüzüne

Zekâ Gelişimi İçin Sütten...

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman

Çevresel harcamalar 1.83 milyar TL oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) "Girişimlerde Çevresel Harcama" araştırmasına göre 2010 yılında toplam

NİĞDE - HAVA DURUMU

NIGDE
Sağ Blok Ust Sabit