21 Mart 2019 Perşembe

NİĞDE YE YILDA 1,3 MİLYON FİDAN DİKİLECEK

nigde-ye-yilda-13-milyon-fidan-dikilecek

NİĞDE – Türkiye’nin orman bakımından en zayıf illerinden biri olan Niğde’de orman arazilerinin artırılması için Valilik kolları sıvadı..
29 Ekim 2018 Pazartesi 22:06

Hayrettin YENEL

NİĞDE – Türkiye’nin orman bakımından en zayıf illerinden biri olan Niğde’de orman arazilerinin artırılması için  Valilik kolları sıvadı..

Türkiye genelinde % 8 lik orman arazisi ile en alt sıralarda bulunan Niğde’de orman arazilerinin artırılması için Niğde Valiliği bir dizi proje uygulamaya başladı. Niğde Valisi Yılmaz Şimşek tarafından başlatılan proje ile Niğde’de ağaçlandırmaya hız verildi. Niğde’nin Merkeze bağlı Kiledere kasabasından başlatılan proje kapsamında kasabalarda tahsis edilen alanlara 400 hektar alana 120 bin fidan dikilecek. Başlatılan proje kapsamında Orman İşletme İl Müdürlüğünün organizasyonu ile her kasabada oluşturulan ormanlık  alanlara dikimler gerçekleştirilecek.

Niğde Valiliği tarafından hazırlanan projenin ilk töreni Merkeze bağlı Kiledere Kasabasında gerçekleştirildi. Niğde Valisi Yılmaz Şimşek’in ailesi ile birlikte katıldığı ağaç dikme programına daire müdürleri,  kasaba halkı ve öğrenciler katıldılar. İLK FİDAN VALİ EŞİNDEN

Projenin ilk ağacını Niğde Valisi Yılmaz Şimşek’in eşi Dr. Çiğden Ongun Şimşek tarafından dikildi. Vali Yılmaz Şimşek ‘te kendi adına bir fidan dikti. Fidan dikimin ardından Orman İşletme Müdürü Mehmet Özdemir konu ile ilgili bir açıklama yaparak şunları söyledi.

“ -  Orman bakanlığımızın Türkiye genelinde başlattığı ağaçlandırma kampanyaları kapsamında ülkemizde orman alanlarını 2023 yılında % 30 a çıkarmayı hedefliyoruz. İlimizin de orman varlığını artırmak amacıyla Niğde’mizde de ağaçlandırma konusunda yoğun bir çalışma içerisine girdik. İlimizde doğal şartlarda yetişen çam, karaçam meşe gibi ağaçları dikiyoruz. “

YILDA 1,3 MİLYON FİDAN DİKİLECEK

Niğde Valisi Yılmaz Şimşek te fidan dikiminin ardından yaptığı konuşmasında;

“Niğde’miz Türkiye de çok anlamlı bir günde anlamlı bir etkinlikle birlikteyiz. Niğde’miz maalesef maalesef Türkiye de orman varlığı en az olan illerden birisi. Toplam alanın sadce % 8 i orman. İşte bu gerçekten yola çıkarak, Niğde de orman alanların çoğaltılması  amacıyla bir çalışması var. Bu kapsamda Niğde’mize yılda ortalama 1 milyon 300 bin ağaç dikimi gerçekleştiriliyor. Biz bu programın haricinde ayrıca bir proje gerçekleştiriyoruz. Projenin adı Niğde’miz yeşilleniyor. Bu projemizi beldelerimizden başlattık. Bu Proje kapsamında yaklaşık 400 dekar alana  120 bin fidan dikmeyi hedefliyoruz. Bu proje ile çocuklarımıza ağaç sevgisini kazandırmayı bizden sonraki nesillere de daha yeşil bir Niğde bırakmayı hedefliyoruz. Projenin hayırlı olmasını diliyorum. “ dedi.

Niğde’nin her kasabasında gerçekleştirilecek olan proje kapsamında dikilen ağaçlar o beldenin Belediye Başkanlığı tarafından bakımı ve koruması yapılacak. Dikim yapılan alanlar ve fidanların durumları zaman zaman valilik tarafından kontrol edilecek.

 Haber okunma sayısı: 808

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


GÜNCEL ÜLKE GÜNDEMİ

TÜRKİYE 5 ÜLKEYLE ANLAŞMA İMZALANDI

NÜKLEER SANTRALLER ZİRVESİNDE 5 ÜLKEYLE ANLAŞMA İMZALANDI

AMBULANSLAR SİZDEN ŞİKAYETÇİ

Sağlık Bakanlığımızca sağlık hizmetlerinin ulaşılabilirliğinin ve kalitesinin arttırılmasına yönelik

Kanser Kadınlardan Korksun

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de giderek yaygınlaşan, kadınların ‘korkulu rüyası’ olarak tanımlanan bir

500 Yıllık Osmanlı Kayıtları Gün Yüzüne Çıkıyor

Osmanlı Devleti’ni tarihin en önemli uygarlıklarından biri haline getiren Tahrir Defterleri gün yüzüne

Zekâ Gelişimi İçin Sütten...

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman

Çevresel harcamalar 1.83 milyar TL oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) "Girişimlerde Çevresel Harcama" araştırmasına göre 2010 yılında toplam

NİĞDE - HAVA DURUMU

NIGDE