19 Mayıs 2019 Pazar

SATRANÇ BOKS TANITIM KARŞILAŞTIRMALARI NİĞDE'DE YAPILDI..

satranc-boks-tanitim-karsilastirmalari-nigdede-yapildi-

Türkiye Satranç Boks Federasyonu Niğde’de kuruldu. Türkiye'nin ilk satranç boks tanıtım karşılaşmaları da Niğde'de yapıldı.
28 Şubat 2019 Perşembe 14:24

Hayrettin YENEL

NİĞDE -Türkiye Satranç Boks Federasyonu Niğde’de kuruldu. Türkiye'nin ilk satranç boks tanıtım karşılaşmaları da Niğde'de yapıldı. 

Sporcu Köksal Arıkan tarafından kurulan Türkiye Satranç Boks Federasyonu ilk tanıtım karşılaşmaları Niğde’de yapıldı. Alyans Salonunda yapılan karşılaşmalara Niğde’den yaklaşık 50  sporcu katıldı. Sporcular ilk olarak satrançta karşı karşıya geldi. Satrancın ardından ise ringde kıran kırana mücadele ettiler.

Türkiye Satranç Boks Federasyonu Başkanı Köksal Arıkan konu ilegili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi.“- Dünyada 13 ülkede tanınan bir spor. Türkiye de de Federasyonu kurduk, faaliyetlerimiz başladı. Ağustos ayında Moskova da yapılacak olan Dünya şampiyonasına katılacağız. 50 sporcumuzla bu sporu yapmaya başladık, Türkiye de de bize ciddi birilgi var. Türkiye’de bu sporu çok iyi bir noktaya taşıyacağız.“dedi.

Hakem heyetinde bulunan Ali Kale’de “ Sporcunun zekası fiziki gücü ve strateji kurma ile alakalı bir spor. Sporcuların dikkatinin gelişmesi için önemli bir spor. Sporcu ya satranç ta yada boksta kazanmak zorundasınız. Çok ilgi çeken bir spor. Uç noktalarda Türk gençleri için faydalı olacağına inandığımız bir spor dalı. 5 Raunt üzerinden yapılıyor satrançla başlıyor, 3 dakika sonunda matla kazanırsa boksa geçilmiyor, mat olmaz ise boksa geçiliyor. Boksta nakavt yada hakemin kararı ile sona eriyor. Hem zeka hem fiziksel üstünlük ile maç tamamlanıyor. “ dedi.

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan  Harun Küçükkahraman bu sporun satranç ile boksu birleştirdiğini belirterek;

“ – Uzun yıllardır sporla, boks ve diğer dövüş sporları ile uğraştık. Bu bize çok ilginç hem zeka hem beden gücünün ön plana çıkaran kurgulu bir spor olarak gördük. Dünyada çok büyük ilgi görmeye başlayan bir spor. Dövüş sporlarının hiç biri Niğde merkezli değil bu sporu Niğde’den başlayarak Türkiye ye tanıtmak istiyoruz. “ dedi.

Satranç Boksu zeka ile gücün birleşiminden oluşan bir spordur. Dünyada 9 ülkede bu spor yapılıyor. Bizde Niğde’de bu spor ile ilgili federasyonu kurduk. Boks sporunu yapan oyuncuların karılaşmanın hemen adından satranç oynaması ve bu oyundan başarılı çıkmasını içeriyor. Boks sporu yorucu bir spordur. Boksun ardından satrançta başarılı olmak zordur. Sporcularımız zoru başarmak için mücadele ediyorlar. Bokstan sonra satrançta başarılı olmak demek bir çok zorluğu da zeka ile başarabilmeyi sağlar. Satranç boksu ile ilgili Niğde’de bir tanıtım karşılaşması düzenliyoruz.  “ dedi.

Satranç ve Boksu gibi iki ayrı disiplini bir araya getiren fizik, güç, strateji ve cesaret istiyor. Dünyada yeni trend olarak yaygınlaşmaya başlayan spor ilk kez 1970 yıllarında İngiltere’nin başkenti Londra'da oynanmaya başlanmış. Bu sporun dünyada ilk kez 2003 yılında Berlin'de federasyonu kurulmuştur ve 14 ülkede federasyonu bulunuyor.

Satranç Boks 5 raunt üzerinden oynanıyor. Karşılaşmalar ilk satranç ile başlıyor. Üçer dakikalık periyotlar halinde ve aynı zamanda satranç süresi başlayarak yapılıyor. Müsabakayı kazanmak için satrançta rakibinizi mat ederek, boksta da nakavt yada hakem kararı ile gerçekleşiyor.  Haber okunma sayısı: 679

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


GÜNCEL ÜLKE GÜNDEMİ

TÜRKİYE 5 ÜLKEYLE ANLAŞMA İMZALANDI

NÜKLEER SANTRALLER ZİRVESİNDE 5 ÜLKEYLE ANLAŞMA İMZALANDI

AMBULANSLAR SİZDEN ŞİKAYETÇİ

Sağlık Bakanlığımızca sağlık hizmetlerinin ulaşılabilirliğinin ve kalitesinin arttırılmasına yönelik

Kanser Kadınlardan Korksun

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de giderek yaygınlaşan, kadınların ‘korkulu rüyası’ olarak tanımlanan bir

500 Yıllık Osmanlı Kayıtları Gün Yüzüne Çıkıyor

Osmanlı Devleti’ni tarihin en önemli uygarlıklarından biri haline getiren Tahrir Defterleri gün yüzüne

Zekâ Gelişimi İçin Sütten...

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman

Çevresel harcamalar 1.83 milyar TL oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) "Girişimlerde Çevresel Harcama" araştırmasına göre 2010 yılında toplam

NİĞDE - HAVA DURUMU

NIGDE