19 Ocak 2019 Cumartesi

Dünya’da Bir İlk Niğdeli Veterinerden!

dunyada-bir-ilk-nigdeli-veterinerden

Niğde için gurur kaynağı olan yerli ve yabancı yatırımcıların dikkatini çeken bir projeye Niğdeli Veteriner Hekim Emirhan Yaramancı, imza attı. Yaramancı Kedi ve köpeklerin tedavi süreçlerinde kullanılan ve dünyada ilk olma özelliği olan WİN-PET’i geliştirdi.
04 Ocak 2015 Pazar 09:33

Kedi ve köpekler vücutlarında oluşan yaraları yalayarak iyileştirme eğilimleri olan varlıklardır. Bu eğilimleri, veteriner hekimlerde gerçekleşen ameliyatlar sonrası atılan dikişleri sökerek yeniden yara oluşmasına imkân sağlaması, günümüz veteriner hekimlerinin, kedi ve köpek sahiplerinin maalesef en büyük sorunu oluyor. Dünya da eşi ve benzeri olmayan bir uygulama ile bu soruna Niğdeli Veteriner Hekim Emirhan Yaramancı çözüm getirdi. WİN-PET adını verdiği ve patentinin kedisine ait olduğu hayvan vücuduna giydirilen Gövde Apartı (gelişen hali ile Korse) ile kedi ve köpekler ameliyatları sonrası yaralarını yalayamıyor ve kısa sürede iyileşiyor. Dünya da ve ülkemizde birçok yarışma programı ve veteriner hekimin dikkatini çeken WİN- PET Niğde’de tasarlanan ve üretilen ürün olarak en başarılı projeler arasında yer alıyor. Ürünün tasarlanma fikri ve AR-GE süreci hakkında bilgi veren Veteriner Hekim Emirhan Yaramancı; “Yaklaşık 20 yıldır bu mesleği icra etmekteyim. Yıllardır kedi ve köpekler çeşitli nedenlerden dolayı yaralanıyor ve tedavi ediyoruz. Kedi ve köpekler yaralandıkları zaman bu yaralarını yalayarak iyileştirirler. Bizler onları tedavi ettikten sonra çoğu zaman dikiş atıyoruz ve onlar yine yalama eğilimine girerek dikişlerini söküyorlar. Böylelikle tedavi süreleri uzuyor ve yaraları yeniden açılıyor. Tabi ki bunu önlemek için Elizabet Yakalığı diye adlandırılan bir uygulama var ve bu uygulama hayvanın başına geçiriliyor. Hayvan bu pet Yaka ile vücuduna ulaşmıyor, ancak hayvan tamamen dışa bağımlı hale geliyor ve yemek dahi yiyemiyor. Bu tür uygulama yapıldığında hayvana iyileşme süresince sahibinin bakması gerekiyor. Bir diğer sorun ise bu Elizabet Yakalığı’nı en fazla 25 kilo ya kadar olan kedi ve köpeklere uygulayabiliyorsunuz, çünkü bu ağırlıkların üstünde ki özellikle köpekler bu yakalığı çıkarabiliyor. Bir diğer yöntem ise acı spreyidir. Yara üzerine sprey sıkılır ve hayvan yaladıktan sonra dili yanar ve yarayı bir daha yalamaz. Yaranın iyileşme süreci ise kaşıntılı bir süreçtir, hayvan yalayamayınca bu defa patileri ile yarayı kaşır, duvara sürter ve yarayı enfekte eder. Bu uygulamada çoğu zaman başarısız olur” diye konuştu.

 
“Niğde ve Ülkemiz İçin Gurur Kaynağı Oldu”

 

Kendi tasarladığı ve yaraların iyileşme sürecinde %100 başarı sağlayan WİN-PET Gövde Aparatı(Korse) hakkında bilgi veren Veteriner Hekim Emirhan Yaramancı; “Benim tasarladığım ürün biraz önce belirttiğim sorunların hiç birine neden olmaz. WİN-PET bir korse şeklinde tüm hayvan vücuduna giydirilir. İlk WİN-PET’imiz sadece bir gövde aparatıydı. Niğde’de bir köpeğin memelerinde tamamen tümör vardı ve biz ameliyat ederek bu tümörleri temizledik. Ancak ameliyat sonrası hayvanlar için bakım çok önemlidir. Biz Elizabet Yakalığını o dönem pet şişeyi keserek hayvanın vücuduna giydirdik ve ilk ilkel WİN-PET’İ yapmış olduk. Bu tedavi yöntemim 6 yıl kadar böyle devam etti ve ben Patent vekili ile görüşerek bu uygulamanın dünyada olup olmadığını araştırdım. Yaptığımız tüm araştırmalar sonucu bu WİN-PET uygulamasının dünyanda olmadığını gördük ve ürünümüze patent aldık. Faydalı Model olarak patent aldığımız ürünümüzün AR-GE çalışmalarını tamamen kendi öz kaynaklarımız ile yaptık. Daha sonra SKY 360 TV’de Bir Fikrin Mi Var Programına katıldık ve bu programda çeyrek finalde 9 bin proje arasında ilk 65 arasında yer aldık. Bunun dışında KOSGEP’ten Girişimci Desteği ödülü aldık. Katıldığımız programın jüri üyelerinin yönlendirmeleri doğrultusunda bizim fikrimize destek çıkan iş adamları oldu, onların desteği ile İzmir’de bulunan bir medikal firmasının bunun sert plastikten değil de mukavemetli kumaştan yapılacağı noktasında telkinleri oldu. Biz ürünümüzde bu telkinleri değerlendirdik ve yarı finale ürünümüzü daha fonksiyonel olarak çıkardık. Kumaştan yaptığımız WİN-PET ile finale kaldık ve ilk 10 proje arasında yer almayı başardık. Bu yarışma sayesinde WİN-PET’i dünya ve Türkiye tanıdı. Dünya da bir ilk olan WİN-PET için yerli ve yabancı yatırımcılar bizimle irtibata geçiyor. Bu manada WİN-PET Niğde ve bizim için gurur kaynağı oluyor."
KAYNAK:Niğde HaberHaber okunma sayısı: 2239

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

TÜRKİYE 5 ÜLKEYLE ANLAŞMA İMZALANDI

NÜKLEER SANTRALLER ZİRVESİNDE 5 ÜLKEYLE ANLAŞMA İMZALANDI

AMBULANSLAR SİZDEN ŞİKAYETÇİ

Sağlık Bakanlığımızca sağlık hizmetlerinin ulaşılabilirliğinin ve kalitesinin arttırılmasına yönelik

Kanser Kadınlardan Korksun

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de giderek yaygınlaşan, kadınların ‘korkulu rüyası’ olarak tanımlanan bir

500 Yıllık Osmanlı Kayıtları Gün Yüzüne Çıkıyor

Osmanlı Devleti’ni tarihin en önemli uygarlıklarından biri haline getiren Tahrir Defterleri gün yüzüne

Zekâ Gelişimi İçin Sütten...

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman

Çevresel harcamalar 1.83 milyar TL oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) "Girişimlerde Çevresel Harcama" araştırmasına göre 2010 yılında toplam

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

NİĞDE - HAVA DURUMU

NIGDE