Asil Aluminyum

26 Şubat 2018 Pazartesi

Niğde Haberci

Şeker-İş Sendikası’dan Çağın Hastalığı Obezite için mücadele başlatan Sağlık Bakanlığı’na çağrı…

seker-is-sendikasidan-cagin-hastaligi-obezite-icin-mucadele-baslatan-saglik-bakanligina-cagri

Halkımızın mısır şurubu ya da yüksek yoğunluklu tatlandırıcı katkılı ürünler yerine doğal pancar şekerinden elde edilen ürünleri tercih etmesi yönünde algıda değişiklik oluşturulmalıdır.
22 Ağustos 2017 Salı 09:38

 “NBŞ KOTA ARTIŞINA BAKANLIK MÜDAHALE ETMELİ”

“Son yıllarda Dünya’da pek çok ülke obezite ile mücadele girişimlerinin bir parçası olarak sağlıksız yiyecek ve içecekleri vergilendirme suretiyle tüketimini azaltmayı amaçlamaktadır. Tüm dünyada giderek daha da tehlikeli bir boyuta ulaşan obezite konusunda mücadele etmenin kaçınılmaz olduğu günümüzde bugün ne yazık ülkemizde de kötümser tablolarla karşı karşıya bulunmaktayız. Türkiye’de, dünya genelinde olduğu gibi, toplumun büyük bir bölümü obezite sorunu ile karşı karşıya bulunmaktadır. TÜİK 2015 verilerine göre Türkiye OECD ülkeleri olan ABD ve İzlanda’dan sonra obezite oranı en yüksek olan 3. OECD ülkesi konumundadır. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre önlenebilir bir hastalık olarak kabul edilen fazla kiloluluk ve obezite, her yıl bir milyondan fazla ölüme neden olmaktadır.

Şeker-İş bir kez daha haklı çıktı

Bilindiği üzere başta Fransa olmak üzere ABD, Meksika, İngiltere gibi ülkelerde aralarında mısır şurubu olarak bilinen yüksek yoğunluklu tatlandırıcılı meyve sularının da yer aldığı birçok üründen vergi alınırken, Türkiye’de de yakın zamanda böyle bir uygulamanın başlatılacağı yönünde aldığımız duyumlar bizi fazlasıyla memnun etmiştir. Durumun ciddiyeti geç idrak edilse de Şeker-İş Sendikası’nın söylemlerini kehanet olarak görenler bugün haklılığına bir kez daha şahitlik etmişlerdir.

Pancar şekeri mısır şurubuna alet edilmemeliHatırlanacağı gibi Türkiye Gıda ve Şeker Sanayi İşçileri Sendikası(Şeker-İş), nişasta bazlı şeker kotalarına karşı 10 yılı aşkın sürdürdüğü hukuk mücadelesinde 10’un üzerinde davayı kazanmış, ancak Danıştay Kararına rağmen bu kotaların artırılmasına engel olamamıştı. Son yıllarda Sağlık Bakanlığı’nın sağlıklı beslenmeyi teşvik etmek amacıyla Türkiye Halk Sağlığı Kurumu ile ortaklaşa hazırladığı belirtilen yol haritasında Avrupa ülkeleri örneğinde olduğu gibi nişasta bazlı şekerlerin ve yüksek yoğunluklu tatlandırıcıların ağırlıklı olarak kullanıldığı ürünlere ek vergi getirmek için düğmeye basması obeziteyle mücadele için önemli bir adımdır. Ancak, burada Bakanlığın ayırt etmesi gereken bir husus vardır ki göz ardı edilemez derecede önemlidir. Öncelikle Nişasta bazlı şekerlerle doğal pancar şekeri aynı kefeye konulmamalıdır. Obezite vergilemesinden beklenen aslında sağlıksız gıdaların tüketiminin önlenmesinde tüketici davranış değişiminin sağlanmasıdır. Halkımızın mısır şurubu ya da yüksek yoğunluklu tatlandırıcı katkılı ürünler yerine doğal pancar şekerinden elde edilen ürünleri tercih etmesi yönünde algıda değişiklik oluşturulmalıdır.

Çünkü bugün piyasada satılan ürünlerin tamamına yakını pancar şekerinden değil, şekerden kat kat daha tatlı olan yüksek yoğunluklu tatlandırıcılar ya da mısır şurubu kullanılarak üretilmektedir. Eğer sağlıklı bir üretim düşülüyorsa bunun hammaddesi kesinlikle doğal pancar şekeri olmalıdır.

Pancar şekerinde KDV düşürülmeli

Diğer yandan sağlıksız gıdaların yüksek oranda vergilendirilmesiyle eş zamanlı olarak sağlıklı gıdalar üzerindeki vergi yükünün düşürülmesi suretiyle toplam vergi yükünü artırmayacak düzenlemeler obeziteyle mücadelede şüphesiz Türk Vergi Sisteminin etkinliğini artıracaktır. Bu da ancak pancar şekerindeki KDV oranının düşürülmesiyle mümkündür.

Sağlık Bakanlığı NBŞ kotası artışına dur demeli

Şöyle ki, bir taraftan nişasta bazlı şeker ya da yüksek yoğunluklu tatlandırıcı kullanılan ürünlere getirilmesi planlanan ek vergi konusu her ne kadar olumlu bir gelişme olsa da diğer yandan Sağlık Bakanlığı’nın da içinde bulunduğu Bakanlar Kurulu’nun her yıl belirlediği nişasta bazlı şeker kotalarının artırılması kafalarda bir çelişki yumağı oluşturmaktadır. Nişasta bazlı şekerlerin kotasının her yıl AB ülkeleri ortalaması olan yüzde 1-2 seviyesinin çok çok üzerinde yüzde 15’lere çıkartılması konusu gerçekte obeziteye yol veren bir uygulamadır. Sağlık Bakanlığı’nın halk sağlığı için özellikle nişasta bazlı şeker kotalarının her yıl belirlendiği dönemde bu konuya daha dikkat ve hassasiyetle eğileceğini ümit ediyoruz.”

 

Saygılarımla,

İsa GÖK

Genel BaşkanHaber okunma sayısı: 691

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

nigde-ve-ilcelerinde-nobetci-eczaneler

Niğde ve İlçelerinde Nöbetçi Eczaneler

21 Şubat 2018 Çarşamba 16:37
-askla-yukselen-hormonlar-sagligi-koruyor

AŞKLA YÜKSELEN HORMONLAR SAĞLIĞI KORUYOR

12 Şubat 2018 Pazartesi 09:35
cocugunuz-neden-yalan-soyler

ÇOCUĞUNUZ NEDEN YALAN SÖYLER

12 Şubat 2018 Pazartesi 09:33
subat-ayinda-erken-bahar-yasanabilirmi

Şubat ayında erken bahar yaşanabilirmi?

05 Şubat 2018 Pazartesi 13:22
geceleri-donma-olaylarinda-son-durum

Geceleri donma olaylarında son durum

01 Şubat 2018 Perşembe 18:31

ÜLKE GÜNDEMİ

TÜRKİYE 5 ÜLKEYLE ANLAŞMA İMZALANDI

NÜKLEER SANTRALLER ZİRVESİNDE 5 ÜLKEYLE ANLAŞMA İMZALANDI

AMBULANSLAR SİZDEN ŞİKAYETÇİ

Sağlık Bakanlığımızca sağlık hizmetlerinin ulaşılabilirliğinin ve kalitesinin arttırılmasına yönelik

Kanser Kadınlardan Korksun

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de giderek yaygınlaşan, kadınların ‘korkulu rüyası’ olarak tanımlanan bir

500 Yıllık Osmanlı Kayıtları Gün Yüzüne Çıkıyor

Osmanlı Devleti’ni tarihin en önemli uygarlıklarından biri haline getiren Tahrir Defterleri gün yüzüne

Zekâ Gelişimi İçin Sütten...

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman

Çevresel harcamalar 1.83 milyar TL oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) "Girişimlerde Çevresel Harcama" araştırmasına göre 2010 yılında toplam

NİĞDE - HAVA DURUMU

NIGDE
Sağ Blok Ust Sabit