24 Mart 2019 Pazar

NİĞDE’NİN TARİHİNE IŞIK TUTAN EVLER

nigdenin-tarihine-isik-tutan-evler

… Niğde’nin tarihi evleri kitap oldu..
05 Kasım 2018 Pazartesi 12:09

Hayrettin YENEL

 NİĞDE- Niğde’de tarihi evler ile ilgili yapılan araştırma bir kitapta toplandı.

Niğde’nin tarihsel ve kültürel yapısına ışık tutacak bir eserle Tarihi Niğde Evlerini kitap haline dönüştürüldü. Geçmiş yıllarda Niğdelilerin yaşam biçimleri konutlardaki hayatlarına da ışık tutan eser Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Öğretim Üyesi Huriye Altuner   tarafından yazıldı.

Niğde Valiliğinin katkıları ile gerçekleştirilen “ “Geleneksel Niğde Evleri “ adlı eserin tanıtımı düzenlenen bir programla yapıldı. Cullaz Sokakta bulunan her yönü ile tarihi dokusu korunarak restore edilen ve Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi bünyesinde bulunan tarihi Niğde Evinde yapılan tanıtım toplantısında konuşan Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, eserle ilgili olarak şunları söyledi.“ Eseri Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi ile yapılan işbirliği ile meydana getirdik. Öncelikle yıllarca süren araştırmalar sonunda eseri meydana getiren Huriye Altuner’e teşekkür ediyorum. Sivil yapılar arasında bir devrin yaşam biçimi ve kültürünü yansıtan konut mimarisi günümüz sosyal ilişkilerini ve kültürünü yaşatması açısından oldukça dikkate değerdir.. Niğde tescilli sivil mimari yapı 128, tescil ise 150 adet civarındadır. 10 adet ev 2 milyon ev kamulaştırılmış ve Niğde Belediyesin devredildi. Bunlardan 7 tanesi hazırlanacak projelerle restorasyonunun yapılması ve fonksiyon kazandırılması işlemi devam ediyor.           ” dedi.  

“Geleneksel Niğde Evleri “ adlı kitabın tanıtımını kendisi bizzat yapan Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, ...... “ Kitabın Niğde de sivil mimari örneklerini barındırıyor. Bir anlamda bizden önceki yaşayan medeniyetlerin sosyal yaşantıları kültürleri ve yaşam tarzları hakkında fikirler sunuyor.. “ dedi.

“. Dedi.

Niğde Evlerini yaptığı uzun yılları kapsayan araştırması sonucu kitap haline dönüştüren Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Öğretim Üyesi Huriye Altuner’de kitap hakkında şunları söyledi.

“- Böyle çalışmaları biz akademi alanlarda yapıyoruz . Ancak kazanımlı hale gelmesi için yayınlanması gerekiyor. Yayınlandığı takdirde istediğimize ulaşmış oluyoruz. Farkındalık yapmış oluşturuyoruz. Kültürel değerleri bir sonraki nesillere aktarmış oluyoruz. O yüzden bu kitabın yayınlanmış olması ve bir çok kişinin haberdar olması bu kültürel değerlerin daha sonraki nesillere aktarılması için çok önemliydi. Niğde kültürel ve tarih açıdan çok zengin bir şehir. Bu zenginliğin içerisinde Niğde evlerinin büyük önemi var. Sayısı oldukça fazla. Bir sonraki çalışmalarda bu yayınların devamı gelecektir. Bu konutların günümüze ulaşması çok kıymetli ve bunların korunması da çok önemli. .... “ dedi.

Kitabın tanıtımından  sonra kitaba konu olan ” Geleneksel Niğde Evleri “ bir bölümünün olduğu olduğu Cullaz Sokak gezildi. Vali Yılmaz Şimşek Restorasyonu tamamlanan ve Niğde Üniversitesi tarafından işlevlik kazandırılan evler hakkında yerinde bilgi aldı.

 Haber okunma sayısı: 346

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


GÜNCEL ÜLKE GÜNDEMİ

TÜRKİYE 5 ÜLKEYLE ANLAŞMA İMZALANDI

NÜKLEER SANTRALLER ZİRVESİNDE 5 ÜLKEYLE ANLAŞMA İMZALANDI

AMBULANSLAR SİZDEN ŞİKAYETÇİ

Sağlık Bakanlığımızca sağlık hizmetlerinin ulaşılabilirliğinin ve kalitesinin arttırılmasına yönelik

Kanser Kadınlardan Korksun

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de giderek yaygınlaşan, kadınların ‘korkulu rüyası’ olarak tanımlanan bir

500 Yıllık Osmanlı Kayıtları Gün Yüzüne Çıkıyor

Osmanlı Devleti’ni tarihin en önemli uygarlıklarından biri haline getiren Tahrir Defterleri gün yüzüne

Zekâ Gelişimi İçin Sütten...

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman

Çevresel harcamalar 1.83 milyar TL oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) "Girişimlerde Çevresel Harcama" araştırmasına göre 2010 yılında toplam

NİĞDE - HAVA DURUMU

NIGDE