Asil Aluminyum

17 Aralık 2018 Pazartesi

NİĞDE'NİN SPOR DOSYASI

nigdenin-spor-dosyasi

Araştırma, İnceleme, Yorum.... İşte Niğde'de Spor .... Sonuç O kelimede gizli....
13 Mart 2018 Salı 08:55

Spor, dünyayı peşinden koşturan, heyecanların, acıların, üzüntülerin, başarıların, mutlulukların, sevinçlerin yaşandığı insanın vazgeçilmezlerinden biri.

Köyleri, kasabaları, ilçeleri, şehirleri ülkeleri motive eden toplumsal birlikteliği sağlayan spor, Niğde için de çok önemli bir kavram.

Yılların özlemi olan profesyonel ligde mücadele etme imkanına kavuşan Niğde’de ilk önce futboldan başlayarak bu inceleme dosyasını açalım.

Niğde olarak 3. Ligde şampiyon olup, ikinci ligde kalmayı hep kabullenen bir il olmuşuz. Bu Niğde için büyük bir başarı olarak hep değerlendirilmiş. Süper Lige bir bakalım. Oralarda mücadele eden takımların Niğde’den farkı ne ?  Her hafta oynanan Süper Lig maçlarında Niğde’den daha küçük olan bölgelerin takımlarını izliyoruz. İkinci Lig de de bir takımımız olduğu için övünüyoruz. Bize birileri sürekli küçük düşünmemizi söylüyor gibi. Hedef hiç büyümüyor. Geriye baktığımızda bu bile bize fazla görünüyor.Birkaç yıl öncesine bakalım.

Süper Ligde Niğde’nin bir hentbol takımı var mıydı? Vardı. 3. Ligde bir voleybol takımı var mıydı, vardı. 

Niğde’nin süper ligde bir takımı vardı. Spor denince aklı sadece futbola çalışanlar için bu tabi ki geçerli değil ama Hentbolda Süper ligde mükemmel mücadelelerin olduğu dönemleri gördük. Bor İlçemizde, hafta sonunu iple çeken Voleybol tutkunları ya da takımlarını seyretmeye gelenler ne demek istediğimi anladılar bile. 3. Ligde mücadele eden 2 bayan voleybol takımımız 2.lige yükselmişlerdi. Bor Belediyespor ve Bor şekerspor takımları bir anda aynı yıl ikisi birden ligden çekildi. Niğde’de futbolun havasını değiştiren, Galatasaray’ın efsane kalecisi Hayrettin’i bile Niğde’nin 5 Şubat Stadyumunda seyretme imkânı bulduk.

Tüm bunlar nereye gitti. Sonuç, sadece tek bir kelimede gizli. “ S A H İ P S İ Z L İ K “ .. Evet tek nedeni sahipsizlik. Ne ilin yöneticileri olarak sahip çıktık, ne iş adamları olarak, ne de vatandaş olarak, Niğde’deki spor takımlarına yeterince sahip çıkmadık. Bu sahip çıkma parasal anlamda bile değildi. Süper Lig Hentbol mücadeleleri Niğde’de oynanırken, yahu bu şehrin süper ligde bir hentbol takımı varmış gidip şu takımı bir seyredeyim diyen bir tek Vali, Belediye Başkanı olmadı. O dönemlerde, bu İl'e Beşiktaş geldi, Trabzon geldi, Kayseri geldi fakat bizimkiler bir türlü gelemediler.

Spor her konuda bulunduğu bölgenin her yönü ile gelişmesine önemli katkılar sağlar. Bu katkı esnafa da her zaman can suyudur. Sporun olduğu yerde kötü alışkanlık en aza iner. İnsanlar hafta içi yorgunluğu güzel bir spor karşılaşması izlyerek, streslerinden kurtulur, gençler için deşarj olma yollarından biridir.

Bal Ligi ve Amatör Küme futbol takımları özellikle futbol altyapısı açısından çok önemli. İlde kitleleri arkasından en çok sürükleyen futbol un alt yapısını oluşturuyorlar. Niğde’de ki bu kategoriye baktığınızda da tam bir içler acısı durum yaşanıyor.

Bundan 3 yıl önce Niğde bölgesinde efsane Bor Belediyespor futbol taskımı vardı. 13-0 skorlara varan maç galibiyeti alan şimdi bu ekibi  arıyor gözlerimiz.

Bor Belediyespor hakettiği BAL ligine katılımı yapılmayınca bu hakkı Azatlıspor kullandı ve maalesef çıktığı gibi geri düştü. Ertesi yıl Kemerhisar Tyanaspor aynı şekilde çıktığı Bal ligine veda ederken bu yılda Azatlıspor aynı şekilde BAL liginden düşmesi kesinleşti.

Bu durumda futbol olarak özellikle Bor ilçemizin gerek alt yapı ve gerekse amatör takımının kendi öz kaynaklarından yetişmesi nedeniyle Bor'unda değil BAL ligi en azından 3. profesyonel liginde takımı olmalıydı.

Altunhisar, Çamardı, Ulukışla Niğde amatör futbol lignde yer almayan ilçelerimiz bu konuda yerel yönetici ve idarecilerinde destek olup bu ilçelerimizinde yerini almasını sağlamalarını o bölgelerinde gelişimi için önemlidir. 

Geçtiğimiz yıllarda Niğde amatör futbol kümesi Niğde ve Bor gurupları olarak 2 ayrı gurupta oynanırken ve futbol takımlarının sayı olarak yeterliliği gözlemlenirken bu yıl 10 takımla oynanan Lig 2 ihraç 1 takımın çekilmesi ile ancak 7 takımla tamamlanabildi.

Başta futbol olmak üzere, ilde gençlerin geleceğe daha iyi bakabilmeleri, kötü alışkanlıklardan uzak kalabilmeleri, halkında hafta sonunda güzel spor karşılaşmaları izlemeleri için olması gereken, şehrin takımlarına gerekli destekleri bulmak, alt yapılarını kurarak, yukarı takımlara sporcu hazırlaması için imkanları sağlamak gerek. 

Niğde Belediye Spor içerisindeki son günlerdeki olumsuz gelişmeleri hepimiz biliyoruz. Son yapılan basın açıklamasında Teknik Direktör Eser Kardeşler ile yollar ayrılırken, kaleci Metin ile de süresiz kadro dışı bırakıldı. Gelişmelerle ilgili olarak hiç kimse tek taraflı yorumlamasın. Duydukları ile karar vermesin. Niğde Belediyespor bu günleride atlacaktır. Haber okunma sayısı: 804

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

TÜRKİYE 5 ÜLKEYLE ANLAŞMA İMZALANDI

NÜKLEER SANTRALLER ZİRVESİNDE 5 ÜLKEYLE ANLAŞMA İMZALANDI

AMBULANSLAR SİZDEN ŞİKAYETÇİ

Sağlık Bakanlığımızca sağlık hizmetlerinin ulaşılabilirliğinin ve kalitesinin arttırılmasına yönelik

Kanser Kadınlardan Korksun

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de giderek yaygınlaşan, kadınların ‘korkulu rüyası’ olarak tanımlanan bir

500 Yıllık Osmanlı Kayıtları Gün Yüzüne Çıkıyor

Osmanlı Devleti’ni tarihin en önemli uygarlıklarından biri haline getiren Tahrir Defterleri gün yüzüne

Zekâ Gelişimi İçin Sütten...

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman

Çevresel harcamalar 1.83 milyar TL oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) "Girişimlerde Çevresel Harcama" araştırmasına göre 2010 yılında toplam

NİĞDE - HAVA DURUMU

NIGDE
Sağ Blok Ust Sabit