19 Mayıs 2019 Pazar

SATRANÇ BOKS NİĞDE'DE TANITILACAK

satranc-boks-nigdede-tanitilacak

… Dünyada ve Türkiye’de yeni trend olarak gelişmeye başlayan Satranç Boksun tanıtım karşılaşmaları 28 Şubat 2019 Perşembe günü Niğde’de yapılacak..
27 Şubat 2019 Çarşamba 14:14

 Hayrettin YENEL

NİĞDE - Türkiye Satranç Boks Federasyonu Niğdeli Sporcu Köksal Arıkan tarafından kuruldu.

Türkiye'de ilk defa Niğde'de yapılmaya başlanan satranç boksu tanıtım toplantısı yapılacak. Niğde’de düzenlenecek olan tanıtım gösterisinde 10 sporcu boks yaptıktan sonra satranç oynayacak. Konu ile ilgili olarak açıklama yapan  Harun Küçükkahraman bu sporun satranç ile boksu birleştirdiğini belirterek;

“ – Satranç Boksu zeka ile gücün birleşiminden oluşan bir spordur. Dünyada 9 ülkede bu spor yapılıyor. Bizde Niğde’de bu spor ile ilgili federasyonu kurduk. Boks sporunu yapan oyuncuların karılaşmanın hemen adından satranç oynaması ve bu oyundan başarılı çıkmasını içeriyor. Boks sporu yorucu bir spordur. Boksun ardından satrançta başarılı olmak zordur. Sporcularımız zoru başarmak için mücadele ediyorlar. Bokstan sonra satrançta başarılı olmak demek bir çok zorluğu da zeka ile başarabilmeyi sağlar. Satranç boksu ile ilgili Niğde’de bir tanıtım karşılaşması düzenliyoruz.  “ dedi.Alians düğün salonunda yapılacak olan tanıtım karşılaşmalarına bayan ve erkek 10 sporcu 5 adet karşılaşma yapacaklar. Satranç ve Boksu gibi iki ayrı disiplini bir araya getiren fizik, güç, strateji ve cesaret istiyor. Dünyada yeni trend olarak yaygınlaşmaya başlayan spor ilk kez 1970 yıllarında İngiltere’nin başkenti Londra'da oynanmaya başlanmış. Bu sporun dünyada ilk kez 2003 yılında Berlin'de federasyonu kurulmuştur ve 9 ülkede federasyonu bulunuyor.

Satranç Boks 5 raunt üzerinden oynanıyor. Karşılaşmalar ilk satranç ile ringde başlıyor. Üçer dakikalık periyotlar halinde ve aynı zamanda satranç süresi başlayarak yapılıyor. Müsabakayı kazanmak için satrançta rakibinizi mat ederek, boksta da nakavt yada hakem kararı ile gerçekleşiyor.  

Satranç Boksu 2019 dünya şampiyonası Ağustos ayında Moskova'da yapılacak. Türkiye Satranç Boks Federasyonu ilk Türkiye şampiyonasını da Niğde’de yapacak.Haber okunma sayısı: 547

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


GÜNCEL ÜLKE GÜNDEMİ

TÜRKİYE 5 ÜLKEYLE ANLAŞMA İMZALANDI

NÜKLEER SANTRALLER ZİRVESİNDE 5 ÜLKEYLE ANLAŞMA İMZALANDI

AMBULANSLAR SİZDEN ŞİKAYETÇİ

Sağlık Bakanlığımızca sağlık hizmetlerinin ulaşılabilirliğinin ve kalitesinin arttırılmasına yönelik

Kanser Kadınlardan Korksun

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de giderek yaygınlaşan, kadınların ‘korkulu rüyası’ olarak tanımlanan bir

500 Yıllık Osmanlı Kayıtları Gün Yüzüne Çıkıyor

Osmanlı Devleti’ni tarihin en önemli uygarlıklarından biri haline getiren Tahrir Defterleri gün yüzüne

Zekâ Gelişimi İçin Sütten...

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman

Çevresel harcamalar 1.83 milyar TL oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) "Girişimlerde Çevresel Harcama" araştırmasına göre 2010 yılında toplam

NİĞDE - HAVA DURUMU

NIGDE