Asil Aluminyum

17 Aralık 2018 Pazartesi

AYDINLARIMIZ NEDEN SUSUYORLAR ACABA?

H.Nurcan YAZICI

H.Nurcan YAZICI

E-Posta :

 Her daim atalarımızla övünmeyi bildik ama onların övüneceği torunlar olmayı beceremedik.” İtirafı tam da bugünlere göre.

Atalarımızın bizler için yaptıklarının üzerine hiçbir şey koyamadığımız gibi, elde avuçta ne varsa tüketmekle meşgulüz. Tam bir miras yediyiz. Devlet itibar kaybediyor, millet ise maddi manevi her şeyini.

Peki, bugün ki karanlıktan kimler, ne kadar sorumlu?

Bu soruya sadece “ülkeyi yönetenler” dersek, bu bizleri, asla sonuca ve çözüme götürmeyecektir

CEVABIMIZ ve sorumluluğun önemli adresi;

Toplumun hakiki ve tenkidi değerlerini temsil eden. Topluma şekil vermede sosyal yorumların uygulayıcıları olan AYDINLAR/IMIZ/DIR.

Ziya Gökalp’e göre, aydın, belirli bir kültür seviyesine sahip, halka medeniyet götüren bir misyon taşır. Aynı zamanda, mevcut siyasi ve sosyal yapının da mimarlarıdır.

Topluma sınırsız etkileri vardır. Bu yüzden (Fransa, Almanya, İtalya ve Rusya vb) birçok ülkedesiyasi gelişmeler aydınlar üzerinden yorumlanır. DEĞİŞİM ve gelişmelerde önemli rolleri vardır.

Edward Shils’e göre aydının, “yüksek kültür yaratmak ve yaymak” milli ve milletler üstü modeller kurmak, ortak kültürler geliştirmek; sosyal gelişimleri etkilemek; politik roller oynamak gibi görevleri vardır.

AYDINLAR yönetenlerin amaçlarını ve genellikle gizli niyetlerini tahlil etme ve öngörme durumundadır. Gerçekleri dile getirmek ve yalanları teşhir etmek en önemli sorumluluklarıdır.

Yöneticiler tarafından zaman zaman tehlikeli ilan edilmeleri, zaman zaman da kurtarıcı olarak, (AK Parti’nin bir dönem “Akiller” adı altında, siyasetine destek almak amacıyla) öne çıkartılmalarının nedeni de bundandır.

Cemil Meriç, bir aydın portresi çizip, düşünce adamının nasıl olacağını tarif ederken, aynı zamanda BEKLENTİLERİMİZİ de ortaya koyuyor.

Evet düşünce adamı bir zümrenin emir kulu değildir. Hiçbir merkezden talimat almaz. Bir partiye bağlı olmayabilir. Âmâ tarihe angejedir. Kucağında yaşadığı topluma angajedir. Yani vatandaş olarak vazifeleri vardır. Belli savaşları kabul etmesi, belli tehlikeleri göze alması lazımdır. Bir devrin şuuru olmak zorundadır o. Başka vazifesi: bütün hakikatleri yoklamak, bütün yalanların maskesini yırtmak, kalabalığa doğruyu göstermek. Bazen yangın kulesindeki nöbetçi olacaktır, bazen engine açılan geminin kılavuzu. Sokakta insanlar boğazlanırken, düşüncenin asaletine sığınarak elini kolunu bağlamak, düşünceye ihanettir.”(Mağaradakiler, s.295)

TÜRKİYE bugün, (iç ve dış siyasette) sonu gözükmeyen siyasi risklerle boğuşurken, düştüğü yalnızlık sarmalında politika üretemez, kendi sorunlarını çözemez bir haldedir.

Tarihi kimliğimiz, milli geleneğimiz masa başlarında, umursamazca yok edilirken ne yazık ki, oluşturulan algılar yüzünden bir türlü gerçeği göremeyen MİLLETİMİZ SUSUYOR. Sadece Millet mi? En çok konuşması beklenen aydınlarımız da susuyor.

Hâlbuki siyasetin dışında özgür ve akılcı, doğru bilgilerin ışında yol gösterici olan (gerçek) AYDINLARIMIZIN bir an evvel harekete geçmesi ve yanlışlıkları ortaya koyması gerekir.

ÇÜNKÜ aydın kişi, bilgi sahibi olmanın ötesinde, “aydınlatma ve yol gösterici” görevini yaptığı,topluma olan sorumluluklarını yerine getirdiği müddetçe MÜNEVVER, ENTELEKTÜEL, AYDINDIR.


14 Aralık 2017 Perşembe 22:14
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

ÜLKE GÜNDEMİ

TÜRKİYE 5 ÜLKEYLE ANLAŞMA İMZALANDI

NÜKLEER SANTRALLER ZİRVESİNDE 5 ÜLKEYLE ANLAŞMA İMZALANDI

AMBULANSLAR SİZDEN ŞİKAYETÇİ

Sağlık Bakanlığımızca sağlık hizmetlerinin ulaşılabilirliğinin ve kalitesinin arttırılmasına yönelik

Kanser Kadınlardan Korksun

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de giderek yaygınlaşan, kadınların ‘korkulu rüyası’ olarak tanımlanan bir

500 Yıllık Osmanlı Kayıtları Gün Yüzüne Çıkıyor

Osmanlı Devleti’ni tarihin en önemli uygarlıklarından biri haline getiren Tahrir Defterleri gün yüzüne

Zekâ Gelişimi İçin Sütten...

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman

Çevresel harcamalar 1.83 milyar TL oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) "Girişimlerde Çevresel Harcama" araştırmasına göre 2010 yılında toplam

ÇOK OKUNANLAR

NİĞDE - HAVA DURUMU

NIGDE
Sağ Blok Ust Sabit