Yazı Detayı
24 Mayıs 2020 - Pazar 18:41 Bu yazı 2021 kez okundu
 
Bu Bayram Başka Bayram
Lerzan Karabayır
 
 

 

 

Aylardır evlerimizdeyiz; hem kendi hem de çevremizdekilerin sağlığı için. Ne zaman geçeceği belli olmayan Covid 19 virüsü tehlikesini henüz atlatamadık. Ve vatandaş olarak üzerimize düşen tek şey evde kalmak iken bunu bile yapamayan çok insan oldu, vaka sayıları arttı. Ağızlarını her açtıklarında –kul hakkından bahseden insanlar çoluk, çocuk demeden riske atarak bu pandemi sürecinde maalesef kurallara uymadı. Ve kaçınılmaz son!!! Dört gözle beklediğimiz bayramda da evde oturmak zorunda kalıyoruz.  Alınan kurallara sıkı sıkıya uyabilseydik belki de vaka sayımız şu ana kadar iki basamaklı sayılara düşebilirdi.

İşi dolayısıyla mecburen sokakta olanlara, işe gidenlere değil bu sözüm yanlış anlaşılmasın. Sağlıkçılardan tutun da zabıtalar, gazeteciler, polisler, market çalışanları gibi birçok kesim mecburen çalıştı hem de hayatlarını riske ata ata. Benim lafım –bize bir şey olmaz havasıyla yaşayanlar. Onlar tüm ülkenin vebalini taşıyorlar haberi yok.

Bu bayram farklı bayram; içimiz buruk sevdiklerimizden uzağız. Her evde günler öncesinden temizlikler başlardı. Bayram tatlısı konusunda hanımlar birbiri ile yarışırdı. Arife gününden hazırlıklar yapılır, büyüklerin yanlarına gidilirdi.  Bayram namazından çıkışı beklenen evin erkekleri, büyük bir mutlulukla yapılan bayramda el öpme seremonisi …Ardından huzurla, kalabalıkla yenen bayram yemekleri…Bu sene bunların hiç birisini yapamamış olsak da herkes evinde sağlıklı olsun da diye şükrettik.

İyi ki teknoloji gelişti de sevdiklerimizle görüntülü konuşma sayesinde buluşup, bayramlaşabiliyoruz. Meğer ne çok şükredecek şeyimiz varmış bunu hatırlattığı için Rabbime binlerce kez şükürler olsun. Bunda da Rabbimin bildiği bizim aklımızın ermediği bir hayr vardır. Belki de yaşadığımız anların kıymetini anlamak için böyle olması gerekiyordu. Ya da çekirdek aileler olarak daha çok bir araya gelip, daha çok şey paylaşmamız gerektiği için böyle olmuştur. Dediğim gibi bizim aklımız ermiyor ama vardır bunda da bir hayr

Yaşadığımız her günden bir ders alarak; sonraki bayramlarda sevdiklerimizle ve sevenlerimizle sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir şekilde en güzel bayramları yaşayabilmemiz dileklerimle… Ramazan bayramımız mübarek olsun

 
Etiketler: Bu, Bayram, Başka, Bayram,
Yorumlar
Haber Yazılımı