Yazı Detayı
27 Şubat 2020 - Perşembe 00:46 Bu yazı 1489 kez okundu
 
Duygusal Bağışıklık Sistemi Nedir, Nasıl Güçlenir
Lerzan Karabayır
 
 

Duygusal Bağışıklık Sistemi Nedir,  Nasıl Güçlenir

 

Hayatı hepimiz çok yoğun yaşıyoruz. Bu süreçte de hasta olmamak için elimizden geleni yapıyoruz. Yaşam boyu hem duygusal bağışıklık sistemimizi hem de fiziksel bağışıklık sistemimizi iyi tutmak tek hedefimiz haline geliyor.

 

Bağışıklık sistemimizi fiziksel olarak güçlü tutmanın yolunu çoğumuz biliyoruz ve uyguluyoruz; sağlıklı beslenmek, düzenli bir hayat, uyku saatlerimize dikkat etmek, vitamin ve mineral desteği sağlamak gibi şeyler fiziksel bağışıklığımızı güçlendiriyor. Duygusal bağışıklığımız için yapmamız gereken şeyleri ise çoğu zaman ikinci plana atıyoruz. Oysa duygusal bağışıklık sistemi de en az fiziksel bağışıklık sistemi kadar önemli.

Peki duygusal bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir? Öncelikle insan sosyal bir varlıktır. Bu yüzden var olma, kendini kanıtlama, bir yere, bir topluluğa ait olma insanı hayata bağlayan en önemli etmenlerdendir.  İnsan sıkıntılı anında da mutlu anında da birileriyle paylaşma, anlatma ya da dertleşme ihtiyacı duyar. İnsanın ister mutlu olsun ister üzüntülü olsun yanında huzur bulduğu birileri olunca bağışıklık sisteminin güçlendiği kanıtlanmış bir gerçektir. Böyle olunca bizlere düşen doğru insanları bulup, kısa da olsa vakit ayırıp, kendimizi yenilemek, geliştirmek için çaba göstermek olmalıdır.

İnsanların aynı frekanstan konuştuğu, mutluluğunu paylaşırken aynı şekilde mutlu olabilen, sıkıntılarını paylaşırken çare arayabilen dostları, arkadaşları, kardeşleri olmalı. Zor olabilir ama imkânsız değil. Herkesin herkesten öğreneceği, paylaşacağı şeyler mutlaka vardır. Ancak doğru insanı-insanları bulana kadar elbette karşımıza yanlış insanlar da çıkacaktır. Unutmamamız gereken şey ise yanlış insanlardan dahi bir şeyler öğrenebileceğimiz (mesela insanları daha çok nasıl severim, nasıl mutlu ederim ve zarar vermem) gerçeğidir. Doğru insanları bulduğumuzda kaliteli bir iletişim yaşarsak o zaman duygusal bağışıklık sistemimizin güçlendiğini görürüz. Günlük içtiğimiz vitamin gibi kaliteli dost, arkadaş sohbetleri de hayatımızın vitaminlerini oluşturur.  Bunun için sevdiklerimize ve sevenlerimize günlük on beş dakikamızı ayırmamız hem bizim hem de sevdiklerimizin hayat kalitesini yükseltir, bizleri daha sağlıklı ve daha mutlu insanlar yapar.

Hayatınıza güzel dokunan insanların sizi bulması ve sizin de hayatlara güzel dokunmanız dileklerimle herkese hayırlı kandiller diliyorum.

 

 
Etiketler: Duygusal, Bağışıklık, Sistemi, Nedir,, , Nasıl, Güçlenir,
Yorumlar
Haber Yazılımı