Yazı Detayı
17 Haziran 2020 - Çarşamba 09:26 Bu yazı 4433 kez okundu
 
Ecemiş Suyu, Ecemiş Suyu, Ecemiş ...
Hayrettin Yenel
hayrettinyenel@gmail.com
 
 

Ecemiş Suyu, Ecemiş Suyu, Ecemiş Suyu !

 

Niğde’nin yıllardır yakasından düşmeyen konusu olan “Ecemiş Suyu”,   Ak Parti Niğde Milletvekili Yavuz Ergun tarafından açıklanan son bilgilerle detayları ortaya çıktı.

 

Niğde’nin bir türlü gündeminden düşmeyen konularından biri olan “Ecemiş Suyu” Ak Parti Niğde Milletvekili Yavuz Ergun tarafından düzenlenen basın toplantısında tüm ayrıntıları ile konuşuldu.

 

Ecemiş suyunun adı Niğde – Aksaray içme suyu temini olarak adlandırılıyor. “Ecemiş konusunda bir yanlışı düzeltmek istiyorum.  Ecemiş projesi Aksaray’a gidecek mi?  Evet Gidecek.  Toplam hat uzunluğu 455 km. Ana ilaçlama ve kontrol ünitesi tesisleri Niğde de olacak. Ecemiş suyunun kaynağı Niğde.  Nevşehir Ecemiş suyunu alıp Nevşehir’e gçtürüyordu.  2008 yılında proje yapıldı. Bu konuda bizlerin girişimleri ile proje iptal ettirildi.  Bu projede öncelik Niğde’dir.  Niğde, Bor, Kemerhisar, Bahçeli,  Çukurkuyu, Kızılca güzergâhından geçtikten sonra Taşpınar ve Aksaray olacak. Fakat Bu suyu Niğde ve Niğde il sınırları içerinde bulunan güzergâhtaki su ihtiyaçları giderilmeden ben Aksaray’a suyu neden göndereyim ki. “.

 

İşte tüm bu sözler Ak Parti Niğde Milletvekili Yavuz Ergun’un sözleri. Yapılan basın toplantısında tüm detayları ile konuşulan bu konu ile ilgili daha önce Niğde’de siyaset yapmış olan kişilerin bu konuya sahip çıkmaya çalıştıkları fakat bu konunun gerçeğinin kendisinden önce Ak Partide Milletvekilliği yapan Milletvekillerine ait olduğunu açıkladı.

 

Proje Niğde’nin geleceği için çok önemli bir proje. Önemsemeyenler olabilir. Dünya her geçen gün kuraklığa doğru gidiyor. Yeraltı suları çekiliyor ve sağlıklı suya ulaşmak her geçen gün zorlaşıyor. Ecemiş suyu ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Bu gün başladım deseniz 2029 yılına kadar sürüyor.

 

Ecemiş suyu ile ilgili bir çok spekülasyonvar mı, var.. Yok su yetmezmiş. Yok olmazmış. Olsa da yüksek maliyetliymiş. Yok hayali projeymiş.

 

Sonuç, proje başlamış. Niğde ve il sınırları bu suyu aldıktan sonra artarsa Aksaray’a gidecekmiş. Şu anki projede de Nevşehir yokmuş.

 

Haaa, olur ya Niğde’ye yetti, Aksaray da aldı. Artarsa Nevşehir değil tüm Türkiye alsın.. Bize de su çokkkk..

 

Selam ve Saygılarımla

 

 
Etiketler: Ecemiş, Suyu,, Ecemiş, Suyu,, Ecemiş, ...,
Yorumlar
Haber Yazılımı