Yazı Detayı
27 Ocak 2020 - Pazartesi 20:59 Bu yazı 858 kez okundu
 
Mide Sağlığınıza Kolay Öneriler ile Kavuşun
Lerzan Karabayır
 
 

 Son zamanlarda yediğimiz sağlıksız besinler, paketli gıdalar, hormonlu meyve-sebze, stres faktörleri, düzensiz yemek araları yüzünden mide ağrısı ve sıkıntısı çekenlerin sayısı oldukça fazla. Mide ağrısı ve reflü eskiden sadece orta yaştan sonra görülen hastalıkken şimdi çocuklar da bile görülebiliyor.  Reflü sebebi bebeklerde çoğu zaman doğumsal vücut yapısından kaynaklı olmakla birlikte(yemeklerin mideye geçişini sağlayan kapakçığın tam gelişememesi), çocukluk döneminde ise en çok yanlış beslenmeden kaynaklı oluyor.

Mide rahatsızlığınız varsa zaten doktor kontrolünde beslenmeniz gerekir ama eğer bir rahatsızlığınız yoksa ama midenizi korumak isterseniz sizlere bazı kolay ipuçları vereceğim;

Öncelikle yemeklerle beraber su tüketmemeye çalışmalısınız. Su içmek istediğinizde yemeklerden 10 dakika önce içmelisiniz. Yemek yerken susadıysanız minik yudumlar halinde içmelisiniz (hiç içmezseniz daha iyi ama) Yemek esnasında ve yemekten yarım saat sonra su içilmesi halinde mide hazmetmekte zorlanır ve hem mide ağrısı hem de bağırsaklarda soruna yol açar. Her yemekten önce 1 tatlı kaşığı elma sirkesi içilmelidir. Doğal elma sirkesi mide yanmasını giderir, azalan mide enzimlerinin yenilenmesini sağlar. Aynı zamanda doğal bir dezenfektan olan elma sirkesi besinlerle alınan zararlı bakterileri de yok eder.  Yemekleri küçük lokmalar halinde yemek ve iyice çiğnemek de hem çabuk doymanıza hem de midenizin ağrımadan besinleri kolay hazmetmesini sağlar. Her bir lokmada ne kadar çok çiğneme yaparsanız besinlerin midenize-ben geliyorum sinyallerini verirsiniz ve mide besinlerin gelişi için kendini hazırlar.

Haşlanmış kırmızı pancar mide için de bağırsaklar için de çok faydalıdır. Kırmızı pancar safra asitlerini de uyarır ve günde 1 bardak içerseniz kabızlık çekmezsiniz.  Salata besin olarak vücudumuza çok faydalı olsa da akşam geç vakitlerde yenildiğinde hazmı zor olmaktadır. Aynı şekilde Türk milletinin genel alışkanlığı olan yemeklerden sonra meyve yenmesi de hem meyvelerin yağa dönüşmesine sebep olurken hem de hazımsızlığa sebep olur. Akşam yemeklerinde salata yenecekse buharda pişirilmiş ve zeytinyağlı olarak tercih edilmelidir. Akşam yenilebilecek en iyi meyve avokado olmalıdır.  Tansiyon probleminiz yoksa yemeklerin yanında ev yapımı turşu özellikle de lahana turşusu yenilmelidir. Yemeklerin yanında abartmamak kaydı ile turşu suyu da içilebilir. Yemeklerde mayalı gıdalar, ekmekler yerine protein içeren besinler tercih edilmelidir.

Aç karnına çay-kahve tüketilmesi de mide rahatsızlıklarına sebep olur. Bu yüzden aç karnına sadece su veya evde sıkılmış taze meyve suları tercih edilmelidir.

Hazımsızlık çekildiğinde rezene, papatya ve meyan kökü çayları da tüketilmesi çok faydalıdır. Ancak bu çayları sürekli içilmemesi gerekmektedir.  Günde bir fincan yeşil çay içilmesi de vücuttaki toksinlerden arınmak için çok önemlidir. Ancak yeşil çayında akşam içilmemesi gerekir çünkü akşam içildiğinde uykusuzluğa sebep olabilir.

 
Etiketler: Mide, Sağlığınıza, Kolay, Öneriler, ile, Kavuşun,
Google Reklam
Yorumlar
Haber Yazılımı