Yazı Detayı
19 Şubat 2020 - Çarşamba 16:45 Bu yazı 1691 kez okundu
 
O’nu Hatırladım..
Hayrettin Yenel
hayrettinyenel@gmail.com
 
 

Bir zamanlar fırtınalar estiren takımımız vardı.

Amatör ligden 3. Lige çıktığımız günleri hatırlıyorum. Yıllar önce gecenin yarısında şampiyonları karşılamıştık. 

İnsanoğlu hiç azla kanaat edemiyor. Üçüncü ligden ikinci lige çıkmayı çok istedik ve onu da başardık. Gün geldi 5 Şubat Stadyumunda yan tel örgülerin arkası bile hınca hınç dolar stadyumda bırakın oturmayı ayakta duracak yer bulmazdı taraftar.  Nüfus olsa olsa belki 60 bin – 80 bin olsun ki buna rağmen takıma olan taraftar ilgisi muhteşemdi.

Aksaray, Nevşehir maçlarındaki heyecan bana göre büyük takımların Derbilerini bile aratmayacak kadar büyüktü.

Gün geldi, devran döndü. Niğde’nin nüfusu 151 bin oldu.  Nerede o günler demekten kendimi alamıyorum. Şimdi ise stadyuma maç seyretmeye gidenler neredeyse parmakla sayılacak kadar azaldı.

Niğde’nin takımının maçlarını iple çekenler üzgün.  Bizler, haberleri yazanlar, fotoğrafı ve görüntüyü çekip sizlere ulaştıranlar, daha doğrusu Niğde'de takımını seven herkes gerçekten çok üzgün.

Her yeni haftada, bu hafta olacak diye diye bu güne kadar geldik. Geçtiğimiz haftalarda aldığımız bir galibiyet bizi umutlandırmıştı. Havalara uçmuştuk.  Tam o heyecanı, o adrenalini bir kez daha yaşayalım dedik, tam tarif edecek olursak çok kötü bir röveşata yedik.

Niğde'de görev yapmış bir vali vardı. Niğdelilerin lakabına parmaksız Vali dediği Ünal Özgödek. Niğde’den Aydın İline ataması yapıldıktan sonra rahatsızlandı. Niğdeli O’nu gerçekten çok sevdi. 1982 yılından 1988 yılına kadar Niğde'de en fazla görev yapan tam 6 yıl Niğde'de kalan o dönemde bir süre Belediye Başkanlığını da yürüten biriyidi. Niğdeli O’dan o kadar memnundu ki, dönemin Başbakanı Turgut Özal Başbakan olduktan sonra Adana'dan sonra 2. ziyaretini Niğde’ye yapmış ve eski Niğde İl Halk Kütüphanesi binasında bulunan düğün salonunda vatandaşlarla bir toplantı gerçekleştirmişti. Niğdelere sordu, ”benden bir isteğiniz var mı ?”diye.. Kalabalığın arasından yükselen sesler “  Sayın Başbakanım, ne olur valimizi almayın.. “ .  İşte Ünal Özgödek Niğde’yi, Niğdeliler de Ünal Özgödek ’i o kadar sevmişti ki, Niğde için istediklerinin önüne bu dileklerini koymuşlardı. 

Şimdi bunu sporla ne alakası var diyeceksiniz.

Ünal Özgödek sadece Niğde’yi değil, Niğde Sporu ’da çok severdi. Çok mu derseniz gerçekten çok severdi. Hastalandığında Niğdeliler O’nu Vali olarak görev yaptığı Aydın’da ziyaret ettiler. O günlerde de Niğde Spor ligde sıkıntılı günler geçiriyordu. O’nu ölümünün son günlerinde ziyaret edenler anlatıyor. Gelen ziyaretçilere, “ Beni bu dertler değil, Niğde Spor ’un durumu öldürecek…  “ demişti.

Bu cümle hiç unutamadığım, yaşamımda gerçekten çok sevdiğim ve değer verdiğim şahsiyetlerden biri olan Ünal Özgödek Vali’den, O’nu seven Niğdelilere kalan bir spor anısıydı. Allah Rahmet Eylesin..

Niğde Spor, geçirdiği evrimler sonucu Niğde Belediye Spor ve Ardından Niğde Altınordu Spor adını aldı. Bu evrimleri geçtik te, her karşılaşmada yaşadığımız stres bizi bir gün götürecek diye korkuyorum.

Vali Ünal Özgödek ’in ölümle pençeleştiğindeki o günlerde “ Beni bu dertler değil, Niğde Spor ’un durumu öldürecek…  “ cümlesi Tuzla Spor ile evimizde yaptığımız son karşılaşmada yaşadığımız bu stres 2 – 0 dan 3-2 yenilmenin bizdeki tam karşılığı değil midir.  

Selam ve Saygılarımla

 

 
Etiketler: O’nu, Hatırladım..,
Yorumlar
Haber Yazılımı