Yazı Detayı
10 Şubat 2020 - Pazartesi 21:23 Bu yazı 631 kez okundu
 
Ufak Hatalar Kâbusunuz Olmasın
Lerzan Karabayır
 
 

 Ufak Hatalar Kâbusunuz Olmasın Gıda Zehirlenmelerine Karşı  Alınacak Basit Önlemler

Yaptığımız en büyük hata ellerimizi yıkamadan besinlere dokunmaktır; bakteriler ellerde uzun süre hayatta kalabilir ve besinlerimizle temas ettiğimizde de besinlere yerleşirler. Mutfak araç, gereçlerine dokunmadan önce de mutlaka ellerimizi sabunla yıkamalıyız.

Gıdaların bozulup bozulmadığını anlamak için tadına bakmak, kokusundan anlamak imkansızdır. Bazı gıdaların bu şekilde bozulduğunu anlayabilsek de bir çok gıdada bu imkansızdır. Hatta bazen sadece tadına baktığınız kadar aldığınız gıda sizi zehirleyebilir.

Dondurulmuş yiyecekleri oda sıcaklığında çözdürmek de yaptığımız büyük hatalardan. Oda sıcaklığında çözdürülmüş gıdalarda zararlı mikroorganizmalar artar ve besinler bozulur. Bu yüzden dondurulmuş gıdaların ya buzdolabında erimesini beklemeliyiz ya da soğuk akan suyun altında çözdürmemiz gerekir.  Çok acil ise mikrodalga fırında çözülmesi bile çok daha iyi olacaktır.

Tavuk, et, balık çoğu evlerde yıkanmadan kullanılmaz ancak bu da yapılan yanlış davranışlardandır. Su ile zararlı mikroorganizmalar uzaklaştırılmaz tam tersi bu mikroorganizmalar lavabo, tezgah ve mutfak aletlerine bulaşabilir.  Çiğ etler ve sebzelerin aynı tahtada kesilmesi de yanlıştır. Çünkü çiğ et, balık, tavuk gibi gıdalarda bakteriler olur ve çok çabuk çoğalıp, yayılır. Sebzeleri etlerle aynı tahtada aynı bıçaklarla kesersek bu zararlı mikropları tüm mutfağa yaymış oluruz. En güzeli cam kesme tahtası kullanmak olacaktır. Çünkü camı dezenfekte etmek kolay olacaktır.

Yemekleri yedikten sonra mutfakta tezgah üzerinde soğutmak için bekletmeyin;  ya direk buzdolabına koyun (buzdolabı satanlar bunun dolaba zarar vereceğini söylerler bu yüzden kar-zarar tablosu yapıp kendiniz karar verin)ya da soğuk su-buz dolu kapta soğutup buzdolabına kaldırın.

Birçok evde yumurtaların yıkandığını ardından buzdolabına dizildiğini görürsünüz; yumurtayı yıkamak salmonella riskini artırır. Yumurtaları kullanmadan hemen önce yıkamak gerekir. Yumurtaları oda sıcaklığında saklamak da sakıncalıdır. Yumurtayı pişmeden kullandığımız hamurları çiğ olarak tüketmek de salmonella riskini artırır (özellikle kek çırpınca hamurunu yerler bazı yerlerde bu çok sakıncalıdır).

Bulaşık yıkarken kullandığımız bezler de çok fazla mikrop barındırabilir. Aynı şekilde masa sildiğimiz bezlerde nemli kaldıklarında çok fazla bakteri barındırır. Bu yüzden kuru tutmaya çalışmalıyız ve sık sık çamaşır makinesinde 90 derecede yıkamalıyız

 
Etiketler: Ufak, Hatalar, Kâbusunuz, Olmasın, ,
Google Reklam
Yorumlar
Haber Yazılımı