Yazı Detayı
19 Mayıs 2020 - Salı 16:32 Bu yazı 561 kez okundu
 
Ya Mum Ya Para
Lerzan Karabayır
 
 

Ya Mum Ya Para

Herkese hayırlı kandiller diliyorum. Rabbim hepimizin dualarını bu güzel günde kabul eylesin.

Peygamber Efendimiz (a.s) şöyle buyurmuştur;

"Kadîr Gecesini, fazilet ve kudsiyetine inanarak ve sevabını yalnız Allah'tan bekleyerek ibâdet ve tâatle geçiren kimsenin -kul hakkı hâriç- geçmiş günâhları bağışlanır." (Müslim, Müsâfirîn, 175)

 

Peki nedir Ya Mum Ya Para

Bursa’da oturduğum zamanlarda ilk kez orada duyduğum ve gördüğüm bir adetten bahsetmek istiyorum size;  Kandil günü sokaklarda çocuklar iplerle yolunuzu kesip –Ya mum ya para der ve bahşiş beklerler.

ya mum

ya para

hiç olmazsa beş para

kapı arkasında şişler

işte de gelmiş dervişler

dervişlerin kürkü yok

bir parçacık mum ister  diye maniyi uzatanları da olur bazen.

Ben birçok eski adet gibi bunu da çok sevdim ve yaşatabilmek için elimden geleni yaptım. Bursa’da oturduğum sürede her kandilde cebime bozuk paralar doldurup özellikle gezerdim ki çocuklara denk geleyim diye.  Daha sonra Niğde’ye taşındım burada bunu yapana hiç rastlamadım.

Bu adette sözlerde neden mum var, neden çocuklar mum istiyor bunu hiç bilmiyorum ama bildiğim tek şey kandillerin çok özel olduğu ve bunu özellikle çocukların severek hatırlaması gerektiği.

Bu yüzden kandilleri bayram havasında geçirmeye özen gösteririm. İftar için ev halkının en sevdiği yemekleri hazırlayıp imkân dâhilinde ufak tefek hediyeler alırım çocuklara. Bu gün af kapılarının açık olduğunu sık sık dile getirip, tövbe etmemiz gerektiğini hatırlatırım onlara. Çocuklar küçükken bir odayı da süslerdim; çocuklar çok mutlu olurlardı ancak artık onu yapmıyorum.

Kandillerimizin bayram havasında geçmesi neden önemli derseniz; çocuklar kandil günlerini özlesinler, her sene tekrar kavuşmak için beklesinler.  Bizler şimdi  -Nerede o eski Ramazanlar, bayramlar diyorsak bir gün gelecek çocuklarımız da bunu söyleyecek. Onların en güzel Ramazan ve bayramlarının mimarı neden biz olmayalım ki?

Bu güzel günde dualarımızda buluşalım inşallah

 
Etiketler: Ya, Mum, Ya, Para,
Google Reklam
Yorumlar
Haber Yazılımı