Tempo FM
Haber Detayı
15 Temmuz 2022 - Cuma 12:10 Bu haber 1823 kez okundu
 
15 Temmuz Kahramanı Ömer Halisdemir Kabir Başında Anılıyor
15 Temmuz hain darbe girişiminin 6. Yıl dönümünde o günün kahramanlarından Şehit Astsubay Ömer Halisdemir’in kabri ziyaretçi akınına uğruyor.
GÜNDEM Haberi
15 Temmuz Kahramanı Ömer Halisdemir Kabir Başında Anılıyor

Hayrettin YENEL

 

NİĞDE - 15 Temmuz hain darbe girişiminin 6. Yıl dönümünde o günün kahramanlarından Şehit Astsubay Ömer Halisdemir’in kabri ziyaretçi akınına uğruyor. 

 

15 Temmuz Milli Bilik ve Demokrasi Günü, o gecenin kahramanlarından Şehit Ömer Halisdemir’in Niğde’nin Bor İlçesine bağlı Çukurkuyu Beldesin de çeşitli etkinlikler kutlanıyor. Darbe gecesi Özel Kuvvetler Komutanlığını ele geçirmeye çalışan darbeci General Semih Terzi’yi vurarak darbenin seyrini değiştiren Astsubay Ömer Halisdemir’in kabri bu yılda ziyaretçi akınına uğruyor.  

 

Türkiye’nin ve dünyanın birçok ülkesinde yaşayan gurbetçi vatandaşlarında ziyaret ettiği şehidin kabri sabahın erken saatlerinde dolup taşmaya başladı. Ziyaretçiler arasında İstanbul Arnavutköy Belediyesi tarafından her yıl düzenlenen bisiklet turunun sporcuları da vardı. Yaklaşık bin km yol kat eden bisikletliler, Niğde’ye gelişlerinde, geçtikleri güzergahlarda uğradıkları 7 ilden toprak alarak şehidin kabrine döktüler. Konu ile ilgili olarak açıklama yapan ve bisiklet organizasyonunun gerçekleştirilmesini sağlayan Arnavutköy Belediye Başkan Yardımcısı, Zeki Koç, her yıl düzenledikleri etkinliği bu yıl 28 profesyonel bisikletli ile gerçekleştirdiklerini belirterek, “ 15 Temmuz u ve şehidimiz Ömer Halisdemir’i unutmadık unutturmayacağız. “ dedi. 

 

 

Şehidin kabrini Türkiye’nin ve dünyanın birçok ülkesinde yaşayan gurbetçi aileleri de ziyaret ettiler. Sabah saatlerinde şehidin kabri başında kuranı kerim okundu dualar edildi. Şehidin başında dua eden vatandaşlar O’na olan minnettarlıklarını ifade ettiler. 

 

15 Temmuz Niğde de çeşitli etkinlikler kutlanıyor. Niğde Valiliği ve Belediye Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen programlarda Niğde şehitliği ziyaret edildi. Daha sonra günün anlam ve önemini içeren fotoğraf sergisinin açılışı gerçekleştirildi. Şehitler için Cuma namazı öncesi mevlit-i şerif okundu. Gece ise fener alayı düzenlenecek, mehter takımı gösterileri ve TRT nin canlı yayınlayacağı konser yer alacak.. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 15, Temmuz, Kahramanı, Ömer, Halisdemir, Kabir, Başında, Anılıyor, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı