Tempo FM
Haber Detayı
14 Temmuz 2021 - Çarşamba 16:19 Bu haber 1822 kez okundu
 
Altunhisar'da Yazlık Patates Ekimi Azaldı
Altunhisar ilçesinde yazlık patates hasadına başlandı. Altunhisar İlçesi bölgesinde, bu yıl 10 bin dekarda 30 bin ton ürün hasat edilmesi hedefleniyor.
EKONOMİ Haberi
Altunhisar'da Yazlık Patates Ekimi Azaldı

Altunhisar ilçesinde yazlık patates hasadına başlandı. Altunhisar İlçesi bölgesinde, bu yıl 10 bin  dekarda 30  bin ton ürün hasat edilmesi hedefleniyor.

Altunhisar Ziraat Odası Başkan Vekili ve Patates Üreticisi Tuncer Özçelik, bu yıl ekimin az olmasına rağmen verim yüksek olduğunu söyledi.

Özçelik: “Yazlık hasat başladı. Ürünler çok güzel. Verimler süper. Şuanda satışlar devam ediyor. Fiyatlar 1 lira 300 ile 1 lira 400 arası ama pekte çiftçiyi memnun etmiyor. Maliyetler yüksek. Verim iyi olduğu için yüzleri güldürecek inşallah” dedi.  

Yazlık patatesin ilçenin  bir numaralı tarım ürünlerinden  olduğunu ifade eden Özçelik: “Yazlık patates bugün 10 bin dekarda ekildi. Geçen yıla göre birazda  düşüş var. Verimler iyi. 30 bin ton rekolte bekleniyor bu yıl. Her yer açıldı. Lokantalar, oteller açık olduğu için sürüm fazla olacak. Patateste ortada kalmayacak” diye konuştu.

160 dekar alanda ekim yapan patates üretici Ahmet Demir ise : “verim hava şartlarına rağmen şükür. Yine de dekardan 4,5, 5 ton civarında alıyoruz. Verim güzel” dedi.

Kaynak: (NHA) - NİĞDE HABER AJANSI Editör: Hayrettin YENEL
Etiketler: Altunhisar'da, Yazlık, Patates, Ekimi, Azaldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı