Tempo FM
Haber Detayı
13 Temmuz 2022 - Çarşamba 13:20 Bu haber 2252 kez okundu
 
Anadolu Parsı Unvanı İçin Niğde'de Zirve Yaptı
Profesyonel dağcı Erdek Cennet, Anadolu Parsı’ unvanı için 67. zirvesini Niğde'de Aladağlarda bulunan 3.771 yükseklikteki Kızılkaya ‘ya yaptı.
YAŞAM Haberi
Anadolu Parsı Unvanı İçin Niğde'de Zirve Yaptı

Hayrettin YENEL  

NİĞDE- Profesyonel dağcı Erdek Cennet (50), 67'nci tırmanışını Niğde'deki Torosların uzantısı olan Aladağların en yüksek zirvesi olan 3 bin 771 metredeki Kızılkaya'ya yaptı. 

 

Profesyonel dağcı Erdek Cennet tek başına gerçekleştirdiği tırmanışlarla Türkiye’nin 81 ilinin zirvelerine tek başına tırmanıp ‘Anadolu Parsı’ unvanı almayı hedeflediğini belirtti. Türkiye'de toplam 81 ildeki zirveleri tamamlayan solo alpinistlere ‘Anadolu Parsı’ unvanı verilmesi için tek başına tırmanışlara başlayan Erdek Cennet, 67’nci zirvesini Aladağlar'ın en yüksek zirvesi olan 3 bin 771 metredeki Kızılkaya'ya geçekleştirdi. 


Türkiye'nin 67 kentinde en yüksek noktalara tırmanan Dağcı Cennet, Türk dağcılığında herhangi bir unvan olmadığını belirterek, "81 ilimizin en yüksek rakımlı zirvesine yapılacak tırmanışlar sonucunda 'Anadolu Parsı' unvanı verilmesi için proje geliştirdim. Şu anda 67'nci zirvemi gerçekleştirmiş bulunuyorum. 14 zirvem kaldı. Kısa sürede bu projeyi bitirip, Cumhurbaşkanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı'na proje detaylarını gönderip, bu unvanın verilmesi için girişimlerde bulunacağım" dedi. Aladağlar'ın Kızılkaya zirvesinden manzaralar paylaşan Cennet, şunları söyledi: "Zirveden fevkalade manzaralarla karşılaşıyorum. Dağcılıkla ilgilenenler için zor bir dağ. Buraya gelip kendilerini sınama yeri burası. Daha önce birkaç kez Aladağlar'a tırmanma girişiminde bulundum ancak hava şartları müsait değildi. Bugün nasip oldu. Muhteşem ötesi bir tırmanışı var. Çok dik bir alan. Proje kapsamında birçok ilki de gerçekleştirdim. Ağrı Dağı'nda 5 bin 137 metrede yüzde 11 oksijenin ölçüldüğü alanda 2 gece 3 gün kalarak, Türk dağcılık tarihinde bir ilki gerçekleştirdim. Art arda zirveler gerçekleştirdim. Buradan sonra Adana ve Mersin'de tırmanışlar yapacağım. Projemin zirvelerinde bir ilki daha gerçekleştireceğim. Zirvedeki taşları birleştirip, Türkiye'de ilk kez zirve haritası oluşturacağım" 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Anadolu, Parsı, Unvanı, İçin, Niğde'de, Zirve, Yaptı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı