Tempo FM
Haber Detayı
04 Eylül 2021 - Cumartesi 10:24 Bu haber 675 kez okundu
 
Borçlar siliniyor, devlet ödeyecek
Borçlar siliniyor, devlet ödeyecek
YAŞAM Haberi
Borçlar siliniyor, devlet ödeyecek

Son yapılandırma kanunu ile hiç para ödemeden veya ödeme kolaylığıyla borçtan kurtulma olanağı getirildi.

Eğitimini tamamladıktan sonra bir işte çalışmayanların, sigortalı çalışırken sonradan işsiz kalanların yapılandırma süresi dolmadan önce borcunun bulunup bulunmadığını e-Devlet üzerinden sorgulaması gerekiyor.

Başvuru şartı bulunmuyor, borçların faizleri otomatik olarak silindi. Borcun ana parasını ödeyenler de faiz, ceza ile karşılaşmayacak.

Sosyal güvencesi olmayan vatandaşların prim ödeyip ödeyemeyeceklerini; ödeyeceklerse ne kadar prim ödeyeceğini belirleyen işlem gelir testidir. Bu kapsamdaki vatandaşların genel sağlık sigortalısı oldukları tarihten itibaren ikametlerinin bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına müracaat ederek gelir testi yaptırmaları gerekiyor. Bugüne kadar gelir testine hiç başvurmamış olanlar 2021'in Kasım ayına kadar başvurabilir.

GENEL SAĞLIK SİGORTASI KAPSAMINDA GETİRİLEN DİĞER YENİLİKLER NELERDİR?

Gençler için mezuniyet tarihinden itibaren belli yaş ve süre sınırı olmak üzere sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanma imkânı getirildi. Lise mezunu gençlerimize 20, üniversite mezunu gençlerimize 25 yaşına kadar anne ya da babasından iki yıl boyunca bakmakla yükümlü olarak, anne veya babasından yararlanamıyor ise primi devlet tarafından karşılanmak üzere genel sağlık sigortalısı olabiliyor.

 

KAYNAK : SABAH GAZETESİ

LİNK : https://www.sabah.com.tr/ekonomi/2021/09/04/son-dakika-haberi-10-milyon-vatandasi-ilgilendiriyor-borclar-siliniyor-devlet-odeyecek?paging=11 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Borçlar, siliniyor,, devlet, ödeyecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı