Tempo FM
Haber Detayı
24 Nisan 2021 - Cumartesi 11:44 Bu haber 2142 kez okundu
 
Bu Kask Hayat Kurtaracak Donanıma Sahip
Niğdeli 9. Sınıf öğrencisi Akif Emre Özyıldız geliştirdiği robokask ile güvenlik güçlerimize operasyon el olarak çok büyük üstünlük sağlayarak onların hayatlarını kurtaracak teknolojileri içerisinde barındırıyor.
TEKNOLOJİ Haberi
Bu Kask Hayat Kurtaracak Donanıma Sahip

Hayrettin YENEL

NİĞDE(ÖZEL) - Niğdeli 9. Sınıf öğrencisi Akif Emre Özyıldız geliştirdiği robokask ile güvenlik güçlerimize operasyon el olarak çok büyük üstünlük sağlayarak onların hayatlarını kurtaracak teknolojileri içerisinde barındırıyor.

Niğde Akşemsettin Bilim ve Sanat Merkezi 9. Sınıf öğrencisi Akif Emre Özyıldız okulun ar-ge merkezinde çok önemli bir teknolojik ürüne imza attı. Robokask adını verdiği teknolojik ürün güvenlik güçlerimizin operasyonlarındaki anlık durumunu merkeze bildirerek hayat kurtaracak. Robokaskın geliştirdiği Niğde Akşemsettin Bilim ve Sanat Merkezi 8 yılda 160 proje geliştirdi. Bir çok başarılı projeye imza atan okulun 16 projesi dünya genelinde 4 tanesi ise dünya birinciliğini içeriyor. 

Robkaskı geliştiren 9. Sınıf öğrencisi Akif Emre Özyıldız, operasyonlarda şehit olan askerlerden çok etkilendiğini belirterek kaskı bu nednele tasarladığını söyledi. Özyıldız kaskın özelliklerini de anlattı. 

“ RoboKask içerdiği teknoloji sayesinde askerimiz, güvenlik güçlerimiz operasyonlara daha güvenli bir şekilde gidecek, karşılaşılan her hangi bir olumsuzluk karşısında kişi bilgilerini anında merkeze bildirecek. Anlık bilgi nedeniyle operasyon anında yaralanan, sele kapılan, kapalı alana girdiğinde tehlikeli gaz bilgisi gibi onun hayatını etkileyecek olumsuzlukları, etrafındaki yabancı kişilerin tespiti gibi bilgileri anlık olarak mini ekranla kişiye de bildirerek, merkeze de raporlayacak. Kask, kişinin kaybolma durumunda konum bilgisi, yaralanma ve yere düşme anında sağlık bilgilerini de raporlayacak ve anında merkeze bilgilendirecek bir teknolojiye sahip. 6 aylık bir çalışma sonunda geliştirilen robokask TÜBİTAK tan da ödül aldı.

Kaynak: (NHA) - NİĞDE HABER AJANSI Editör: Hayrettin YENEL
Etiketler: Bu, Kask, Hayat, Kurtaracak, Donanıma, Sahip, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı