Tempo FM
Haber Detayı
07 Haziran 2021 - Pazartesi 16:56 Bu haber 2309 kez okundu
 
DOKTOR MASKESİ NEDİR?
DOKTOR MASKESİ NEDİR?
TANITIM Haberi
DOKTOR MASKESİ NEDİR?

 

Cerrahi maske, dikdörtgen şeklinde, gevşek kordonlu ve tek kullanımlık maskedir. Bu maskeler, kulakların arkasına ya da başın arkasına bağlanabilen bağlara sahiptir. Maskenin üstünde metal bir şerit bulunur ve maskeyi burnunuza sığacak şekilde bununla sıkıştırabilirsiniz.

Düzgün takılan üç katlı cerrahi doktor maskesi, büyük partikül mikroorganizmalarının bulaşmasını engellemeye yardımcı olur. Maske ayrıca yüz yüze temas olasılığını da azaltabilir. Mikropları ellerinize veya yüzünüze aktarmadığınızdan emin olmak için yüz maskesini doğru şekilde çıkarmak çok önemlidir. Ayrıca maskeyi güvenli bir şekilde attığınızdan emin olmak istersiniz. Maskeyi çıkarmadan önce ellerinizi iyice yıkayın veya el dezenfektanı kullanın.

Kontamine olabileceğinden maskenin kendisine dokunmaktan kaçının. Sadece ilmeklerle, bağlarla veya bantlarla tutun.

Her iki kulak döngüsünü de çıkarın veya önce alt yayı, ardından üst yayı çözün veya alt bandı önce başınızın üzerinden kaldırarak çıkarın, ardından üst bantla aynı şeyi yapın. Maske döngülerini, bağlarını veya bantlarını tutarak maskeyi kapalı bir çöp kutusuna yerleştirerek atın. Maskeyi çıkardıktan sonra ellerinizi iyice yıkayın veya el dezenfektanı kullanın. N95 maskeleri yüzünüzün boyutuna ve şekline göre takılabilir. Yüzünüze daha rahat oturduğundan, havadaki partiküllerin maskenin yanlarına sızması zordur.

N95 maskeleri havadaki küçük partikülleri de filtreleyebilir. Etkili bir N95 maskesi için yüzünüze doğru şekilde oturmasını sağlamalısınız. Doğrudan hasta bakımında bulunan sağlık çalışanlarının N95 maskelerinin onlara tam olarak uyduğundan emin olmalıdırlar. Düzgün takılmış bir N95 maskesi genellikle havadaki patojenleri cerrahi bir maskeden çok daha iyi filtreler.

Kaynak: Editör:
Etiketler: DOKTOR, MASKESİ, NEDİR?,
Yorumlar
Haber Yazılımı