Tempo FM
Haber Detayı
16 Kasım 2021 - Salı 19:30 Bu haber 506 kez okundu
 
Eğitim-Sen Şube Başkanı İhsan Uğraş Oldu
ürk Eğitim-Sen Niğde Şubesi 7. Olağan Genel Kurulum Niğde Belediyesi Hüdavend Hatun Sosyal Tesislerinde yapıldı.
GÜNDEM Haberi
Eğitim-Sen Şube Başkanı İhsan Uğraş Oldu

ürk Eğitim-Sen Niğde Şubesi 7. Olağan Genel Kurulum Niğde Belediyesi Hüdavend Hatun Sosyal Tesislerinde yapıldı.

                Kongreye MHP Niğde İl Başkanı Cumali İnce, MHP Merkez İlçe Başkanı Abidin Koyuncu ve yönetimleri ile Türkiye Kamu-Sen Niğde İl Temsilcisi ve Türk Sağlık-Sen Niğde Şube Başkanı Adnan Özer, Türkiye Kamu-Sen’e bağlı sendikaların İl Temsilcileri, Delegeler ve konuklar katıldı.

                Türkçe Öğretmeni Mesut Yazanel’in sunuculuk yaptığı kongre Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle başladı. Daha sonra Divan oluşturuldu. Divan Başkanlığına Türk İmar-Sen Niğde İl Temsilcisi Murat Kestek, üyeliklere Türk Büro-Sen Niğde İl Temsilcisi Mehmet Ali Karaca ve Türk Kültür Sanat-Sen Niğde İl Temsilcisi Ramazan Ceylan seçildiler. Divan Başkanı Murat Kestek’in açılış ve selamlama konuşmasından sonra Gündem okundu ve oylandı. Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Sayın Talip Geylan’ın 7. Olağan Genel Kurula gönderdiği mesaj Divan Başkanı Murat Kestek tarafından okundu.

Türkiye Kamu-Sen Niğde İl Temsilcisi Adnan ÖZER yaptığı selamlama konuşmasında kongrenin hayırlı olmasını dileyerek öğretmenlik mesleği ve öğretmenlerimizin önemini vurguladı.

                Daha sonra Genel Kurula hitap eden Türk Eğitim-Sen Niğde Şube Başkanı İhsan Uğraş, protokolü, delegasyonu ve konukları selamladıktan sonra şunları söyledi: “Türk Eğitim-Sen Niğde Şubesi 7. Olağan Genel Kuruluna teşriflerinizden dolayı teşekkür eder, şahsım ve teşkilatım adına saygılar sunarım. Olağan Genel Kurulumuzun başta sendikamıza, Niğdemize ve ülkemize hayırlı olmasını dilerim. 7. Olağan Genel Kurulumuz vesilesiyle 4 gün önce aramızdan ayrılışının 83. Yılı nedeniyle andığımız Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü sizlerin huzurunda bir daha rahmetle, minnetle ve hasretle anıyorum.           Türk Eğitim-Sen, eğitim hizmet kolunda bugüne kadar hep hak mücadelesi vermiş, hakkın ve adaletin tecelli etmesi için çalışmış, haksızlığın, adaletsizliğin ve yapılan zulümlerin karşısında kale gibi durmuş bir sivil toplum örgütüdür. Bundan sonra da aynı yolda yürüyeceğine hiç kimsenin şüphesi olmamalıdır.

                Çalışmadan, mücadele etmeden, gerekirse bedel ödenmeden hak elde edildiği görülmemiştir. Hizmet kolumuzda gerek nöbetler konusunda, gerek ücretler konusunda ve gerekse diğer özlük haklarımız konusunda kazanımlar elde edilebilmişse, bu sendikamızın verdiği mücadeleler ve gerektiği zaman ödediği bedeller sonucu olmuştur. Bundan sonra da kamu çalışanlarının özlük hakları konusunda hem şubeler hem de genel merkez olarak mücadelemiz devam edecektir.

                Öğretmenlerimiz bu ülkenin gelecek nesillerini yetiştiriyor. Bundan dolayı öğretmenlerimizin baş tacı edilmesi lazım. Bunun yolu da öğretmenlerimizin itibarının ve haklarının korunması ile olacaktır. Mevcut hak ve kazanımlarımız baki kalmak şartıyla, öğretmenlik mesleğinin saygınlığını artıran ve mesleğin statüsünü sağlam bir zemine kavuşturacak yasal düzenlemenin bir an önce hayata geçirilmesi olacaktır. Öğretmenlik Meslek Kanunu istenilen şekilde yapılırsa, hem öğretmen haklarının daha iyi olmasını hem de öğretmenlerin itibarının daha yüksek olmasını sağlayacaktır.

                2014 yılında MEB teşkilat kanununun değiştirilmesiyle birlikte ülke genelinde binlerce okul yöneticisi mülakatlar marifetiyle alaşağı edilmiş, yerlerine yine mülakatlar marifetiyle binlerce sözümona “özellikli” yönetici işbaşına getirilmiş ve 2020 yılında yapılan yönetmelik değişikliğine kadar mülakat komisyonlarında çekirdek çitler gibi çatır çatır kul hakkı yenilmiştir. MEB'in bu son yaptığı değişiklikle yine benzer uygulamalar yaşanacaktır. MEB'in bu hamlesiyle bir sendikanın beklentileri karşılanmış ve "Aşil tendonları"nı kurtarmaya çalışmışlardır.

                Bu doğrultuda yönetici atama ve görevde yükselme yönetmeliklerinin, başarı ve liyakati esas alan ve adalet zemininde yürüyen bir sistemi ihdas edecek şekilde düzenlenmesi tartışmaya dahi kapalı bir gerçeklik olarak kabul edilmeli, MEB’e bağlı tüm kurumlarımızın yönetici atamaları bu anlayışla yürütülmelidir. Şu son on yılda belki de onbeş defa değiştirilen yönetmelikler hala tartışma konusu oluyorsa bir yerlerde araz var demektir. Artık MEB’i liyakat ve adalet tartışmalarından kurtarmak tehiri olmayan bir zorunluluktur.

MEB’den beklentimiz; kul hakkı gasp ederek makamları işgal edenleri ödüllendirme anlamına gelecek bu değişikliğin yeniden düzenlenmesi ve kurumlarımızı “babasının çiftliği” gibi gören bir takım yapılara inisiyatif bırakmayacak adaletli ve kalıcı yönetici atama sisteminin ihdas edilmesidir” dedi.

Konuşmaların ardından Şube Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu, sunucu Mesut YAZANEL tarafından, Şube Denetleme Kurulu Raporu ise Şube Denetleme Kurulu Başkanı Osman ÜLGER tarafından okunarak ibrası yapıldı.

                Şube Yönetim Kurulu Zorunlu organlarına tek liste halinde verilen dilekçenin ardından seçime geçildi.

                Katılan delegelerin oylarıyla mevcut Şube Başkanı İhsan Uğraş ve listesi 4 yıllığına görev yapmak üzere seçildiler.

                Genel Merkez (Üst Kurul) Delegeliklerine ise İhsan Uğraş Ve Mehmet Turgut seçildiler.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Eğitim-Sen, Şube, Başkanı, İhsan, Uğraş, Oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı