Tempo FM
Haber Detayı
28 Nisan 2021 - Çarşamba 20:30 Bu haber 1036 kez okundu
 
Gıda Takviyesi
Son zamanlarda giderek daha yaygın şekilde kullanılan gıda takviyesi vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin ilave olarak karşılanmasını sağlar. S
TANITIM HABERLERİ Haberi
Gıda Takviyesi

 

 

Son zamanlarda giderek daha yaygın şekilde kullanılan gıda takviyesi vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin ilave olarak karşılanmasını sağlar. Sağlığı en iyi düzeyde tutmak için kullanılan bu takviyeler günlük ihtiyaçları karşılayacak şekilde hazırlanır. Özellikle günlük yaşam içerisinde organik ve doğal yiyeceklere ulaşmak zor olduğundan tüm besin öğelerinin alınmasına katkıda bulunur.

 

Günümüzde en çok kullanılan gıda takviyelerine bakıldığında bunların içerisinde vitamin, bitki tohumları, mineral, enzim, amino asit ve diğer pek çok bileşen yer alır. Bu değerlerin hepsi takviyelerde sıvı, kapsül ya da toz şeklinde üretilir. Özellikle en yaygın takviye D ve E vitaminleri için hazırlanır. Salgın döneminde bağışıklık sistemini daha güçlü hale getirmek adına normal beslenmenin takviye edilebilmesi amacıyla bu takviyelerden destek alınır.

 

Hangi Gıda Takviyeleri Kullanılmalıdır?

Gıda takviyeleri kullanım amacına göre çeşitlere ayrılır. Bunlar arasından seçim yapmadan önce mutlaka uzman doktor desteği alınmalıdır.

 

Beyin ve kalp sağlığını desteklemek için besin takviyesi kullanılacağında omega 3 içermesi gerekir. Bu takviye hafta içerisinde en az iki kere tüketilmelidir. Omega- 3 denildiğinde genellikle akla ilk olarak balık gelir. Bunu karşılayacak şekilde hazırlanış güvenilir gıda takviyesi seçilmelidir.

 

Kemik sağlığını daha güçlü hale getirmek için kalsiyum yönünden zengin gıda takviyeleri kullanılmalıdır. Doğal besinler içerisinde özellikle süt ve süt ürünleri kalsiyum zengini olarak bilinir. Bu besinlerin yeteri kadar tüketilemediği durumlarda ise kalsiyum gıda takviyesi etkili olacaktır.

 

Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak için antioksidan, karoten ve anti influmar tarafından zengin olan gıdalar tüketilmelidir. Bu maddeler böğürtlen, çilek, ahududu gibi besinlerin içerisinde bulunur ve iki günde bir bu besinlerin tüketilmesi gerekir. Yeterli olmayan yerlerde ise besin takviyeleri işe yarayacaktır.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gıda, Takviyesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı