Tempo FM
Haber Detayı
28 Nisan 2021 - Çarşamba 20:32 Bu haber 1218 kez okundu
 
Glukozamin
Glukozamin
TANITIM HABERLERİ Haberi
Glukozamin

 

 

Vücutta doğal olarak oluşan bir bileşik olan Glukozamin kimyasal bir amino şeker sınıfına girer. Bu bileşik kıkırdak gelişimi ve bakımı açısından son derece önemlidir. Kabuklu deniz hayvanlarının kabuk kısımlarında, mantarlarda ve hayvan kemiklerinde de bulunan bu bileşik tamamlayıcı Glukozamin takviyeleri ile de vücuda alınabilir.

 

Eklem bozukluklarının tedavisi için yaygın olarak kullanılan Glukozamin genellikle bir krem içerisinde uygulanır. Farklı durumların semptom tedavisinde sıklıkla rastlanan bu bileşik gıda takviye ürünlerinde sıklıkla yer alır. Orta yaşın üzerindeki kişilere daha fazla tavsiye edilir.

 

Glukozamin bulunan besinler incelendiğinde bunlar içerisinde buğday, kelle paça çorbası, soya, buğday, mısır, mantar, ıstakoz ve karides gibi kabuklu deniz canlıları yer alır. Bunlar yeteri kadar tüketilemediğinde ise Glukozamin takviyesi alınabilir.

 

Glukozamin Faydaları Nelerdir?

Kullanımı fazla olan Glukozamin faydaları ile dikkat çeker. Diş ağrısını geçiren bu bileşik kemik ağrılarını hafifletir ve eklem ağrılarını giderir. Kıkırdak dokusunu yeniler ve eklemlerde ağrı oluşumunu önler.

 

Bağırsak, mide ve idrar torbası tahrişlerinin giderilmesine yardımcı olan Glukozamin kas ve iskelet sistemi ile ilgili yaşanan problemleri ortadan kaldırır. Aynı zamanda eklem iltihaplarının tedavisinde yaygın olarak kullanılan bu madde iltihap sebepli ağrıların da önlenmesinde etkilidir. Normal koşullar altında vücutta belli bir miktar Glukozamin üretilse de bazı durumlarda takviye alınması gerekir.

 

Kimler Glukozamin Takviyesi Alabilir?

Glukozamin gıda takviyesi kullanımı öncesinde uzman önerisi almak gerekir. Uygun görülen kişiler arasında eklem ve romatizma ağrıları bulunan kişiler yer alır. Bunun yanı sıra herhangi bir sağlık problemi bulunmamasına rağmen kas ve iskelet sisteminin korunması için de takviye alınabilir. Diğer ülkelerde çok sayıda sporcu özellikle eklem ağrılarının hafiflemesi ve kemik yapısının güçlenmesi için gıda takviyesi kullanmaktadır.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Glukozamin,
Yorumlar
Haber Yazılımı