Tempo FM
Haber Detayı
25 Mayıs 2022 - Çarşamba 00:51 Bu haber 3429 kez okundu
 
Görmezden Gelmeyelim sergisi Dünya Şizofreni Günü’nde açıldı
Türkiye’de bir ilk olan ve şizofreni konusunda toplumsal bilinç oluşturmayı hedefleyen ‘Görmezden Gelmeyelim-Tarih Öncesinden Günümüze Şizofreni Serüveni’ sergisi, Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde açıldı. Abdi İbrahim Otsuka’nın ön yargılarla ve damgalamayla mücadele amacıyla hazırladığı sergi, hastaneye bağışlanarak kalıcı olarak sergilenecek.
SANAT Haberi
Görmezden Gelmeyelim sergisi   Dünya Şizofreni Günü’nde açıldı

TÜRKİYE’DE bir ilk olan ve şizofreni konusunda toplumsal bilinç oluşturmayı hedefleyen ‘Görmezden Gelmeyelim-Tarih Öncesinden Günümüze Şizofreni Serüveni’ sergisi, pandemi nedeniyle verilen 2 yıllık zorunlu aranın ardından, İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde bugün açıldı. Açılışa Japonya İstanbul Başkonsolosu Kenichi Kasahara, Kamu Hastaneleri  Başkanı Psikiyatri Uzmanı Uzman Doktor Mustafa Nuray Namlı, Abdi İbrahim Otsuka genel Müdürü Moonseok Choi, Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Koordinatör Başhekim Prof. Dr. Nurretin Yiyit ve Çam ve Sakura Şehir Hastaneleri Psikiyatri Bölümü Klinik Şefi Doç. Dr. Oya Güçlü katıldı. 

Abdi İbrahim Otsuka’nın (AİO), şizofreni hastalarının ve hasta yakınlarının sesi olmak, ön yargılarla ve damgalamayla mücadele etmek amacıyla hazırladığı ve Şizofreni Dernekleri Federasyonu iş birliğiyle hayata geçirilen sergi, hastaneye bağışlanarak kalıcı olarak sergilenecek.

 

7 yılda 5 milyon kişi gezdi

 

Şizofreni hakkında farkındalık yaratmak amacıyla 24 Mayıs tarihi, Dünya Şizofreni Günü olarak kabul ediliyor. ‘Görmezden Gelmeyelim’ sergisi de tarih boyunca şizofreni hastalarının yaşantılarına ayna tutuyor, hastalığın tanı ve tedavisinde kullanılan yöntemleri, bilimin ve toplumların konuya yaklaşımını evrimler halinde gözler önüne seriyor. “Empati Kabini” ve “Dönen Yatak” gibi deneyim alanlarıyla, görsel ve işitsel olarak bir şizofreni hastasının duyu ve deneyim dünyasını anlama fırsatı sunan sergi son olarak 2020’de, İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nda sergilenmişti. Türkiye’nin pek çok noktasında 2015’ten bu yana 5 milyondan fazla kişi tarafından ziyaret edilen sergi, pandemi nedeniyle 2 yıldır gerçekleştirilemiyordu.

Kaynak: (NHA) - NİĞDE HABER AJANSI Editör: Lerzan KARABAYIR
Etiketler: Görmezden, Gelmeyelim, sergisi, , , Dünya, Şizofreni, Günü’nde, açıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı