Tempo FM
Haber Detayı
17 Eylül 2021 - Cuma 10:52 Bu haber 1616 kez okundu
 
İlk Toplantı Gerçekleştirildi.
Niğde - Bor Tarıma Dayalı İhtisas Besi Organize Sanayi Bölgesi İlk Yönetim Kurulu Toplantısı Yapıldı
EKONOMİ Haberi
İlk Toplantı Gerçekleştirildi.

Niğde - Bor Tarıma Dayalı İhtisas Besi Organize Sanayi Bölgesi İlk Yönetim Kurulu Toplantısı Yapıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 28.07.2021 tarihinde onaylanarak 29 sicil numarası ile tüzel kişilik kazanmış olan Niğde Bor Tarıma Dayalı İhtisas Besi Organize Sanayi Bölgesi ilk yönetim kurulu toplantısı, Niğde Valisi  Yılmaz Şimşek başkanlığında gerçekleşti.

Niğde Valiliği Toplantı Salonunda yapılan toplantıya Vali  Yılmaz Şimşek, yönetim kurulu üyeleri Bor Belediye Başkanı Serkan Baran, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ali Nebol, Bor Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Nihat Tarım  ve Ali İlker Atabay katıldı.

Bölgenin geleceği ile ilgili somut kararların alındığı toplantıda konuşan Vali  Yılmaz Şimşek, “Tarıma Dayalı İhtisas Besi Organize Sanayi Bölgesi, Bor İlçemizin 1591 Ada 22 No’lu parselde 4.000.000  m2 alan üzerinde kurulacaktır. Bölge dahilinde 8 adet 500 baş, 20 adet 250 baş, 60 adet 100 baş ve 40 adet 50 baş kapasitede olmak üzere toplam 20.000 büyükbaş besi hayvanı kapasiteli 128 adet büyükbaş hayvancılık işletmesi kurulması planlanmaktadır. Bölge, Bor İlçe Merkezine 8,5 km, Bor-Altunhisar yoluna 3,3 km,  Bor-Zengen yoluna ise 5,4 km uzaklıkta yer almaktadır. Tarıma Dayalı İhtisas Besi Organize Sanayi Bölgesi alanında;Açık Besi Tesisleri, Kesimhane, Et İşleme Tesisi, Biyogaz Tesisi, Yem Üretim Tesisi gibi ana tesisler yanı sıra; sosyal tesisler, idari tesisler, veterinerlik ve ilaç satış hizmet noktaları, market, lokanta, kontrol binası, araç park alanları, , tamir atölyesi, kantar, dezenfeksiyon, gübre bertaraf ve atıksu arıtma tesisi, tesis giriş-çıkış ve iç yollardan oluşan yardımcı ünitelerin kurulması planlanmıştır. Bölgenin tam doluluk oranına ulaşmasıyla birlikte; asgari 9.000 -12.000 Ton/yıl (iyi tarım uygulaması ürünü) kırmızı et üretimi  gerçekleşmesi ve  600 kişi istihdam sağlanması öngörülmektedir.Niğde Bor TDİOSB  harita ,imar ,  altyapı ve  üst yapı  projeleri için çalışmalar devam etmektedir” dedi.

Kaynak: (NHA) - NİĞDE HABER AJANSI Editör: Hayrettin YENEL
Etiketler: İlk, Toplantı, Gerçekleştirildi., ,
Yorumlar
Haber Yazılımı