Tempo FM
Haber Detayı
26 Temmuz 2020 - Pazar 08:50 Bu haber 2924 kez okundu
 
Kavlaktepe Turizme Kazandırılacak
Niğde'nin yeraltı şehri ...
TURİZM Haberi
Kavlaktepe  Turizme Kazandırılacak

NİĞDE’nin Çamardı İlçesi Kavlaktepe Köyü’nde bulunan yeraltı şehri turizme kazandırılıyor. Niğde İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Tecimer, Kavlaktepe yer altı şehrinin hizmete sunulmasının  Niğde turizmine ciddi manada katkı sağlayacağını söyledi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Tecimer: restorasyon, restitüsyon, çevre düzenleme, elektrik ve statik projelerinin yapımına ilişkin çalışmaların başladığı Çamardı İlçesi Kavlaktepe Köyü’nde bulunan yeraltı şehrinde incelemelerde bulundu.

Yeraltı şehri hakkında bilgi veren Tecimer: “Bizans dönemine ait olan yer altı şehri M.S. 8-12' inci yüzyıllar arasına tarihlenmektedir. Giriş kapısı 90 cm yükseklikte ve 106 cm genişliktedir. Girişten sonra oda şeklinde bir mekan ile sağ ve sola giden tüneller yer almaktadır. Bu tünellerden alt kata merdivenle geçişler mevcut olup, birbirine bağlantılı odalar şeklinde mekanlardan oluşmaktadır. Diğer yer altı şehirlerinde olduğu gibi havalandırma bacası da mevcuttur.1990 ve 2008 yıllarında Niğde Müzesi arkeologlarınca yer altı şehrinde kazı çalışmaları yapılmıştır. Aladağlar yol güzergahı içinde olması Kavlaktepe yer altı şehrine artı değer katacak ve çalışmaların tamamlanarak yer altı şehrinin hizmete sunulması ile birlikte Niğde turizmine ciddi manada katkı sağlayacaktır” dedi.

Kaynak: (NHA) - NİĞDE HABER AJANSI Editör: Hayrettin YENEL
Etiketler: Kavlaktepe, , Turizme, Kazandırılacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı