Tempo FM
Haber Detayı
11 Kasım 2021 - Perşembe 14:18 Bu haber 1972 kez okundu
 
Korece-Türkçe Çeviri
Korece önceleri Ural-Altay dil aileseni ait olduğu savunulan fakat 20. Yüzyıl ortalarına gelindiğinde ise izole bir dil olduğu düşünülmektedir. Ardından Korece’nin Japonca ile olan söz ve gramer..
TANITIM Haberi
Korece-Türkçe Çeviri

Korece önceleri Ural-Altay dil aileseni ait olduğu savunulan fakat 20. Yüzyıl ortalarına gelindiğinde ise izole bir dil olduğu düşünülmektedir. Ardından Korece’nin Japonca ile olan söz ve gramer benzerliği Japon dil ailesine ait olduğu görüşü de yaygınlık kazanmıştır. Kore’de 15. Yüzyıla kadar kullanılan Hanja adı verilen ve içinde Çince karakterler barındıran bir alfabe kullanılmıştır. Daha sonra Kral Sejong Dönemi ile Korece olan Hangeul alfabesi kullanılmaya başlanmıştır. Korece 10 ünsüz, 14 ünlü, 5 çift ünsüz ve 11 yarı ünsüz olmak üzere toplam 40 harften oluşur. Fakat Kore de halen öğrencilere 1800 harflik Çince alfabesi öğretilmektedir. Bu durum da Korece tercüme çalışmalarımı bir hayli kapsamlı hale getirmektedir.

Kore Türkiye ilişkileri

1945 yılın da Sovyetler birliği tarafından Kuzey ve 1948 yılında da Amerika tarafından Güney Kore olmak üzere iki ülke kurulmuştur. Tek bir devletin kurulması konusundan uzlaşmaya varılamadığından 1950 yılında Kuzey Kore tarafından bir savaş başlatılmıştır. Bu savaş ile Türkiye Kore ilişkileri önemli bir seviyeye ulaşmıştır. Çünkü o dönemde Türkiye, savaş içerisinde olan Koreye önemli yardımlarda bulunmuştur. Özellikle o yıllardan bu yana kadar iki ülke arasındaki ilişkiler güçlenerek devam ettiğinden Korece tercüme projeleri de büyük oranda güç kazanmıştır.

Korece-Türkçe Çeviri

Güney Kore, savaştan sonra aldığı yardımları akıllıca kullanmış ve adını dünya çapında; LG, SAMSUNG ve HYUNDAİ gibi büyük otomobil ve teknoloji şirketleri ile duyurmuştur. Markaların tüm dünyaya yayılması ile ticari anlaşmalarda Korece tercüme ihtiyacı doğmuştur. Bunun yanı sıra Kore dizileri ve Korece müzikler de farklı ülkelerde kendine önemli bir takipçi kitlesi bulmuştur. Bu nedenle gerek dizi ve müzikleri gerekse kullanılan teknolojik ürünleri tanımak hem de detaylarını anlamak için Korece çeviri yapmak önem kazanmıştır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Korece-Türkçe, Çeviri,
Yorumlar
Haber Yazılımı